Basın Özetleri 17.08.2020

Fileleftheros Gazetesi
- Etkisizleştirmek için ortam hazırlığı
“Almanlar ve Amerikalılar Yunan-Türk diyaloğu için sürekli bastırıyor” yan başlıklı haberde, Amerikalılar ve Almanların Doğu Akdeniz'de yaşanan krizin çözümü için Yunan-Türk diyaloğunun başlatılması konusunda bastırdığı aktarıldı. Haberde konuyna ilgili verilen detayda ise, Türk Sismik Araştırma Gemisi Oruç Reis’in Yunan kıta sahanlığındaki yasadışı varlığı için yayınlanan Türk Nautex’inin ayın 23'ünde sona erecek olması nedeniyle bu diyaloğun önümüzdeki haftadan önce gerçekleşme olasılığı olmadığı, Kıbrıs ve Yunan kara sularında kışkırtıcı bir şekilde hareket eden Türk Araştırma Gemisi’nin araştırmalar yapmaya devam etmesinden dolayı yaşanan durumda da önemli bir farklılaşma beklenmediği vurgulandı. Haberde ayrıca, Avrupa Birliği'nin Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından sunulmak daha ileri tedbirleri görüşmek üzere 27-28 Ağustos tarihlerinde planlandığını gayri resmi Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısının dikkate değer bir gelişme olduğu belirtildi.
- Taraftar kartı için özel sözleşme
“Uygulama ülke çapında 31 stadyum ve salonda” yan başlıklı haberde, Kıbrıs Spor Örgütü'nden yapılan açıklmaya yer verilerek, şu ana kadar 106 bin taraftar kartı çıkarıldığı, önümüzdeki iki yıl boyunca taraftar kartlarının düzenlenmesi ve işleyişini artırmak içinse yeni ihaleye çıkılacağı aktarıldı. Haberin detayında, çıkılacak ihalenin özellikle taraftar kartılarının çıkarılması ve işletilmesi konusunda destek hizmetlerinin sağlanmasını içerdiği belirtildi.

Politis Gazetesi
- Okullar konusunda karar haftası
“Cumhurbaşkanı Anastasiadis uzaktan eğitim ihtimalini reddetmiyor” yan başlığıyla verilen haberde, Sağlık Bakanı tarafından bilim insanlarından oluşturulan özel komisyonun Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile istişarelere başladığı, görüşmelerin ardından Çarşamba günü Sağlık Bakanı Konstantinos Ioannou’ya bir öneri sunulamasının beklendiği daha sonra ise nihai düzenlemeler için Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile istişareye başlanabileceği aktarıldı. Haberin detayında, okulların açılışına iki hafta kalmışken veliler, öğrenciler ve öğretmenlerin yeni eğitim yılının nasıl olacağıyla ilgili açıklama beklediği, ayrıca bu konuda diğer Avrupa ülkelerindeki uygulamalara nazaran Kıbrıs'taki epidemiyolojik verilerin hükümet için büyük önem taşıdığı aktarıldı.
- Başka bir liste kaydı
“Vergi memurları konusunda” yan başlığıyla verilen haberde, siyasi nüfusa sahip kişilerin ödenmemiş kredi borçlarıyla ilgili yayınlanmayan Yorgacis listesinin yalnız olmadığı ve muhtemelen yayınlanmayacak başka listelerin de olduğu aktarıldı. Haberin detayında, Sayıştay tarafından yapılan incelemenin ardından Eylül 2019'da hazırlanan; seçilmiş ve atanmış, mevcut ve eski 154 vergi memuruyla ilgili Meclis Denetleme Kurulu yetkililerinin çekmecelerinde kalan diğer bir liste daha olduğu ifade edildi.

Alithia Gazetesi
- ABD’den açık mesaj
“Dışişleri Bakanı Yardımcısı David Hale, ABD'nin Kıbrıs’ın egemenlik haklarına kesin desteğini vurguladı” yan başlığıyla verilen haberde; Kıbrıs ve Atina'nın Doğu Akdeniz'deki Türk saldırganlığını durdurmak için yoğun diplomatik hamlelerinin devam ettiği belirtildi. Yapılan diplomatik çalışmalar kapsamından Dışişleri Bakanı Nikos Xristodoulidis’in dün ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı David Hale ile olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdiği aktarıldı. Haberin detaylarında, ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hale’in, ABD'nin Kıbrıs’ın egemenlik haklarına açık desteğini belirttiği, bunun yanı sıra Kıbrıs Cumhuriyeti'nin doğal kaynaklarından yararlanma hakkına herkesin saygı duyması gereğini vurguladığı ve ABD'nin Varoşa’yla ilgili Birleşmiş Milletler kararlarıyla, iki toplumlu iki bölgeli bir federasyona verdiği desteği açıkladığı ifade edildi. Haberde ayrıca, yaşanan başka bir gelişmeye de yer velilerek Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ile Almanya Şansoliyesi Angela Merkel’in Doğu Akdeniz'deki durumu değerlendirmek üzere 20 Ağustos günü bir araya geleceği belirtildi.

Haravgi Gazetesi
- Geniş kapsamlı diyalog
“AB’den Türkiye'ye çağrı” alt başlığıyla verilen haberde; Avrupa ve uluslararası toplumun, Avrupa Birliği’nin yasadışı faaliyetleri durdurma ve diyalog çağrılarına rağmen devam eden Türk provakasyonlarını çaresizce izlediği vurgulandı. Haberin detayında, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Türkiye'ye Yavuz Sondaj Gemisi'nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki faaliyetlerini derhal sonlandırarak, doğrudan Avrupa Birliği’yle geniş kapsamlı bir diyaloğa girme çağrısı yaptığı belirtildi.
- Okul yılının başlamasına bahis
Yeni öğretim yılıyla ilgili haberde; okul zillerinin çalmasına 3 haftadan az bir süre kalmışken hala yeni öğretim yılının nasıl sürdürüleceğine dair net bir açıklama yapılmamasının ebeveynler arasında huzursuzluk yarattığı, aynı zamanda sonunda ne olacağına konusunda endişeleri de beraberinde getirdiği aktarıldı. Haberin detayında, yaşanan huzursuzluk ve endişenin yalnızca korona virüs salgınıyla ilgili olmadığı, aynı zamanda Eğitim Bakanlığı’nın genel olarak yaşanan ve yaşanabilecek yeni zorlukların üstesinden gelip gelemeyeceği olduğu belirtildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:44

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand