Basın Özetleri 13.08.2020

Filelefteros Gazetesi
- Atina’nın diplomasi kumarı
“Ankara'ya karşı uluslararası baskı en üst düzeye çıkarılmaya çalışılıyor” alt başlıklı haberde, Türkiye'nin provokatif eylemlerine karşı Atina’nın diplomasi silahını çektiği belirtildi. Haberin detayında, Yunanistan'ın Salı günü başlayan diplomatik karşı saldırısının ilk sonucunun, Türk provokasyonları gündeminin ön planda olacağı yarınki olağanüstü Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısının olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın, bugün Atina'daki İsrail Büyükelçisi ile hükümetinin Yunanistan'a desteğini iletmiş olan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve mevkidaşı Gabi Ashkenazi’le bir araya geleceği, yarın ise ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Viyana’da görüşeceği aktarıldı. Habere göre, Dendias ile Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis’in de yarınki olağanüstü Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi oturumu hazırlıkları çerçevesinde atılacak adımları koordine etmek için bir telefon görüşmesi yaptı.
- Yirmi yılın en düşük AİK faturaları
“Yakıt maliyetlerinde %50 azalma” üst başlıklı haberde, yakıt giderlerindeki %50 oranındaki azalma nedeniyle vatandaşların ödeyeceği bu ayki elektrik faturalarının son 20 yılın en düşük seviyesine geldiği belirtildi. Haberin detayında, geçen yılın Ağustos ayında 1,000 kilowatt için 202 Euro öderirken, bu yıl Ağustos ayında 1,000 kilowatt için fiyatın 157 Euro’ya düşeceği aktarıldı.

Politis Gazetesi
- Yeni okul yılı bilmecesi
“Korona virüs vakalarındaki iniş çıkışlar devam ettikçe, her şey havada kalıyor” üst başlığıyla verilen haberde, Eğitim Bakanı Prodromos Prodromou’nun; okulların açılıp açılmayacağı, açılırsa sınıflarda kaç öğrencinin bulunacağı ve ne gibi koruma tedbirlerinin alınacağı konusunda henüz kimsenin net bir bilgi sahibi olmadığını belirtiği, bu nedenle de okulların açılmasıyla ilgili tüm senaryoların şuan için mümkün olduğunu aktarıldı. Haberde ayrıca, Sağlık Bakanlığı'nın korona virüs konusunda kamuoyunun yaşadığı huzursuzluk nedeniyle, Pazartesi gününden itibaren Eğitim Bakanlığı ile iletişime geçerek özel bir komisyon kuracağı, ancak her şeyin önümüzdeki günlerdeki epidemiyolojik duruma bağlı olduğu belirtildi.
- “Akıl hastaları” azaldı
““Kaçaklara” karşı önlemler” üst başlığıyla verilen haberde, Savunma Bakanlığı'nın resmi verilerine göre, son iki yılda askerlik hizmetinden kaçınmak için fiziksel ve psikiyatrik sorunları dile getiren askerlerin sayısında önemli bir azalma görüldüğü belirtildi. Haberin detayında, yaşanan bu azalmada, 2019 mevzuatı ve askerlik sürenin 14 aya indirilmesinin büyük yardımı olduğu aktarıldı.

Alithia Gazetesi
- Üçüncü gün: Diplomasi zamanı
“Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerilim kırmızı çizgide” üst başlıklı haberde; Yunanistan ile Türkiye arasında, üst üste üçüncü gününde devam eden Türk provokasyonları nedeniyle gerilim hala tehlikeli düzeyde seyrederken, Ege'de iki ülke arasındaki çatışmanın önlemesi için ABD, Avrupa Birliği ve İsrail’in aktif bir şekilde diplomatik çalışma başlattığı aktarıldı. Haberin detayında, Yunanistan’ın Kıbrıs'la işbirliği içinde Türkiye'ye yönelik sert yaptırımlar uygulanmasını teşvik etmek için, müttefiklerini yaşanan son gelişmelerle ilgili bilgilendirdiği, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Türkiye’ye karşı uygulanacak yaptırımlar konusunda bir liste hazırladığı ve yarın toplanacak Avrupa Dışişleri Bakanları Konseyi’nin bu listenin inceleneceği belirtildi. Haberde ayrıca, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın, yaşanan gelişmeleri tartışmak üzere ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yla yarın Cenevre’de görüşeceğini ifade edildi.
- Cevapsız kalan hiçbir tahrik yok
“Konstantinos Mitsotakis’ten Türkiye’ye: Yunanistan tehdit de etmiyor, şantaj da yapmıyor” üst başlıklı haberde; Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis’in Türk Sismik Araştırma Gemisi Oruç Reis’in Yunan kıta sahanlığındaki varlığını sürdürmesi nedeniyle dün yaptığı açıklamada; Yunanistan’ın tehdit ya da şantaj yapmadığı, tam da bu nedenlede ne tehditlere ve şantajlara boyun eğeceği, ne de kışkırtıcı eylemlere müsamaha göstereceğini söyleyerek Türkiye’ye yönelik mesaj gönderdiği belirtildi. Haberde ayrıca, Yunanistan Başbakanı’nın Türkiye’ye uluslararası hukuka dayalı bir diyalog çağrısında bulunduğu da aktarıldı.

Haravgi Gazetesi
- Tüm çocuklar sınıfa dönmüyor
“Sağlık Bakanlığı’nın öncülüğünde Pazartesi günü toplantı”, “Öğretmenler 1 Eylül’de, öğrenciler 7 Eylül’de başlıyor”, “Çocukların yeniden mağdur edilmemesi için endişe” alt başlıklarıyla verilen haberde; öğrencilerin sınıflara dönmesi konusunda Sağlık Bakanlığı Epidemioloji Ekibi görüşmelerinin başladığı ve kararların 3 senaryo temelinde Ağustos ayı sonunda alınacağı aktarıldı. Haberin detayında, senaryolardan en baskın olanın derslere dönüşümlü rotasyon usulüyle devam edilmesi bu şekilde sınıfta daha az öğrencinin bulunduğu bir sistem olduğu, ikincinin tüm öğrencilerin ayni anda öğrenim göreceği ve kendi koruma tedbirlerini kendilerinin uygulayacağı bir senaryo olduğu, üçüncü senaryonun ise, derslere online olarak devam edilmesi olduğu vurgulandı.
- Baf'ta 32 otel kapalı kaldı
“Ağustos ayı dolgunluk oranı %10 ile %30 arasında değişiyor” alt başlıklı haberde; şu anda Baf bölgesindeki toplam 102 otel ve turistik tesisten yalnızca 70 tanesinin açık olduğu belirtildi. Baf Otelciler Birliği basın sözcüsü Evripidis Loizidis’in yaptığı açıklamaya yer verilen haberin detayında, Baf'taki turistik tesisler ve otellerin Ağustos ayı için; %30 oranında doluluk oranına ulaşan birkaçının dışında, çoğunun doluluk oranının %10, %12 ve %20 arasında değiştiği vurgulandı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:44

Son Haberler

12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Larnaka: Makenzi bölgesinde yaşayan 89 yaşındaki kadının evi soyuldu.
14:03
Pavlopulos: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek ve bölünemez olması gerek
13:56
Sağlık Bakanlığı son 24 saat içinde 60 yeni vaka saptandığını açıkladı.
13:54
11 Haziran
ECDC'den koronavirüs uyarısı
13:32
Varvitsiotis: Yunanistan'ın Kıbrıs ile dayanışması her zamankinden daha güçlü
13:30
Kaydedilen vakaların %95'i aşılanmamış kişilerde tespit ediliyor
13:29
G7 zirvesi başladı
13:28
Tüm haberler

Video on Demand