Basın Özetleri 14.08.2020

Filelefteros Gazetesi
- Krizi çözme hareketleri
“Merkel'in yeni müdahalesi” yan başlıklı haberde, Almanya’nın krizin çözümü için Yunanistan ile Türkiye’yi yeniden diyalog kurmaları konusunda teşvik ettiği belirtildi. Habere göre, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in iki ülke liderleriyle de dün gerçekleştirdiği telefon görüşmeleri, Doğu Akdeniz'de yaratılan durumun hafifletilmesi için yapılan yeni bir girişimin sinyali verdi. Haberin detayında, Angela Merkel’in, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis’in Çarşamba günü öğleden sonra yayınladığı mesajı ve Yunan ile Türk firkateynlerinin tehlikeli şekilde "sürtüşme" yaşadığı olaylar hakkında ortaya çıkan bilgiler ışığında dün, önce Türkiye Cumhurbaşkanı’yla ardından da Yunanistan Başbakanı’yla telefonla görüşme gerçekleştirdiği aktarıldı. Haberde ayrıca, Türkiye'nin bölgedeki provokasyonları gündemiyle bugün telekonferans şeklinde gerçekleşecek Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi’nden kesin sonuçlar çıkmasının beklendiği vurgulanırken, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın da bugün Amerikalı mevkidaşı Mike Pompeo’yla Cenevre’de bir araya geleceği ifade edildi.
- EuroAfrica Interconnector için her şey hazır
“Mısır Devlet Başkanı’nın onayı ve tüm izinler hazır” yan başlıklı haberde, EuroAsia Interconnector denizaltı boru hattı için tüm ruhsatlandırma süreçlerinin tamamlanmasından bir ay sonra, ikinci denizaltı boru hattı olan EuroAfrica Interconnector için de izinlerin alındığı belirtildi. Haberin detayında, elektrik ara bağlantı istasyonu için son inşaat izninin de birkaç gün önce Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından verildiği aktarıldı.

Politis Gazetesi
- Polisler için de kebap ayırın!
“Piknik alanlarında polislerin varlığı yoğunlaşacak” yan başlığıyla verilen haberde, 15 Ağustos ve Pazar günü onlarca piknik alanı ve lokantada yapılacak aile toplantıları konusunda özel bir kısıtlama olmamasına rağmen, virüsün bulaşma riskinin mümkün olduğunca azaltılması için polisin bu yerlerde varlığının yoğun bir şekilde hissedileceği aktarıldı. Haberde ayrıca, Baf'ta yapılan rastgele testler arasında dün tespit 14 yeni vakanın endişelere neden olduğu ve pozitif teşhis konmuş veya vakalarla doğrudan temas halinde olan kişilerin kutlamalara ve aile toplantılarına katılma riskinin korku yarattığı vurgulandı.
- Cyta kabloları “feryat ediyor”
“Memur tutuklandı” yan başlıklı haberde, Cyta şirketine ait toplam değeri 170 bin Euro olan kabloların depodan kaybolması konusunda polis tarafından yürütülen soruşturma kapsamında dün Limasol Bölge Mahkemesi’nin olayla ilgili olarak, 48 yaşındaki bir şirket çalışanın bağlantısı olduğu nedeniyle ilgili şahsın göz altına alınması kararını verdiği aktarıldı.

Alithia Gazetesi
- Yunanistan ile Kıbrıs bugün Türkiye’ye karşı yaptırımlar için mücadele edecek
“Nikos Hristodoulidis: Avrupa Filosu Akdeniz’e yelken açacak” yan başlıklı haberde; Yunanistan ve Kıbrıs’ın bugün Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi’de, Türkiye’nin Yunanistan ve Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgeleri’ni yasadışı işgaline karşı yaptırımlar uygulanması için mücadele vereceği aktarıldı. Habere göre, Türk Sismik Araştırma Gemisi Oruç Reis’in dün de Yunan kıta sahanlığında çalışmalarını sürdürdüğü, Türkiye'nin neden olduğu gerginliği hafifletmeye yönelik sürdürülen diplomatik çabaların ise sonuç verecek gibi görünmüyor. Haberin detaylarında, Yunan Silahlı Kuvvetleri’nin, Fransız Hava ve Deniz Kuvvetleri’yle Türkiye’nin yasadışı Navtex yayınladığı bölgede gerçekleştirdiği ortak tatbikat sonrası hala alarmda olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Doğu Akdeniz'de kazan-kazan temelli bir çözüm formülü bulmak için diyalog kurma çağrısı yaptığına değinildi.
- Protokollerle okul yılı
“Eğitim Bakanlığı'ndan öğretmenlere yönelik genelge” yan başlığıyla verilen haberde; Eğitim Bakanlığı'nın dün yayınladığı bir genelgeyle yeni öğretim yılı boyunca sıkı şekilde uygulanmasını isteyeceği Sağlık Protokolleri’yle ilgili olarak okul müdürleri ve öğretmenleri bilgilendirmeyi hedeflediği belirtildi. Haberin detaylarında, ilgili Sağlık Protokolü’nün Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmelerin tamamlanmasının ardından açıklanacağı ifade edildi. Haberde ayrıca, öğretmenlerin okullarına 1 Eylül’de döneceği, öğrencilerin ise öğretim yılını 7 Eylül’de açacağı aktarıldı.

Haravgi Gazetesi
- Dışişleri Bakanları Konseyi’yle telefonlar alev aldı
“Yunanistan ve Türkiye’nin arka plandaki kulisleri devam ediyor”, “Erdoğan Merkel’le konuştu, Dendias Pompeo’yla görüşüyor”, ““Oruç Reis” hala bölgede ve araştırmalarına devam ediyor” yan başlıklarıyla verilen haberde; Yunanistan’ın gerçekleştirdiği diplomatik saldırının ardından, Türkiye’nin de diplomatik bir karşı saldırı gerçekleştirdiği aktarıldı. Haberin detayında, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Doğu Akdeniz’de yaşanan son gelişmelerinle ilgili olarak dün; Litvanyalı mevkdaşı Linas Linkevicius, Macar mevkidaşı Peter Szijjarto ve Bulgar mevkidaşı Ekaterina Zaharieva ile telefon görüşmesi yaptığı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın ise dün gece geç saatlerde Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’le telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ifade edildi.
- Pediatrik Kardiyoloji’de randevular iptal edildi
“Giden doktorlarla ilgili sorun daha geniş kapsamlı” yan başlıklı haberde; yürürlüğe giren ve olumlu etki yapacağına inanılan mali anlaşmaya rağmen, doktorların kamu hastanelerinden ayrılmaları konusunun sorun teşkil etmeye devam ettiği vurgulandı. Personel yetersizliğinin, hastaları etkileyen ve uzun süredir devam eden bir sorun olduğu belirtilen haberde, Makarios Hastanesi’nde Pediatrik Kardiyoloji bölümünde hiç doktor bulunmamasının bunun en açık örneği olduğu ifade edildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:44

Son Haberler

22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Aşı Portalı Kıbrıs çapında faaliyet gösteren Aşı Merkezlerindeki mevcut randevular bitene kadar açık kalacak.
11:37
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte 67 yeni vaka açıklandı
11:32
21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Tüm haberler

Video on Demand