basın özetleri 09.07.20


Politis gazetesinin ana haberinin manşeti “Türkiye başka Akıncı başka”… Başlıkları şöyle: KC’nin BM’e memorandumu Türk tahrikkârlığına odaklanıyor – Olumlu noktalarında Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı’yla ortak anlayış ve işbirliğinin yanısıra İki Toplumlu Sağlık Teknik Komistesinin işlevselliği göze çarpıyor – Açıklamda ayrıca MEB’de yapılan yasadışı sondajlar, Kapalı Maraş bölgesinin açılmasına yönelik uygulanan metotlar ve yeşil hat üzerindeki tahriklere odaklanılıyor.
Haberde BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın Guteres raporu hakkında KC’ni 20 Temmuz’da bilgilendireceğini yazıyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Yorkaci Listesi olarak adlandırılan kırmızı kredi sahibi politikacılar listesinin basına açıklanıp açıklanmayacağına 17 Temmuz’da karar verilecek. Açıklanmamasına karar verildiği takdirde, Meclis Başlanına göre, liste hakkındanki araştırma ve incelemenin ay sonuna kadar sonlanması ve ne kadarının gerçek olup olmadığının netliğe kavuşması gerekiyor. Dün parti başkanları ve temsilcileri arasında yapılan toplantıda Yorgos Lillikas milletvekilleri hakkındaki bir listenin milletvekillerinin kendileri tarafından incelenmesinin deontolojik olmadığını söyleyerek toplantıdan da adhoc komitesinden ayrıldı.
- Ailede ciddi şiddet vakası
19 aylık bir bebeğin anne babası tarafından fiziksel şiddete uğradığı bildirildi. Anne tutuklanırken baba serbest bırakıldı. Her iki ebeveyn de Pazartesi günü mahkeme karşısına çıkarılacak. Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu Sosyal Hizmetler Dairesinin olası ihmali konusunda rapor hazırlanmasını istedi.
***
Haravgi gazetesine geçelim 
Haravgi gazetesinin ana haberi Milli Muhafız Gücünün eğitimiyle ilgili gelişmeler konusunu ele alıyor.
Haber başlıkları şöyle:
Milli Muhafız Gücü Ruslara ve Çinlilere karşı eğitiliyor – Milli Muhafız Gücü’nün ABD tarafından eğitimi ve Savunma Bakanlığından teşekkür – “Kötü niyetli Rus ve Çin etkileriyle mücadele”den söz ediliyor – ABD – NATO eksenine tehlikeli yaklaşım
Haberin özetine bir göz atalım sevgili dinleyenler:
Hükümetin Amerikan yanlısı politikaları Kıbrıs’ı Amerika’nın tehlikeli Doğu Akdeniz planlarına taraf yapıyor. Kıbrıs’taki Amerikan Büyükelçiliği “Milli Muhafız gücüne, ABD’nin ulusal güvenliğini ve çıkarlarını savunma amaçlı askeri işbirliklerini ve uluslararası koalisyonları hedefli eğitim desteğini açıkladı.
Bu arada Alithia gazetesinde de konuyla ilgili olarak “Milli Muhafız Gücüne ABD’den askeri eğitim” başlığı altında şöyle yazıyor:
Savunma Bakanı gelişmeyi “iki ülke arasında güvenlik ve savunma konularında atılmış bir adım daha” olarak değerlendirdi.
AKEL: Kıbrıs askeri gücü ABD çıkarlarını mı koruyacak sorusunu öne sürdü.
Haravgi’nin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- Elektrik Kurumu AİK: 2022’den sonra doğal gaz.
AİK’in ürettiği elektrik faturalarına yüzde 15 ila %20 arasında düşüş beklendiği bildirildi. AİK 2022 yılından itibaren yakıt olarak mazot yerine doğal gaz kullanacak.
- Barikat geçişlerinde ortak zemin bulma çabaları
Dillirga Pirgos Köyü sakinleri Kıbrıs Cumhuriyetinden barikatla ilgili iyi gelişmelerin haberini sabırsızlıkla bekliyor. KC ise BM’den BM de, anlaşılan, konuyu güç gösterisine dönüştüren Kudret Özersay’dan gelişmelere ilişkin bir işaret bekliyor. Dün Özersay konuyu Elizabeth Spehar ile telefonda görüştüğünü açıkladı.
KC Hükümet Sözcüsü Kuşos dün yaptığı açıklamada Ηükümetin konu hakkında bir yandan BM’e bir yandan da Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı’ya ayrı girişimlerde bulunduğunu ifade etti. Kuşos “şu ana kadar herhangi bir gelişme yok. Bu yurttaşlar grubunun sıkıntısı çok anlaşılır ve Hükümet de en kısa zamanda bir sonuca ulaşılması amacıyla çabalarına devam edecek” dedi.
- Çocuklarımızın gelişimi büyük öneme haiz bir konudur – AKEL’den Çocuk haklarını koruma komiserine övgü
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Çocuk haklarını koruma komiseri Despo Mihailidu’nun ofisini ziyaret ederek onunla yaptığı görüşmeden sonraki açıklamasında yarının toplumunu oluşturacak olan çocuklarımızın sosyal ve akademik eğitiminin çocuğun gelişiminde belirleyici rol oynadığını ifade etti. Kiprianu Despo Mihailidu ile yaptığı bir saatlik görüşmeden sonra geleceğin bugünden daha iyi olmasını garanti altına almak için ne tür bilinçler yaratacağımızın, çocuklarımızı nasıl eğiteceğimizin, toplumun onlara karşı takınacağı tavrın büyük önemi vardır” dedi.
Andros Kiprianu “buraya gelişimizin ikinci nedeni ise Bayan Mihailidu’yu bugüne kadarki doğru eylemleri ve konuları ele alış biçiminden dolayı tebrik etmektir” dedi. Çocuk Hakları Komiserinin müdahalelerinin yerinde ve her zaman özlü olduğunu vurgulayan Kiprianu “görevlini en iyi biçimde yürüttüğü için kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.
- Papa-Lazaros’un cenazesi bugün Holetria’da saat 17:00’de. Gitmedi, daima bizimle olacak.

Alithia gazetesine bir göz atalım.
Alithia gazetesinin manşeti: Polisler yollarda – Cumhurbaşkanlığının önünde protesto eylemi – taleplerini savunmadığı gerekçesiyle polis sendikasından toplu istifalar – 18 yıldır maaşlarının değişmediğinden yakınıyorlar – Polis Komutanı sorunların çözümü amacıyla sınav sistemini devreye sokmaya çalışıyor
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
Avrupa Komisyonunda enerji politikası değişiyor - Mevcut model yetersiz, teknolojik gelişimin değerlendirilmesi gerekiyor – Komisyon Enerji alanları arasında bağlantı ve hidrojenin yakıt olarak kullanılması stratejisini öne sürdü

Filelefteros gazetesi ebeveynleri tarafından hor kullanılan 19 aylık bebek olayını ana haber olarak veriyor.
Manşet: Biliyorlardı ama tepki göstermediler
Başlıklar: 19 aylık bebeğin anne babası tarafından fiziksel şiddet görmesi olayı devlet dairelerini bir kez daha ağır ithamlarla karşı karşıya getirdi – Aile içi Şiddeti Önleme ve Mücadele Derneği SPAVO: 3 Haziran’da konu hakkında makamlara bilgi verdik – Polis: Sadece anneye karşı şiddet kullanıldığı konusunda bilgi aldık
Diğer bazı başlıklar:
Doğal gaz terminali elektrik üretimi maliyetini yüzde 25’e kadar düşürebilir – AİK’e gelecek doğal gazla birlikte rakip şirketler de devreye girecek – Temel bugün atılıyor, 2022’de doğal gaz kullanımı için her şey hazır olacak
- Limasol’un sahil şeridine yeni bisiklet ve yaya yolu geliyor
A

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:42

Son Haberler

07 Aralık
Kombos ve Shapps, Gazze'ye insani yardım sağlamak üzere deniz koridoru oluşturma girişimi hakkında görüştü.
11:21
Mitsotakis-Erdoğan görüşmesi Yunanistan-Türkiye ilişkilerinin geleceği açısından belirleyici olacak.
11:18
Erdoğan, Atina ziyareti ve Mitsotakis ile yapacağı görüşmesi öncesinde Yunanistan'a yeni bir mesaj gönderdi.
10:55
İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kasabasının merkezine ulaştı
10:51
Guterres: Yaklaşmakta olan felaket, barış ve güvenlik açısından geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir.
10:48
06 Aralık
basın özetleri 06.12.23
14:41
Soruşturmalar devam edecek ve gerekirse sorumluluk atfedilecek
10:21
Bu yıl rekor sıcaklıklar yaşandı
10:19
Filipinler'de otobüs kazasında 17 kişi öldü
10:17
Han Yunus şehri kuşatma altında
10:12
Maria Angela Holguin Cuellar'ın BM'nin Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği temsilci oldu
10:09
05 Aralık
Atina hükümet sözcüsü: Mitsotakis ile Erdoğan görüşmesi nedeniyle 7 Aralık "çok önemli bir gün"
15:56
Tüm haberler

Video on Demand