Basın Özetleri 10.08.2020

Filelefteros Gazetesi
- Sıcak çatışmayla flört
“Türkiye karşılık vermeye hazırlanıyor - Yunan Silahlı Kuvvetleri alarmda” alt başlıklı haberde, Doğu Akdeniz’de yaşanacak gelişmelere bağlı olarak girdiğim bu haftanın “sıcak” olmasının beklendiği belirtildi. Haberde yaşanan son gelişmelerin, Ankara'nın, Mısır ile Münhasır Ekonomik Bölgeler konusunda anlaşmaya varan Yunanistan'a yanıt vermeye çalışacağı sonucunu doğurduğu aktarıldı. Haberde ayrıca Ankara tarafından verilecek cevabın diplomasi yoluyla olmayacağı, Yunanistan’a tüm cephelerde baskı uygulanarak, Doğu Akdeniz’de Atina'yı Ankara karşısında avantajlı duruma getiren Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan anlaşmanın yarattığı verilerin tersine dönmesini sağlamak için sıcak çatışma dahil her türlü yolun deneneceği vurgulandı. Ege'de konuşlanmış 20'den fazla Türk gemisinin olduğundan söz eden gazete, Türk filosunun Ege ve Doğu Akdeniz genelinde savaş diziliminde beklediğini aktardı. Yunan tarafında ise Donanma’nın Ege boyunca ihtiyat ve hazırlıklarının arttığı ifade edildi.
- Yeşil akciğerler SOS çağrısı yapıyor
“Trajedinin boyutları” üst başlıklı haberde, önleyici devriyeler, havadan yapılan gözlemler ve itfaiye araçlarının istasyonların dışına bölgelere yayılmasının işe yaramadığı ifade edildi. Haberin detaylarında, kundakçıların Cumartesi günü hiç kimsenin beklemediği bir saatte gece yarısında harekete geçtiği ve Limasol ile Baf arasındaki bölgedeki geniş ormanlık alanın küle döndüğü vurgulandı. Haberde ayrıca Kıbrıs’ın bir kez daha kalan birkaç yeşil akciğeri kurtarmak için SOS yayınladığı ifade edilirken, bir yangın kontrol altına alındıktan birkaç saat sonra başka bir yangın çıktığı, insan hayatını riske atmamak için bölgedeki bazı evlerin ise boşaltıldığı belirtildi.

Politis Gazetesi
- Çekmece ve dolaplardaki yasa tasarıları
“Unutulmuş yasal incelemeler Hukuk Bürosu’nda "bekliyor"” üst başlığıyla verilen haberde, bekleyen 336 yasa tasarısı, yönetmelik, görüş ve sözleşmeye ilişkin Bakanlar Kurulu sekreterinin Başsavcılığa sembolik bir yazı gönderdiği belirtildi. Haberde ayrıca, uzman raporlarının çıkmasında 116 aya yakın bir süre gecikme olduğu, hükümetin programatik olabilmesi ve asli yükümlülüklerini yerine getirebilmesi için Başsavcı Yorgos Savvidis’ten daha hızlı hareket edilmesi konusunda talimat vermesinin istendiği vurgulandı. Gazete konuya ilişkin haberin detaylarında ise, Maliye Bakanlığı’nın Kıbrıs Cumhuriyeti'ne giren çalıntı araçların kullanımı hakkında verilecek görüş için 5 yıldır beklediğini aktardı.
- Kıbrıs’tan 5 milyon
“Lübnan’a yardım” üst başlıklı haberde, Beyrut'taki ölümcül patlama sonrası ortaya çıkan insani krizin üstesinden gelinebilmesi için Kıbrıs’ın, Lübnan’a yapacağı 5 milyonluk yardımın yanı sıra, Birleşmiş Milletler ve uluslararası topluma ülkenin limanlarını ve havalimanlarını açacağı aktarıldı. Haberde ayrıca Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in, dün katıldığı telekonferanta, Lübnan’da erken seçime yol açacağı düşünülen bu huzursuzluk ortamında bile, dünya güçleri gibi Lübnan'a önemli yardımlarda bulunacağı sözünü verdiği ifade edildi.

Alithia Gazetesi
- Umutlarla Moskova’da...
“Çifte vergilendirmeyi önlemek için sözleşme” üst başlıklı haberde; Maliye Bakanı Konstantinos Petridis’in, Rusya Hükümetinin çifte vergilendirmeyi önlemek için Kıbrıs ile yaptığı anlaşmayı iptal etme kararına ilişkin kritik görüşmeler için Moskova'da bulunduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, mevcut sözleşmenin hizmet sektörünün gelişimine ivme kazandırdığı bu nedenlede büyük önem taşıdığı belirtildi.
- Kundakçılar Kıbrıs’ı yaktı
“Hafta sonu çıkarılan yangınlar” üst başlıklı haberde; Hafta sonu Limasol ile Baf arasındaki ormanlık alanlarda çıkan tüm yangıların ekiplerin yoğun çabaları sonrası kontrol altına alındığı belirtilerek, polisin vatandaşlardan olayın fail ve/veya faillerinin bulunması konusunda yardım istediği ifade edildi.

Haravgi Gazetesi
- Rus sermayesi için zorlu savaş
“Moskova %15 faiz ve kar payı istiyor”, “Kıbrıs'a 2018 ve 2019'da 35 milyar € transfer edildi”, “Moskova ile siyasi-diplomatik ilişkiler de tehlikede” alt başlıklarıyla verilen haberde; çifte vergilendirme anlaşmasının çökmesini önlemek için bugün Moskova'da zorlu bir mücadele verileceği belirtildi. Haberin detaylarında Rusya’nın daha önce Kıbrıs makamlarına faiz ve kar payını %15'e çıkarmayı teklif ettiği, teklifin kabul edilmemesinin ise Rusya'nın anlaşmanın tek taraflı feshi için prosedürleri başlatmasıyla sonuçlandığı vurgulandı.
- Kıbrıs, koronada da vize konusunda popüler
“Kıbrıs ve Karadağ yeni başvurularda liderliği elinde tutuyor” haberde; Kıbrıs’ın pandemi sürecinde bile seyahat etmek için pasaport almak isteyen zenginler arasında popüler olmaya devam ettiği belirtildi. Haberin detaylarında, Kıbrıs pasaportu almak için yapılan yeni başvuruların %75 oranında arttığı vurgulandı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:45

Son Haberler

07 Aralık
Kombos ve Shapps, Gazze'ye insani yardım sağlamak üzere deniz koridoru oluşturma girişimi hakkında görüştü.
11:21
Mitsotakis-Erdoğan görüşmesi Yunanistan-Türkiye ilişkilerinin geleceği açısından belirleyici olacak.
11:18
Erdoğan, Atina ziyareti ve Mitsotakis ile yapacağı görüşmesi öncesinde Yunanistan'a yeni bir mesaj gönderdi.
10:55
İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kasabasının merkezine ulaştı
10:51
Guterres: Yaklaşmakta olan felaket, barış ve güvenlik açısından geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir.
10:48
06 Aralık
basın özetleri 06.12.23
14:41
Soruşturmalar devam edecek ve gerekirse sorumluluk atfedilecek
10:21
Bu yıl rekor sıcaklıklar yaşandı
10:19
Filipinler'de otobüs kazasında 17 kişi öldü
10:17
Han Yunus şehri kuşatma altında
10:12
Maria Angela Holguin Cuellar'ın BM'nin Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği temsilci oldu
10:09
05 Aralık
Atina hükümet sözcüsü: Mitsotakis ile Erdoğan görüşmesi nedeniyle 7 Aralık "çok önemli bir gün"
15:56
Tüm haberler

Video on Demand