Basın Özetleri 08.07.2020

Filelefteros Gazetesi
- AB için karar vakti
“Brüksel'den Türkiye aleyhine kararlar alınması isteniyor” alt başlıklı haberde; Avrupalı liderlerden, Kıbrıs'a ve Yunanistan'a zarar vermekle kalmayıp, genel olarak Doğu Akdeniz bölgesinde yaşanan Türk provokasyonlarına karşı sorumluluk almasının beklendiği ifade edildi. Joseph Borrell'in Türkiye ziyaretine değinilen haberde, bu ziyaretin olumlu hiçbir sonuç doğurmadığı aksine Erdoğan hükümetinin niyetini açıkça ortaya koyduğu belirtildi. Haberde ayrıca, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamaları ve Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi önünde Brüksel'e karşı yaptığı tehditlerin Türk hükümetinin niyetinin gerilimi korumak olduğunu gösterdiği vurgulandı.
- İsrail – Yunanistan askeri ekipman temini anlaşması
“EastMed sonrası tarihi adım” üst başlıklı haberde, Yunanistan ve İsrail Savunma Bakanlıkları arasında imzalanan ekipman temini ve Savunma Hizmetlerine ilişkin anlaşmanın hüküm taslağının dün Yunanistan Parlamentosu'nda onayıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinde bir adım daha atıldığı ifade edildi.

Politis Gazetesi
- Yorgacis’in listesini yeniden pişiriyorlar
“Seri “kırmızı” kredilerle genişletilecek” üst başlığıyla verilen haberde, liderlerinin geçen Cuma günü yaptıkları toplantı ve parti liderleri ile parti temsilcilerinin pozisyonlarının; siyasi nüfusa sahip kişilerin ödenmemiş kredi borçlarıyla ilgili Yorgacis’in hazırlamış olduğu listesiyi inceleyen geçici komitenin görev tanım taslağının büyük ölçüde değiştirilmesinde belirleyici olduğunun kanıtlandığı belirtildi. Habere göre, bu düzen içerisinde her şey o kadar çok genişliyor ki, bu sürecin hemen bir sona ulaşma olasılığı çok uzak görünüyor. Bu noktada sürecin yolda kaybolan özünü içeren listeyi ise, parlamentonun bir buçuk yıldır doğru prosedürü uygulama ve usüle uygun şekilde denetlenmesinin de mümkün olmadığı ifad edildi. Haberde ayrıca, geçici komitenin başkanı olarak görev yapacak parlamento Başkanı’nın, dün parti liderlerine, geçici komitenin daha önce belirlenen görev tanımından uzak bir görev tanım taslak metni gönderdiği ve bir sonraki genel kurul toplantısında teklif vererek, Yorgacis listesinin halka açıklanıp açıklanmayacağına kendisinin karar vermek isteyeceği vurgulandı.
- Mahkeme güvencesi altındaki 13’üncü maaşa kimse dokunamaz
“Yargı kararı” üst başlığıyla verilen haberde, Yüksek Mahkeme'nin kararının 13’üncü maaşın ödenmesiyle, bir çalışanın düzenli olarak ve tekrar tekrar aldığı her türlü hakkını koruma altına aldığı belirtildi. Mahkemenin oybirliğiyle aldığı bu kararın, 2013 yılında bir çalışanın 13’üncü maaşını kestiği için dava ettiği şirketin beraatinin ardından yapılan itirazla ilgili olduğu ifade edildi. Habere göre, mahkeme ilk olarak, işverenin 13’üncü maaşı değil, gönüllü bir ödeneği ödemediği iddiasını kabul etmiş, bu nedenlede Maaşların Korunması hakkındaki Kanun'un 2’inci maddesine göre maaş kapsamına girmemesi isteğini kabul etmişti. Yüksek Mahkeme ise alınan bu ilk kararı bozduğu ve ücret koruması için mevcut kurumsal çerçeve hakkındaki içtihadı onadığı açıklandı.

Alithia Gazetesi
- “Duvara çarptı”
“Ankara Borel'e karşı tamamen olumsuz” üst başlıklı haberde; AB Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Pazartesi günü Ankara'da gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortaya çıkan ilk sonuç, Avrupalı yetkilinin başarıdan çok ilk girişim olarak, Ankara'yı Doğu Akdeniz'deki durum dahil olmak üzere, bugün Avrupa - Türkiye ilişkilerini ilgilendiren tüm konularda dürüst ve iyi niyetli bir diyalog ihtiyacı konusunda ikna etmeye çalıştığı belirtildi. Gazetenin diplomatik kaynaklarına göre, Borrell'in Ankara'da karşılaştığı olumsuz iklimin kamuya açıklamasındakinden çok daha kötü olduğu, Tayyip Erdoğan'ın toplantıyı reddetmesinin bunu gösterdiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Lefkoşa'nın Borrell'in Ankara ziyaretine bakışının da olumsuz olduğu ifade edildi.

Haravgi Gazetesi
- Küçük ve orta ölçekli beş gruba destek yok
“Turizm sektöründe iflas riski arttı”, “Düşük gelirli emeklilere destek vaat ediliyor” alt başlıklarıyla verilen haberde; hükümet tarafından uygulanan özel yönetmeliklerle bir kerelik devlet desteği dışında bırakılan küçük ve orta ölçekli beş grubun işçileri desteksiz kaldığı ifade edildi. AKEL'den hükümete ayrımcılığı ortadan kaldırması konusunda baskı yapıldığı belirtilen haberde, serbest meslek sahipleri ve küçük işletmelerin mağdur edildiği vurgulandı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:49

Son Haberler

16 Haziran
Dışişleri Bakanı: Zirve toplantısı, Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri açısından kritik derecede önemli
14:08
Hükümet Sözcüsü: Cumhurbaşkanı hükümet değişikliğine normal bir şekilde devam edecek
14:06
Cumhurbaşkanı, Kamu Hizmetiyle ilgili reform yasasının onaylanmamasından dolayı meclisi eleştirdi.
14:03
Bugün Joe Biden ve Vladimir Putin arasında Cenevre’de görüşme yapılıyor.
13:57
basın özetleri 16.06.21
13:39
15 Haziran
Basın Özetleri 15.06.2021
14:21
DIPA da hükümete katılma önerisine olumsuz cevap verdi
13:37
DIKO'nun Hükümete katılıma yanıtı olumsuz oldu
13:36
Hristodoulidis ve Dendias telefon görüşmesi gerçekleştirdi
13:35
Ekoloji Hareketinden de Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e olumsuz yanıt geldi
13:34
Sizopoulos: EDEK muhalefette kalacak
13:33
Hristodoulidis: Yaklaşan Avrupa Konseyi'nin sonucu, Ankara'nın Kıbrıs sorununa ilişkin tutumuna göre değerlendirilecek
13:32
Tüm haberler

Video on Demand