Borrell: Türkiye-AB arasındaki müzakereler başlamalı

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Josep Borrell, Türkiye’den yaptığı açıklamada, Ankara ziyareti boyunca yaptığı şeyin, müzakerelerin başladığını güvence altına almak olduğunu vurguladı.

Borrell, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği ortak basın açıklamasında, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında veya Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’in katılımıyla, Türkiye ile Avrupa Birliği üyesi devletler arasında, müzakere yapılabileceğini söyledi. Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımadığını ancak Kıbrıs’ın Avrupa Birliği üyesi olduğuna dikkat çekti ve her iki tarafı memnun edecen bir çözüm bulunması gerektiğini ifade etti. Borrell, ‘Bizim istediğimiz şey, Yunanistan ve Türkiye arasında müzakerelerin başlamasıdır’ dedi. Özellikle Kıbrıs’taki hidrokarbonların gelirlerinin nasıl paylaşılacağı konusunda da müzakere yapılması gerektiğini belirtti ve Avrupa Birliği’nin mümkün olduğunca böyle bir çabaya katkı koymaya çalışacağını dile getirdi. Yunanistan ve Kıbrıs’ın Avrupa Birliği üyesi devletler olduğunu ve bu konunun Avrupa Konseyi’nde net bir yeri olduğunu sözlerine ekledi. Doğu Akdeniz bölgesini Avrupa için kilit nokta olarak niteleyerek, güven bulunması için iyi komşuluk ilişkilerinin var olmasının önemli olduğuna vurgu yaptı. Borrell, tek taraflı yaklaşımlar olamayacağını, işbirliği ve diyaloğa ihtiyaç olduğunu kaydetti. Avrupa-Türkiye ilişkileri konusunda ise en iyi dönemde olmadığını ve bu yüzden işbirliğinin gerekli olduğunu ifade etti. Ayrıca hoşnutsuz bir olayın yaşanmaması için de diyaloğun gerekli olduğu görüşünü dile getirdi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’nın, Avrupa Birliği’nin çözümün bir parçası olmasını arzu ettiğini açıkladı. Çavuşoğlu, Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiren Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Josep Borrell ile yaptığı ortak basın açıklamasında, Avrupa Birliği’nin Akdeniz ve Kıbrıs konularında dayanışma göstermek yerine, dürüst bir şekilde aracı olursa, o zaman sorunların çözümüne katkı sağlayabileceğini ileri sürdü. Ankara’nın Doğu Akdeniz konusunda esneklik göstermesi için, işgal bölgelerinin ve Kıbrıslı Türklerin haklarının güvence altına alınması gerektiğini sözlerine ekledi. Çavuşoğlu gelirlerin paylaşımının güvence altına alınması gerektiğini ancak bunun için taraflar arasında bir anlaşma yapılmasının gerekli olmadığını, Avrupa Birliği’nin bir mekanizmasının bulunabileceğini söyledi. Türkiye Dışişleri Bakanı, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni, Yunanistan’ı ve Fransa’yı, Türkiye – Avrupa Birliği ilişkilerini rehin almakla suçladı. Kıbrıs ve Doğu Akdeniz konusunda fikir çatışması bulunduğunu ancak bunun sorumlusunun Türkiye olmadığını vurguladı. Ankara’nın Kıbrıslı Türklerin haklarının güvence altına alınması için garantörlük hakları bulunduğunu belirterek, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin diyaloğa hazır olduğunu ifade etti. Ayrıca Ankara’nın tek çekincesinin adil paylaşım olduğunu sözlerine ekledi. Türkiye Dışişleri Bakanı, Borrell ile birlikte bu konularda neler yapılabileceğini görüştüklerini söyledi ayrıca dürüstlükle ve kimse birbirini kandırmadan, bu meselelerin çözülebileceğini ileri sürdü.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:49

Son Haberler

21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Basın Özetleri 21.06.2021
14:04
20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Tüm haberler

Video on Demand