04.08.20 basın

Günün Kıbrıs Rum gazetelerinde bugün öne çıkan konular Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Ankara’ya diyalog ya da La Hey Adalet Divanına giderek iki ülke arasındaki Münhasır Ekonomik Bölgesi sınırlarının belirlenmesi çağrısı, Al Cazira’nın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Bin Laden ailesi üyelerine Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu verdiğine ilişkin haberleri ve Kıbrıs Türk toplumundaki liderlik seçimleri öncesinde Ankara’nın Ersin Tatar’a desteği.

Filelefteros gazetesinden başlayacağız. Gazetenin ana haberi Diyalog ya da Mahkeme – Lefkoşa Münhasır Ekonomik Bölgeyi tartışmak üzere topu Ankara’ya atıyor – Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB’ne mektubunun içeriğini açıklıyoruz başlıkları altında veriliyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Lefkoşa Ankara’ya Münhasır Ekonomik bölgeyi diyalog vasıtasıyla ya da karar vermesi maksadıyla La Hey Adalet Divanı’na başvurulması üzere yeniden çağrı yaptı. Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bu amaçla AB’ne uzun bir mektup gönderdi.
Nikos Hristodulidis mektubunda “Türkiye hukuksal tezlerinden ve faaliyetlerinin uluslararası hukuka dayandığından bu kadar eminse mahkemeye gitme önerisinin kendisine tezlerinin bir mahkemenin karşısına çıkarılması olanağını” vereceğini ifade etti. “Mahkemeye başvurmak Türkiye’ye deniz sınırlarının, kıta sahanlığının ve Münhasır Ekonomik Bölgesinin sınırlarının uluslararası hukuk ve UNCLOS çerçevesinde çizilmesi olanağını verecektir” dedi. Dışişleri Bakanı AB’ndeki muadillerine hitaben Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımamak bahanesiyle bu tür müzakerelere oturmamaya devam edemez” dedi. Buna paralel olarak Lefkoşa Türkiye’nin, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki hak iddialarını reddetti.
Geçen hafta yapılan AB Dışişleri Bakanları Konseyi öncesinde gönderilen mektupla birlikte Nikos Hristodulidis toplantıda Türkiye’nin Yunanistan ve Kıbrıs aleyhindeki saldırgan faaliyetlerine değinmişti.
Lefkoşa ilgili mektupta bir yandan Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’indeki hareketlerini argümanlandırarak isimlendirirken öte yandan da Ankara’nın iddialarına cevap veriyordu: Bunlar;
1. Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni yokmuş gibi göstermeye çalışması
2. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bir ada olması nedeniyle kıta sahanlığı ve MEB haklarının olmadığına ilişkin iddiası
3. Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti ile diyaloğa ve Uluslararası Adalet Divanına başvurmaya hayır demesi ve
4. Türkiye’nin Kıbrıslı Türklerin haklarını koruyanın kendisi olduğu şeklindeki iddiaları

Haravgi ve Politis gazeteleri Al Cazira haber ajansının Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Bin Laden ailesine ve başka kanun kaçaklarına pasaport verdiğiyle ilgili iddialara ayırmış
Haravgi’nin konuya dair başlıkları şöyle:
Altın pasaportlar konusunda yeni rezalet – Malezyalı Jho Low’nun durumu gibi daha onlarcası var – Yargı kararı çıkmadan kısa bir süre önce Kıbrıs pasaportu verilmiş – AKEL yeni rezaletler hakkında acımasız sorular ortaya koydu – Bin Laden ailesi üyelerine ve daha pek çok suçlu ve kaçağa pasaport verildi
Haravgi gazetesinin haberinin içeriğine bir göz atalım
Al Cazira Uluslararası Haber Ajansı dün Bin Laden ailesi üyelerine ve daha başka suçlu ve kaçaklara altın pasaport verdiğine dair bir haber yayınladı.
Haber ajansı, 2017 – 2019 yılları arasında Malezyalı Jho Low gibi Kamboçya elit sınıfından daha pek çok kişinin altın pasaport aldığını iddia etti. Al Cazira’nın ilgili röportajı “Kıbrıs suçlu ve kaçaklara pasaport sattı” başlığını taşıyor ve “pek çok durumda yargı kararının çıkmasına az kala pek çok kişiye pasaport verildiği hatta tutuklu ve pek çok durumda hapis cezası verilmiş olan şahısların da söz konusu olduğu iddia ediliyordu.
Al Cazira 1400 kişinin 2017-1019 yılları arasındaki başvurusunu incelediğini ve bunların çoğunun Rus, Çinli ve Ukraynalı olduğunu yazdı. Habere göre Kıbrıs Cumhuriyeti suç ve yolsuzluklarla ilgisi olan onlarca yabancıya pasaport verdi.
Bu pasaportlar sayesinde söz konusu kişilerin Avrupa’ya erişimi oldu ve seyahat etme, iş yapma ve banka hesabı bulundurma olanağını elde etti.
Kıbrıs İçişleri Bakanı Nikos Nuris Al Cazira’ya yaptığı açıklamada o dönemde uygulamada olan kuralları ya da yasaları çiğneyerek verilmiş bir tek pasaportun olmadığını söyledi. İçişleri Bakanlığı ise dün yaptığı bir açıklamada şunlara yer verdi:
“Söz konusu yayında adı geçen tüm şahıslar o günkü koşullarda geçerli olan kriterlere göre değerlendirildi ve hepsi bu kriterleri yerine getiriyordu”. Ancak buna karşın ajansın haberinde “belgeler her zaman kontrol yapılmadığını ortaya koyuyor” deniyor.
Öte yandan Meclisin İçişleri Komisyonu Başkanı Eleni Mavru Al Cazira’ya yaptığı açıklamada “son yıllarda yatırım programının uygulanış biçimi Kıbrıs’ın utanç duyması gereken olayların yaratılmasına neden oldu” dedi ve kısa bir süre önce alınmış olan ilgili kararlarla, kendine saygısı olan bir ülkede yanlış yapma olasılıklarının daraltılmasına çalışıldığını söyledi.
Öte yandan AKEL adına bir açıklama yapan Hristos Hristofidis uluslararası rezaletin yankılarının devam ettiğini söyledi ve Hükümeti şu sorulara cevap vermeye çağırdı:
- Al Cazira’nın yayınındakiler gerçek midir?
- Skandal niteliğindeki pasaport verme durumları kimin sorumluluğuyla yapıldı?
- Bu pasaport verme durumlarının arkasında kimler, hangi avukatlık büroları var ve Hükümetle ilişkileri nedir?
- İdareciler kabul edilemez prosedürlerinin ülkenin ekonomisine ve dış politikasına verdikleri zararın farkında mıdırlar? Ülkemizin adına gelen zararın bedelinin büyüklüğünün farkında mıdırlar?
Haravgi gazetesi altın pasaport Kıbrıs Yatırım Programı Üye Listesine kayıtlı 637 avukatlık ofisinden 15 tanesinin elit sınıfı oluşturduğunu ve 2013-2019 yılları arasında yapılan toplam 3563 pasaport alma başvurusunun 1948’inin bu ofisler vasıtasıyla yapıldığını ve bu listenin başında Nikos Anastasiadis ve Ortakları isimli büronun öne çıktığını yazıyor.
Politis gazetesi de konuyu ana haber olarak veriyor ve şu başlıkları kullanıyor:
Kıbrıs pasaportuyla yolsuzluğa yolculuk
Al Cazira’nın haberiyle uluslararası alanda rezil olduk
Kıbrıs pasaportu alanlar listesinde arananlar, hüküm giymiş kişiler, şüpheli dolandırıcılar, Yanukoviç ve Kremlin dostları var
Bir Alman Milletvekili AB’nde yolsuzluk ve güvenlik konulanını gündeme getiriyor. İçişleri Bakanı Nuris yasadışı olan hiçbir şey yok derken Eleni Mavru “utanç verici” açıklaması yaptı

Son olarak Alithia gazetesinin ana haberini veriyoruz.
Alithia gazetesi ana haberinde Kıbrıs Türk toplumundaki seçimler öncesi ortamı veriyor.
Gazete haberinde şu başlıkları kullanıyor:
Bütün anketler Akıncı’nın yeniden seçileceğini gösteriyor – Tatar ile Ankara Kıbrıs Türk liderinin önde olduğunu büyük bir gizlilikle saklıyor – Saklı tutulan anketler Akıncı ile Tatar arasındaki farkın büyük olduğunu gösteriyor – Kıbrıs Türk toplundaki seçimler müzakerelerin yeniden başlamasını ve çözümün biçimini belirleyecek – Erdoğan ile Çavuşoğlu’ndan Tatar’a her türlü açık destek – Anketler Tatar’ın halkı ikna edemediğinin göstergesi
Alithia gazetesi Kıbrıs Türk diplomatik kaynaklarına dayandırdığı haberinde şunu da yazıyor:
Kıbrıs Türk diplomatik kaynağın Alithia gazetesine verdiği bilgilere göre “önümüzdeki dönem Kıbrıs sorununun çözümü için belirleyici olacak. Ersin Tatar’ın Kıbrıs Türk Toplumu liderliğine gelmesi Kıbrıs sorununun çözüm biçimini belirleyeceği gibi Türkiye’nin müzakerelerin kaldığı noktadan değil onun istediği yerden başlaması hakkındaki tezini güçlendirecek”. Konunun ciddiyeti Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından da müzakerelerin yeniden başlaması olasılığının kalındığı noktadan ve ortaya konan hedefler doğrultusunda olması hedefiyle inceleniyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

15 Haziran
Dün 1 can kaybı ve 57 yeni vaka kaydedildi
09:47
14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Kyprianou: AKEL'in geniş çapta kabul gören bir hükümete katılımı söz konusu değil
13:46
Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesi çerçevesinde Mitsotakis ile görüştü
13:45
Basın Özetleri 14.06.2021
13:20
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
13 Haziran
Anastasiadis: Kıbrıs Rum tarafı AB'nin ilkelerine ve değerlerine saygı duyan bir devlet istiyor.
18:09
Cumhurbaşkanı: Siyasi parti liderleriyle Kıbrıs'ı ileriye taşıyacak uzlaşı ortamı yaratılması hedefleniyor.
18:07
Tüm haberler

Video on Demand