25.08.20 basın

Alithia gazetesiyle başlayacağız bugün basın özetlerimize.
Al Cazira’nın eline geçen evraklar Meclisten – Kendi elimizle gözümüzü çıkarıyoruz
Belgeler İçişleri Bakanlığından Meclise gönderilmiş, ardından milletvekillerine dağıtıldı, devamını biliyoruz
Al Cazira başka isimler de verdi ancak bunlar haksız fiil oluşturmuyor
Ticaret ve Sanayi Odası KEVE ile muhasebeciler “Kıbrıs’a kasten ve programlı zarar verme çabalarından söz ediyor
Habere göre “göstergeler Al Cazira’nın eline geçen yatırım programı çerçevesinde vatandaşlık verilmesine dair bilgilerin Kıbrıs Temsilciler Meclisinden çıktığını işaret ediyor”. Kaynağın kimliği Al Cazira’nın ifşa ettiği belgelerden bir tanesi tarafından anlaşıldı. Gazete bu olayı “kendi elinle gözünü çıkarmak” şeklinde nitelendiriyor ve “üstelik de Hükümetin ilgili programda gerekli değişiklikleri yaptığının bilindiği bir zamanda” şeklinde vurguluyor.
Aynı konuyu ana haber olarak işleyen Haravgi gazetesine bir göz atalım sd.
Haravgi gazetesi dolandırıcılara verilen vatandaşlıklar yasal… - Siyasi partilerle toplumdan tepki fırtınası – Cumhurbaşkanlığına kadar uzanan cevaplanamayan sorular başlıkları altında verilen haberde ön sayfasında şöyle yazıyor:
Al Cazira haber ajansı dün 2017-2019 döneminde Kıbrıs pasaportu almış “yolsuzluğa eğilimli” şahıslardan oluşan yeni bir liste açıkladı. Listede Vietnam, Afganistan, Suudi Arabistan, Dubai, Ukrayna, Lübnan ve Rusya’da siyasetçiler ve yüksek yetkilileri kapsıyor. Kıbrıs Hükümeti “her şeyin usulen yapıldığı” konusunda ısrar ediyor.
Politis gazetesi aynı konuda “Pasaportlar konusu Başsavcıda – İçişleri Bakanının raporu bugün Cumhurbaşkanlığına sunulacak başlıkları altında şöyle yazıyor:
İçişleri Bakanı Nikos Nuris geçen haftasonu kontrol yapıldığını ve Al Cazira’nın açıkladığı isimlerden hiçbirinin o gün geçeli olan kuralların çiğnenmesiyle vatandaşlık almamış olduğunun saptandığını açıkladı. Ancak eskiden pasaport verilmiş olan kişilerin pek çoğunun, yeni kurallar ve düzenlemelerin geriye dönüşlü olarak uygulanması halinde vatandaşlığını kaybedeceğini söyledi.Yasaların buna ne denli izin verip vermediği kousunda ise Başsavcıdan görüş belirtmesi istendi.
***
Filelefteros gazetesi ise bugün ana haber olarak vergilerin toplanması konusundaki sorunlar konusunu işliyor. Gazetenin başlıkları şöyle:
Vergilerde enfarktüs – Teknik sorunlar nedeniyle vergi bildirimleri ertelemeden ertelemeye gidiyor – Devlet gelirleri lockdownda
Haberinde Filelefteros şöyle yazıyor:
Vergi bildirimi prosedürü yapıştı kaldı. 2019 vergi bildirimleri konusunda belirsizlik hüküm sürüyor. Bildirimlerde sürekli olarak ortaya çıkan teknik sorunlar vergi bildirimlerinin yapılmasını, devletin ekonomik durumunun düşük olduğu bir dönemde aydan aya ertelemekte. Pandemi ve lockdown nedeniyle başlangıçta vergi bildirimlerinin ilgili bölümde Haziran ortalarında askıya çıkması kararlaştırılmıştı. Ancak ardından bu iş Temmuz ayına, daha sonra Ağustos ayına ertelendi şimdi de Eylül ayına sarktı. Filelefterosa ulaşan bilgilere göre ertelemelerin nedeni lockdown ve pandemi nedeniyle vergi sisteminde yapılması planlanan elektronik değişikliklerin zamanında hazır olmaması.
***
Politis gazetesinin ana haberine bir göz atalım:
Politis gazetesi ilkokullarda da maske kullanılması kararından sonraki tepkiler nedeniyle yapılan karar değişikliğini öne çıkarıyor.
Gazetenin başlıkları şöyle:
Maskeyi kaldırma kararı güvenirliği yok etti – İlkokullarda maske kullanımı kararı tepkilerden dolayı değişti – Geçen Perşembe ve Cuma günleri Bakanlar Kurulu başka karar aldı Pazrtesi günü başka. İlkokullarda maske zorunluluğu kaldırıldı, bu gidişle yarın öbür gün tepki oluştuğu takdirde orta eğitimde de kalktığını söyleyebilirler… - Kıbrıs’a gelen yolcular Truva atı – Hollanda’dan gelen yolcularda korona virus testlerinin çoğunun negative çıkması ülkenin C kategorisine alınmasını getirdi. Ancak Yunanistan’I turistik amaçlarla ziyaret eden Kıbrıslıların yurda koronalı dönüşüne ragmen Yunanistan B kategorisinde kalmaya devam ediyor.
Politis gazetesinden diğer bazı haberler sd:
- Avrupa Birliğinden Kıbrıs Cumhuriyetine 479 milyon avroluk destek, Kıbrıslı Türklere de 11 milyon avro
Kıbrıs’ın SURE programından alacağı para İçişleri Bakanlığının istihdama destek maksadıyla hazırladığı özel programlara gidecek. AB küçük işletmelere destek verilmesi amacıyla Kıbrıslı Türklere de 11 milyon avro gönderiyor.
- 18 yaş altındaki kızkardeşini korumak için babasını öldürdü
Küçük kızkardeşinin vasiliği için süregelen kavgalar ve ailenin geçmişindeki şiddet olayları nedeniyle Yukarı Lefkaralı 25 yaşındaki genç baba katili oldu. Genç adam 9 Ağustos günü yaya olarak babasının kaldığı mekana gittiğini ve onu bıçaklayarak öldürdüğünü itiraf etti.
***
Filelefteros gazetesinden bazı haberler:
- Purnara Göçmen Kampında karantina rekoru – Purnara göçmen kampında kalanların sayısı esas göçmen kampında kalanları geçti – Sadece dün iişgal altındaki bölgeden gelen Suriyelilerin sayısı 61 kişiydi
Kokinotrimitya’daki Purnara göçmen kampı karantinadakiler nedeniyle kapasitesinin üzerinde çalışıyor. Kuzeyden gelen göçmenler kampın ihtiyaçlarını artırırken aynı zamanda yeşil hattaki kontrollerin de artmasına neden oldu.
Göçmen akışı Purnara göçmen kampında karantina altında olan kişilerin ana mekanda kalanlardan daha fazla olmasına neden oldu. Bundan sonar gelecek olanlar için yeni izolasyon mekanları aranıyor.
- Larnaka’da motor taksiler uygulamasına dair öneri
Larnaka belki asla bir Venedik olmayacak ama deniz taksilerine sahip olabilir. Eski petrol arıtım tesislerinin bulunduğu bölgede deniz taksilerin işilemesi önerisi hayata geçirildiği takdirde metro önerisiyle birlikte Larnaka diğer kentlere kıyasla daha rahat bir kent içi ulaşım ağına sahip olacak. Kıbrıs’ın ilk taksi ve tramvay işleyen kenti olacak olması gerek turistler için gerekse de iç turizm için cazip bir nokta oluşturacak.
Bölge Planı çerçevesinde yer alan metinde deniz ulaşımı hizmetleriyle kıyı şeridi ulaşımının güçlendirilmesinden söz ediliyor. Deniz taksileri yanısıra otobüs ağına da yeniliklerin getirilmesi söz konusu. Hızlı otobüs veya tramvay ağı oluşturulacak ve kıyı şeridi ulaşımı kent yaşamını kolaylaştıracağı da bildiriliyor. Bunun yanısıra kıyı şeridinde bir de yürüyüş yolunun hizmete sunulması düşünülüyor.
Larnaka Belediyesi Bölge Planının açıklanmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.
***
Haravgi gazetesinden bazı haberler:
- Dillirga bölgesi köylerinden SOS
Dillirga köyleri terk edilmişlik kokuyor. Bölge halkı köylerin ortadan tamamen kalkmadan devletin ilgisi göstermesini ve verilen vaatlerin gerçekleştirilmesini bekliyor. 46 yıldır izolasyon koşulları altında yaşayan köylerde eğitimle ilgili ciddi sorunlar baş gösteriyor. Köylülerin talepleri arasında hayvancılık ve ziraat alanında önemli vergi teşfiklerinin verilmesi de yer alıyor.
Ve Haravgi gazetesinden bazı haber başlıkları:
- Lefkara’daki baba cinayetinin arkasında trajik bir şiddet hikayesi yatıyordu
- Hayko Maas Türk-Yunan diyaloğunun başlaması maksadıyla Atina ve Ankara’yı ziyaret edecek
- AKEL Mağusa, Münhasır Ekonomik Bölge ve Kıbrıs sorunu konusunda kaygılı. Kıbrıs NATO’ya yaklaşıyor. Bu haberi biraz açalım. Haravgi gazetesi AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun Pazartesi günü “AKEL Türk tarafının Mağusa’nın tek taraflı yerleşime açılması konusundaki girişimlerinden dolayı endişe ediyor. Ne yazık ki Kıbrıs Hükümeti bu gidişatı engelleyemeyecek kadar zayıf” açıklaması yaptığını yazıyor. Andros Kiprianu “eğer Mağusa yerleşime açılırsa ve Kıbrıs sorunu uzaklaşır ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin taksimi gerçekleşirse Anastasiadis Hükümetinin bu işte sorumlulukları çok büyük olacak” dedi.
AKEL Geel Sekreteri bunun yanısıra Kıbrıs Hükümeti yetkililerinin açıklamalarının Kıbrıs’ı gitgide Rubio Menendez planına ve ABD’nin Doğu Akdeniz’deki güvenliğiyle ilgili stratejisine daha da yaklaştırdığına da değindi. Kiprianu ABD ve Trump Erdoğan’a müthiş bir satranççı diyerek övgüler yağdırırken biz Kıbrıs’I NATO’ya daha da yaklaştırmaya ve bizi kritik anlarda destekleyen dostlarımıza sırt çevirmeye devam ediyoruz” dedi.
- 31 Ağustos’tan itibaren düşük emeklilik maaşı alanlar tatil yardımı almak için başvurabilecek

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
basın özetleri 06.10.22
13:59
Rus nükleer denizaltısı Kuzey Kutbu'nda
07:01
Neofitu, Mavroyannis ve Hristodoulidis kurumumuzda gerçekleşen tartışmaya katıldı
07:00
Dendias: Yunanistan topraklarını, egemenliğini ve varlığını savunmaya hazır
06:59
Akar provokatif açıklamalarına devam ediyor
06:58
05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Tüm haberler

Video on Demand