19.08.20 basın

Haravgi:
Ana haberini Yunan Dışişleri Bakanının ziyareti oluşturuyor.
“Dendias Türkiye’yle kurallar çerçevesinde diyalog istiyor” başlığı altında verilen haberde şöyle yazıyor:
Dün bir günlük ani bir ziyaret için Kıbrıs’a gelen Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmelerinde Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesiyle Yunan kıta sahanlığında süren Türk tahrikkârlığı ve AB içerisindeki alınması beklenen önlemler ve Almanya’nın diyalog önerisi konuları ele alındı.
Kıbrıs Dışişleri Bakanı Hristodulidis “bölgedeki gelişmelerin “AB-Türkiye ilişkilerinin de geleceğini belirleyeceğini” söyledi ve şöyle ekledi: AB-Türkiye ilişkileri hakkındaki yaklaşımımız işbirliği yapılabilecek, gerçekten alt yapı ve irade mevcut olduğu noktalarda diyalog ve AB’nin temel ilkelerinin ihlal ettiği noktalarda gösterilecek tepkiyle “havuç ve sopa” politikasıdır.
Nikos Hristodulidis diplomaside çıkmazlara yer olmadığını ve herkes tarafından iradeyle arzu gösterildiği takdirde sonuç alınabileceğini ifade etti. Yunan Dışişleri Bakanı ile Kıbrıs sorununu da ele aldıklarını belirten Hristodulidis Kıbrıs Türk toplumunda yapılacak seçimlerden sonra Kran Montana’da kalındığı yerden müzakerelerin devamına hazır olduklarını dile getirdi.
Öte yandan Yunan Dışişleri Bakanı Dendias önümüzdeki AB Dışişleri Bakanları resmi olmayan toplantısında Josep Borel’in hazırlayıp sunması gereken Türkiye’ye karşı yaptırımların da tartışılacağını ifade ederek Türk tahrikkâr faaliyetlerinin AB’ni hedef aldığını ve dolayısıyla bunların göğüslenilmesinde AB’nin tepkisinin de tırmanmasını gerektirdiğini vurguladı. Türkiye’nin yasadışı tavrının yedi AB Akdeniz ülkesi MED7’nin Korsika toplantısında ve olağanüstü Avrupa Konseyi toplantısında da ele alınacağını ekledi. Dendias Türkiye’nin faaliyetleri konusunda şöyle konuştu: Avrupa değerlerini, Uluslararası Hukuku ve Deniz Hukukunu küçümsüyor Tırmandırma ve kabul edilemez silahlanma ve karışıklık çıkaran taraf seçimi teşkil ediyor ve böylelikle seçeneklerinin çıkmazlığını ifşa ediyor.
Nikos Hristodulidis ile Türkiye’nin Kıbrıs MEB’inde ve Yunan kıta sahanlığında süren tümüyle mahkûm edilecek Türk tahriklerine de değindiklerini söyleyen Dendias “oldu bittiler yaratacak bu faaliyetlere karşı önlemler alıyoruz ve alacağız. Biz diyakronik olarak diyalog yandaşıyız ancak bir diyalog uluslararası hukuk, deniz hukuku ve iyi komşuluk ilişkileri kuralları altında sürdürülebilir.
Kıbrıs sorununa da değinen Nikos Dendias Kıbrıs Türkiye’nin Kıbrıs denizindeki sürekli tahrikleri ve Mağusa meselesiyle sorunun çözümüne yönelik müzakereleri zorlaştırdığını ifade etti.
Kayıplar konusuna da değinen Dendias Kıbrıslı muadiline Yunanistan’ın Türkiye AİHM kararlarına saygı gösterene dek Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yanında olduğunu söylediğini belirtti.
Diğer gazetelerin konuyla ilgili başlıkları:
Alithia gazetesi: AB-Türkiye ilişkilerinde havuç ve sopa yaklaşımı – Hristodulidis – Dendias Borel’in önlemlerini bekliyor
Politis gazetesi: Doğu Akdeniz hakkında diyalog - Almanlar Kıbrıs’ı da diyalog dışında bırakmıyor. Gazete ön sayfasında “Türk-Yunan ilişkilerindeki gerginliğin düşürülmesi amaçlı Alman arabuluculuğu Kıbrıs’ın MEB’ine dair konularda da paralel bir Türkiye-Kıbrıs diyaloğu olasılığını açık bırakıyor. Yunan Dışişleri Bakanı dünkü Kıbrıs ziyaretinde Lefkoşa’nın tezleri konusunda net bir imaj edindi” diye yazıyor.
Filelefteros gazetesi Lefkoşa-Atina koordinasyonu – Berlin öncesinde ev ödevi – İki Dışişleri Bakanı dün Türkiye’ye yönelik mesajlar verdi – Nikos Hristodulidis “Erdoğan’ı yatıştırmaya çalışmak fayda etmiyor”, dedi – Dendias Türkiye’nin AB ile ABD’yi küçümsediğinden söz etti.
Filelefteros ana haberine Aşılar konusunda hüküm süren çılgınlık – Ülkeler arasında grip ve koronavirüs aşısı için savaş – Kıbrıs 180 bin grip aşısı sipariş etti ve 1,2 milyon korona aşısı istedi başlıkları altında yer veriyor.
Haberde koronavirüs ve grip salgınının sonbaharda kendini göstereceği beklentisi dünya çapında cinnet başlattı. Hükümetler evvelki yıllara kıyasla çok daha fazla grip aşısı siparişi vermek ve aynı zamanda da koronavirüs aşısı rezervasyonu için adeta birbirleriyle yarış halinde. Dünya çapında hüküm süren bu durum Dünya Sağlık Örgütünü hükümetleri “aşı milliyetçiliği yapmaya son vermeye çağırmaya itti. Sağlık Komiseri Stella Kiryakidu Filelefteros’a verdiği demeçte “grip ve korona virüs kombinasyonunun ilk kez yaşanacağını bu nedenle de konu hakkında deneyim sahibi olunmadığını” söyledi.
Korona virüsü aşısı konusunda halen belirsizlik hüküm sürüyor. Zira araştırmaların üçüncü devresinde olunduğu durumlarda dahi aşının ne sonuç vericiliği ne de güvenilirliği hakkında kesin bilgiler var. Nihai sonuçların Eylül sonu ile Ekim başında çıkması bekleniyor.
Bu arada aynı haberi Haravgi gazetesi de veriyor. “Yeni vakaların çoğu seyahat eden yolculardan oluşuyor” başlıklı ön sayfasında verdiği haberde kısaca şöyle yazıyor:
Kıbrıs’ın diğer AB üyesi ülkelerin AstraZeneca şirketinden alacakları aşı miktarı bu haftanın sonlarına doğru belli olacak. Bu arada dün 8 yeni vaka daha görüldü.
Politis ve Alithia gazeteleri korona virüs önlemleri ve okulların açılışını ana haber olarak ele alıyor.
Alithia ana haberini şu başlıklar altında özetliyor:
Durum Cuma günü netleşecek – Okulların açılması ve korona virüs önlemleri hakkındaki nihai kararların Cuma günkü Kabine toplantısında alınması bekleniyor
Yeni korona virüs vakası sayısının bir yükselip bir alçalması ve yeni okul döneminin başlangıcı konusu değişiklikler ve yeni önlemler getirecek – Önlemlerin süresi uzun olacak ve 2021’in ilk aylarına kadar devam edecek
Sayı bir yükselip bir alçalıyor. Dün yapılan 4315 korona virüs testi neticesinde 8 yeni vaka saptandı
Gelelim Politis’e sevgili dinleyenler.
Konuyla ilgili başlıkları şöyle:
Dersliklerden görüntü olmayacak – Veri Koruma Komiseri konu hakkında hukuksal engeller olduğunu açıkladı
Hükümet orta öğretimde dersliklere gelen öğrenci sayısının alçak tutulması amacıyla tele-öğrenimin olası olduğunu farz ederken Veri Koruma Komiseri İrini Loizidu Nikolaidu şart koştuğu koşullarda ısrarlı
Hukuksal engeller aşıldığı takdirde ise dersliklerden yapılacak ders yayını için tedarik edilmesi gereken kamera, bilgisayar ve başka türlü donanımla ilgili işlemler hakkında bilgi eksikliği hüküm sürüyor.
Haravgi gazetesi de ayı konuya ana sayfasında yer veriyor
Gazete “Eğitim Bakanı: Henüz hazır değiliz” başlığıyla verdiği haberinde okulların iki haftaya kadar açılacak olmasına rağmen Eğitim Bakanının süreç konusunda henüz hazır olmadıklarını açıkladığını yazıyor. Bakan arzu edilenin öğrencilerin okul sıralarına geri dönmesi olduğunu söyledi. Çocukların dersliklere gelmesinin mümkün olmadığı durumlarda ise uzaktan öğretimle ders alınması yoluna başvurulacaktır. Büyük olasılıkla ilkokullar iki vardiyalı sistemle açılacak.
Gazetelerdeki diğer haberlere bir göz atalım:
Filelefteros gazetesi:
- Yılanı yakmak isterken ormanı yaktı – 61 yaşındaki çoban Limasol Ay Amvrosios’ta gözaltına alındı başlığı altındaki bir haberde şöyle yazıyor:
Bir yılanı yakmak isteyen çoban çam ağaçları, maki örtüsü ve yabani otlarla kaplı bölgenin yanmasına sebep oldu. Yangına yakın bir yerde tespit edilen şahıs polis tarafından tutuklandı.
Dün Limasol Kaza Mahkemesine çıkarılan zanlı hakkında dava açılarak Ağır Ceza Mahkemesine sevk edildi. İlgili şahıs özel araziye ya da devlete ait ormanlık bölgeyi kasten ve bilinçli olarak ateşe veren bir kimsenin suç işlediği ve 20 yıl hapis cezasıyla yargılanmasını öngören 315 sayılı maddeden yargılanacak.
Filelefteros’un elde ettiği bilgilere göre zanlı bir yılanı yakmak için yabani otlarla kaplı bir bölgeyi ateşe verdiğini kabul etti.
- Larnaka’nın göbeğinde utanç manzarası – Larnaka eski devlet hastanesi çöp yığını – Konu acilen Cumhurbaşkanlığına götürülecek
Larnaka’nın göbeğinde ve somut olarak eski devlet hastanesinin olduğu yerde yılanlar ve fareler cirit atıyor. Eski atık yataklar, yaban otları her yerde. Belediyenin almayı ve yeni belediye binasını inşa etmeyi planladığı mekân hakkında anlaşmazlığa düşülünce olay bir sorumsuzluk dizisine dönüştü. Mekân bir çirkinlik abidesi olmanın yanı sıra aynı zamanda yöre sakinlerinin hijyeniyle oynuyor.
Alithia gazetesi:
- Kıbrıs Cumhuriyeti Turizm Müsteşarı: Bu kadar Britanyalı turistin gelmesini beklemiyorduk
Britanya’dan turist gelmesi konusundaki beklentileri düşük tuttuklarını söyleyen Turizm Müsteşarı Savvas Perdios ülkeden turist taşımaya başlayan WIZZ AIR ve JET2 şirketlerinin doluluk oranı konusunda memnuniyet ifade etti.
- Kıbrıs Türk toplumunda geçiş noktalarındaki kontrolleri yoğunlaştırma kararı alındı başlığı altında Alithia gazetesi Kıbrıs Türk toplumunda korona virüs önlemlerine yer veriyor. Haberde Türkiye’den gelen ve günde 400 yolcu taşıyan gemilerin 250 yolcuyla sınırlandığını yazıyor. Habere göre Akıncı karantina durumunun geri getirilmesini isterken Ersin Tatar bu görüşle hemfikir değil.
- Terörist şüpheli – İsrail yurttaşı bir terörist şüphelinin serbest bırakılma girişimi beşinci kez reddedildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Helios uçak kazasının üzerinden 17 yıl geçti
11:20
Bugün Türk işgalinni ikinci aşamasının 48. yıldönümü
11:19
13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Tüm haberler

Video on Demand