Basın Özetleri 12.08.2020

Filelefteros Gazetesi
- Türkiye'den sinir savaşı
“Doğu Akdeniz'de gerginlik devam ederken, sürtüşmeler de artırıyor” alt başlıklı haberde, Ankara’nın gerilimi uç noktalara götürmesi ve her alandaki tahrikleriyle baskıyı artırmasıyla Doğu Akdeniz'deki durumun sinir savaşına dönüştüğü ifade edildi. Haberin detaylarında, Atina’nın ise siyasi bir karşı saldırı için diplomatik çalışmalar yaptığı, bu çerçevede Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın dün Amerika Büyükelçisi’yle Atina’da bir araya geldiği belirtilirken, aynı zamanda Türk Sismik Araştırma Gemisi Oruç Reis’in her hareketini yakından takip eden Yunan Donanması’nın da alarmda olduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, dün gece alınan bilgilere göre sürekli olarak Türk savaş gemilerinin eşlik ettiği araştırma gemisinin rotasını kısmen değiştirdiği vurgulandı.
- 15 Ağustos otellere biraz nefes aldırıyor
“Yerli halktan talep var” üst başlıklı haberde, otellerin bu hafta özellikle 15 Ağustos günü Kıbrıslı turistlerin de talepleriyle altın dönemini yaşama beklentisi içinde olduğu aktarıldı. Gazetenin yaptığı araştırmaya göre, her bölgenin oda rezervasyonları ile ilgili verdiği mesajın farklı olduğu otellerin indirimli fiyat politikası uyguladığı ancak Yunanistan'ın B kategorisine alınması kararının iptalinin ardından yaşanan rezervasyon iptallerinden bir miktar para talep edildiği belirtildi.

Politis Gazetesi
- 15 Ağustos yemeği için gevşeme
“Yaşlıların ve savunmasızların korunmasına özen gösterilmiyor” üst başlığıyla verilen haberde, 25 yeni korona virüs vakasının daha dün tespit edildiği, virüsün toplum içine yayılmasının kaçınılmaz bir risk olduğu ancak koronaya karşı bu genel gevşeme günlerinde hükümetin buna göz yumarak, kutlama yapılması tehlikesini bile bile aile toplantılarına yeşil ışık yaktığına dikkat çekildi. Haberin detayında, tüm kamuoyu baskılarına rağmen, korona virüse karşı yeni tedbir ve yeni protokoller konusunda alınacak karar ve açıklanmaların tatil sonrasına bırakıldığı aktarıldı.
- Atina AB’den yardım istedi
“Tartışmalı alandaki durum korkunç” üst başlığıyla verilen haberde, Türk Sismik Araştırma Gemisi Oruç Reis’in "dolaşmaya" ve araştırma yapmaya devam ettiği göz önünde bulundurularak Ankara’nın şimdilik gerilimi azaltma konusunda istekli olmadığı vurgulandı. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ağustos sonuna kadar yeni araştırmalar yapılacağı konusuna yeni mesajlar verdiği belirtilen haberde, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın ise Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi’nin Yunan kıta sahanlığındaki Türk eylemleri gündemiyle olağanüstü toplanmasını istediği ifade edildi.

Alithia Gazetesi
- Yunanistan ile Türkiye arasındaki ipler gerildi
“Oruç Reis Yunan kıta sahanlığındaki ikinci gününde” üst başlıklı haberde; Yunan Silahlı Kuvvetleri’nin yeni Türk kışkırtmalarına karşı elinin tetikte olduğu ve her şeyin pamuk ipliğine bağlı olduğu belirtildi. Türk Sismik Araştırma Gemisi Oruç Reis’in Yunan kıta sahanlığındaki ikinci gününde de araştırma yapmaya devam ettiği aktarılan haberde, Yunan savaş gemilerinin yaptığı bölgeden ayrılın çağrısına, Türk savaş gemilerini tarafından Türk Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde oldukları cevabını aldıkları ifade edildi. Haberin detaylarında, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun; Rodos, Karpathos, Kasos ve Girit’te yeni araştırmalar yapılacağını duyurduğunu yazan gazete, Yunanistan ve Kıbrıs’ın ise Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi’nin tarafından Türkiye’ye yönelik yaptırımlar uygulanması için çalışmalar yürüttüğü ifade edildi. Haberde ayrıca, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye gerginliği düşürmek için diyalog çağrısı yaptığı aktarıldı.
- ŞOK! 25 VAKA ve 1 ÖLÜM
“Bize durumun düzeldiği söylendikten sonra” üst başlıklı haberde; Sağlık Bakanı Konstantinos Ioannou başkanlığındaki Bilim Danışma Kurulu'nun dün öğle saatlerinde telekonferans gerçekleştirdiği ve bu toplumda virüsün yayılımının azaldığı ve durumun düzelmeye başladığının açıklandığı, bunun sonucunda Limasol’daki konut ve halka açık kamusal alanlardaki toplantılarda bulunabilecek azami kişi sayısının 10 kişiden 50'ye çıkmasına karar verildiği aktarıldı. Habere göre, alınan bu karardan kısa bir süre sonra ise, yapılan rastgele testlerde 25 yeni vakaya rastlanması ve 77 yaşındaki bir kişinin korona virüs nedeniyle hayatını kaybetmesinin şok etkisi yarattığı belirtildi.

Haravgi Gazetesi
- Dayanıklılık ve tahammül sınırı deneniyor
“AKEL: Acilen gerilimi azaltmanın yollarını arayın”, “Fransız savaş uçakları Münhasır Ekonomik Bölge’nin üzerinde, Türk Araştırma Gemisi içinde”, “Erdoğan: Herkes için kabul edilebilir bir formül bulalım” alt başlıklarıyla verilen haberde; Avrupa Komisyonu Sözcüsü Peter Stano’nun dün düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in diyalog çağrısını yineleyerek, Türkiye’nin son girişimlerinin ardından gerginliğin azaltılması için çaba sarf edilmesi gerektiğini söylediği aktarıldı. Haberde ayrıca, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi’nin olağanüstü toplanmasını talep ettiği, bunun yanı sıra Yunanistan Savunma Konseyi’nin de karşı karşıya kalınan Türk provokasyonları konusunda durum değerlendirmesi yapmak üzere toplandığı bilgisi verildi.
- 1 ölüm ve 25 Yeni Vaka
“Endişe verici şekilde artıyor” alt başlıklı haberde; son günlerde artan korona virüs vakalarının endişeye neden olduğu belirtildi. Haberin detayında, yetkililerin dün yaptığı açıklamalara göre, 77 yaşındaki bir adamın diğer hastalıklarına da bağlı olarak korona virüs nedeniyle hayatını kaybettiği, bu kayıpla birlikte korona virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının 27’ye çıktığı, bunlardan 14’ü erkek 6’sı kadın olmak üzere 20 tanesinin 71 yaş üzeri olduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan toplam 4,024 test sonrası, 25 yeni pozitif vaka tespit edildiği ifade edildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:44

Son Haberler

12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Larnaka: Makenzi bölgesinde yaşayan 89 yaşındaki kadının evi soyuldu.
14:03
Pavlopulos: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek ve bölünemez olması gerek
13:56
Sağlık Bakanlığı son 24 saat içinde 60 yeni vaka saptandığını açıkladı.
13:54
11 Haziran
ECDC'den koronavirüs uyarısı
13:32
Varvitsiotis: Yunanistan'ın Kıbrıs ile dayanışması her zamankinden daha güçlü
13:30
Kaydedilen vakaların %95'i aşılanmamış kişilerde tespit ediliyor
13:29
G7 zirvesi başladı
13:28
Tüm haberler

Video on Demand