Basın Özetleri 11.08.2020

Filelefteros Gazetesi
- Çatışmanın eşiğinde
“Türkiye, Yunanistan ile yaşanan gerginliği tırmandırmaya çalışıyor” alt başlıklı haberde, Türk hükümetinin Sismik Araştırma Gemisi Oruç Reis’i dün öğleden sonra Yunan kıta sahanlığına göndererek Atina'nın direncini test etmesiyle birlikte, Ege'de Yunanistan ile Türkiye arasındaki durumun kritik bir noktaya ulaştığı aktarıldı. Haberde, Sismik Araştırma Gemisi Oruç Reis’in Türk donanmasına ait firkateynler eşliğinde Yunan karasularına girmesi üzerine, Yunan Silahlı Kuvvetleri’nin de üç Yunan firkateynini bölgeye göndererek anında karşılık verdiği belirtildi. Haberin detaylarında, Türk hükümetinin Yunanistan ile Mısır arasında Münhasır Ekonomik Bölgeler’in kısmi sınırlandırılması anlaşmasına yanıt olarak bir dizi provokatif eylemde bulunmasıyla birlikte, bugün sabahın erken saatlerinden itibaren bir Navtex ve karşı Navtex savaşının patlak verdiği ifade edildi. Haberde ayrıca, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın; Yunanistan'ın yapılacak herhangi bir şantajı kabul etmeyeceğini, egemenlik ve yasal haklarını her koşulda koruyacağını vurgulayan sert bir açıklama yaparak tepki gösterdiği vurgulandı.
- EMAK komutanı da istifa etti
“Kaçış furyası İtfaiye Teşkilatı’nı zayıflatmaya devam ediyor” alt başlıklı haberde, yaz ortasına gelinen dönemde Kıbrıs'ı kuşatan yangınlarla mücadelede büyük önem taşıyan İtfaiye Teşkilatı’nda son aylarda yaşanan istifalara bir subayın daha eklendiği belirtildi. Haberin detaylarıda, İtfaiye Teşkilatı liderlerinden, Afet Özel Müdahale Ekibi EMAK’ın komutanı Modestos Modestou’nun istifasını Emniyet Müdürüne sunduğu ve emeklilik yaşı dolmadan neredeyse iki yıl önce görevinden ayrıldığı aktarıldı.

Politis Gazetesi
- Türkiye çizgiyi aştı
“Oruç Reis dün Yunan Kıta sahanlığına girdi” üst başlığıyla verilen haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Atina’yı samimiyetsiz bir tavır takınmakla suçladığı, öte yandan tüm Doğu Akdeniz ülkelerinin bir araya gelerek, bir uzlaşma zemini bulma çağrısı yaptığı belirtilirken, Ankara'nın bölgedeki adımlarını diplomasi alanında da sürdüreceğini vurguladığı aktarıldı. Haberin detaylarında, Yunanistan Başbakanı Mitsotakis’in; hükümetler, Avrupa Birliği ve NATO ile Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan bu sorun konusunda iki ülkeye karşı eşit mesafede durulmasının kabul edilemeyeceği temel önermesiyle diplomatik temaslarına devam ettiği ifade edildi. Haberde ayrıca, Yunan Donanmasına ait bir filonun Türk Sismik Araştırma Gemisi Oruç Reis’in her hareketini izlediği, Yunan halkının ise sıcak çatışma tehlikesinden endişe duyduğu aktarıldı.
- Rakiplere de aynısı
“Kıbrıs ile Rusya arasında yeni anlaşma” üst başlığıyla verilen haberde, Kıbrıs ile Rusya Federasyonu arasında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması, Moskova'nın başından beri belirlediği şartlara göre değiştiği belirtildi. Haberin detaylarında, dün imzalanan revize anlaşmasıyla, Rusya'nın gelirlerini artırmak için kar payı ve faiz gelirleri üzerindeki vergiyi %5'ten %15'e yükseltildiği vurgulandı. Haberde ayrıca, yeni anlaşmanın 1 Ocak 2021'de yürürlüğe gireceği, Kıbrıs hükümetinin önemli gördüğü bazı istisnaların da dün anlaşmaya dahil edildiği ancak Kıbrıs için geçerli olan bu kazanımların rakipler için de geçerli olacağı vurgulandı.

Alithia Gazetesi
- Yine savaş çanları
“Türkiye giderek sıcak çatışmaya doğru gidiyor” üst başlıklı haberde; Türkiye’nin sıcak bir olayı kışkırtmak amacıyla Yunanistan'a yönelik provokasyonlarını tehlikeli şekilde yoğunlaştırması sonucu savaş çanlarının yeniden çalmaya başladığı belirtildi. Haberin detaylarında, Türk Sismik Araştırma Gemisi Oruç Reis’in yasadışı ve provokatif hareketlerine devam ederek, Pazartesi günü akşamüzeri Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nden dolayı Yunan Kıta Sahanlığı içerisinde kalan bölgeye girdiği, Yunan Donanması’na ait savaş gemilerinin ise Oruç Reis’in her hareketini takip ederek, geminin kaptanlarına her 15 dakikada bir Yunan kara sularını terk etme çağrısı yaptığı ifade edildi. Haberde ayrıca, Yunan Silahlı Kuvvetleri’nin teyakkuza geçtiği ve tüm askeri personelin izinlerinin iptal edildiği vurgulandı.
- DIKO’dan kaçış devam ediyor
“Anlık gelişmeler” üst başlıklı haberde; DIKO’dan dün 30 yönetici ve üyenin partiden ayrıldıklarını açıklamasının ardından, bu ayrılıklara Ağustos sonunda yeni isimlerinde eklenmesinin beklendiği belirtildi. Haberin detaylarında, partiden ayrılanlar arasında DIKO'nun ilk Genel Sekreteri Stavrou Poskoti’nin kızı Evi Stavrou Poskoti’nin adının ön plana çıktığı, bu isimler ve onlara katılması muhtemel yeni isimlerin, DIKO’nun üç eski milletvekili Angelos Votsis, Yorgos Prokopiou ve Marinos Mousiouttas’ın yanı sıra partinin eski başkan yardımcısı Alekos Trifonidis ile parti eski yöneticilerinden Hristos Tsinis’in oluşturduğu yeni Siyasi Harekete katılmak üzere partiden ayrılacağı aktarıldı.

Haravgi Gazetesi
- Meis ile Kıbrıs arasındaki bölgede yeni gerginlik
“Savaş gemileri eşliğinde Oruç Reis’in araştırmaları”, “Kiriakos Mitsotakis’in NATO ve Avrupa Birliği ile telefon görüşmeleri”, “Çavuşoğlu: Yunanistan ve Mısır arasındaki anlaşma “olumlu”” alt başlıklarıyla verilen haberde; Türk Donanması korumasındaki Türk Araştırma Gemisi Oruç Reis’in önümüzdeki iki hafta boyunca Doğu Akdeniz’de sismik araştırmalar yapacağıyla ilgili yayınlanan Navtex’in sonrası Yunan Silahlı Kuvvetleri’nin dünden itibaren yeniden alarm durumuna geçtiği belirtildi. Haberde ayrıca, yaşanan bu gelişmelerin Türkiye ile NATO müttefiki olan Yunanistan arasındaki gerilimi tırmandırmasının muhtemel olduğunu aktarıldı.
- Zehirli kimyasal patlaması korku ve endişe yarattı
“Yetkililerin zamanında müdahalesi Limasol'da daha kötü bir senaryoyu önledi” alt başlıklı haberde; Limasol’da dün bir arabanın içerisinde bulunan kimyasal maddelerin patlaması sonucu meydana gelen olayın, zaman zaman yaşanan benzeri olayları hatırlattığı, bununla birlikte kimyasal maddelerin ithalatı ve güvenli depolanmasıyla ilgili ciddi sorunu bir kez daha gün yüzeye çıkardığı vurgulandı. Haberin detaylarında, tehlikeli kimyasalların taşınması ve yönetimi sürecinin özellikle yerleşim yerlerinde; sızıntılar, hastalanmalar ve diğer olaylara defalarca tanık olmuş vatandaşlar için büyük bir endişe kaynağı olduğu belirtildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:44

Son Haberler

24 Haziran
Temas Takip ekibi başkanı: Önümüzdeki günlerde vaka sayısının ikiye katlanmasını bekliyoruz
13:35
Kıbrıs'a girişlerde AB dijital sertifikası kullanılabilecek
13:34
Kıbrıs'da Hint koronavirüs mutasyonu artan bir eğilim gösteriyor
13:33
Jean-Pierre Lacroix, dört günlük bir ziyaret için bugün Kıbrıs'a geliyor.
13:31
Yunanistan'da şırı kalabalık olmayan dış mekanlarda koruyucu maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı
10:11
Anastasiadis'in eksikliğinde Bakanlar Kurulu toplantısına Meclis Başkanı Annita Dimitriou başkanlık edecek
10:10
Avrupa Konseyi'nin niyeti Doğu Akdeniz'deki gerilimi azaltılmasını memnuniyetle karşılamak
10:09
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Brüksel'de
10:08
Dün 167 yeni vaka kaydedildi
10:07
23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Tüm haberler

Video on Demand