basın özetleri 07.07.20

Bugün Alithia hariç tüm K/R gazeteleri Josep Borel’in Ankara ziyaretini ve ziyaretin sonuçlarını ana haber olarak veriyor.
Politis gazetesi “Diyaloğa Pencere” manşeti ve – “Josep Borel Ankara’da gerginliği azaltmaya çalıştı – Çavuşoğlu sondaj moratoryumu ve göçmen sorunu konusunda daha fazla destek istedi – Borel Doğu Akdeniz’deki doğal kaynakların paylaşılmasına yönelik AB müdahalesi güvencesi verdi başlıklarıyla veriyor ana haberini.
Bir paragraflık özette ise “Mevlut Çavuşoğlu Ankara’nın sabit görüşlerini yinelemekle birlikte Türkiye’nin gerginliğin devam etmemesi için bir diyaloğa hazır olduğunu söyledi. Bunun yanısıra Çavuşoğlu eğer Türkiye’ye karşı yeni yaptırımlar olursa bunun cevapsız bırakılmayacağını söyledi ve Yunanistan artı AB ile yapıcı bir diyalog durumundaki Türkiye’nin kırmızı çizgilerini ortaya koydu” diye yazıyor.
Filelefteros gazetesi “Türkiye AB’ni de tehdit ediyor” manşetinin alltında şu başlıkları kullanıyor:
Çavuşoğlu yeni yaptırımlar durumunda misillemeyle cevap verecekleri konusunda Borel’i uyardı – Komisyon Başkan Yardımcısı “Kıbrıs Cumhuriyeti AB üyesidir mesajını verdi.
Haravgi gazetesi’nin manşeti “Borel: Doğu Akdeniz’deki enerji konularında diyalog”
Başlıklar şöyle:
Borel: Enerji konularında her iki tarafı da tatmin edecek çözüm
Çavuşoğlu: Gelirin paylaşılması garanti altına alınmalı
Ankara AB’nin üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmesini istedi.
Haravgi gazetesi haberin özet kısmında şöyle yazıyor:
Josep Borel Ankara’ya Kıbrıs sorununun çözümünün gereklilik olduğu mesajını vereceğine ve bu yönde baskı yapacağına “Doğu Akdeniz’de enerji konularında müzakere başlangıcını ilan etti. Türkiye ile Yunanistan arasında, K/Rlar ile K/Tler arasında doğal gaz gelirinin paylaşılması konusunun da yer alacağı bir diyaloğun başlayacağını açıkladı.
Borel’in Ankara ziyaretine ilişkin haberini ana sayfasının üst sağ kısmında küçük bir köşe olarak veren Alithia gazetesiyse “Borel: Yunanistan ile Türkiye arasında müzakere başlamasını temin ettim – İlk aşamada müzakereler Kıbrıs’ın doğal gaz gelirinin paylaşımını konu alacak” başlıklarını kullanıyor.

Bu arada görevi bugün Natasa Pilidu’ya devredecek olan Kıbrıs Enerji Bakanı Yorgos Lakotripis dünkü veda röportajında bazı açıklamalarda bulundu. Politis gazetesinden alıntılarla size haberi aktarıyoruz:
Yorgos Lakotripis bir gazetecinin “bir sondaj moratoryumu Türkiye’yle gerginliğin azalmasına ve Kıbrıs sorunu müzakerelerinin olağan gidişatına katkı yapabilir mi” şeklindeki sorusuna şöyle cevap verdi. “Kıbrıs sorununa ya da Türkiye – Kıbrıs ilişkilerine zarar vermesi nedeniyle şirketlere sondaj programlarınızı durdurun diyeceğimiz an geldiğinde emin olun bu, ülkenin her türlü enerji perspektifinin de sonu olur” dedi. Ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bir sondaj moratoryumuna gitmesinin Türkiye’nin bölgedeki illegal sondajlarını sona erdirmesini sağlamaya ilişkin hiçbir belirti göremediğini açıkladı. Lakotripis şirketlerin programlarını durdurmalarının nedeninin ne Kıbrıs sorunu ne de Türk tahrikleri olduğunu, tamamıyla koronavirüs krizi kaynaklı olduğunu netliğe kavuşturdu.
Müzik
Alithia gazetesinin ana haberi diğer gazetelerden farklı olarak AKEL ile DİKO arasındaki seçim işbirliğini konu alıyor.
Gazetenin manşet ve başlıkları şöyle:
AKEL-DİKO aşkı saklanacak gibi değil – 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri AKEL’in ideolojisini harcadı – AKEL, DİKO’nun gösterdiği tepkiden sonra Sayıştay Başkanıyla ilgili konuda söylediklerini geri çekti – Andros Kprianu Odiseas Mihailidis’e tam destek verdi: “Odyseas Mihilidis namuslu ve başarılı bir yetkili – DİKO’nun Ezekias Papaioanu binasına gelgitlerinin sonu yok.
Bu arada sevgili dinleyenler Haravgi gazetesinde Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis’in dün AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ile bir araya geldiğini yazıyor. Haber “AKEL dolaplara iştirak etmez” başlığı altında veriliyor. Ve dünkü görüşmeden sonra yapılan basın açıklamasında Andros Kiprianu’nun Sayıştay Başkanı’na görevini gerektiği gibi yerine getirmesi için destek verdiğini söylediğini yazıyor.
Filelefteros da aynı habere yer veriyor:
Kellesi alınmadı tam tersine destek aldı başlığı altındaki haberde Dün Sayıştay Başkanlığının Sayıştaylık Konseyi’yle değiştirilmesi konusu bir havai fişek gibi söndü. Andros Kiprianu bu konunun ilerde ele alınacağını ve Odiseas Mihailidis’e zarar verebilecek biçimde geriye dönüşlü olmayacağını söyledi. Buna paralel olarak hukukçuların bu konudaki görüşleri farklılıklar gösteriyor. Üç hukukçu Anayasa’nın es geçilmesinin sorunlar yaratacağı görüşünde.

Filelefteros gazetesinden bazı başlıklarla günün basın özetlerini noktalayacağız:
- Polis basın sözcüsü Hristos Andreu’nun dün Filelefteros’a yaptığı açıklamaya göre geçen yıl 34/ hayvanlara karşı kötü muamele davasına bakıldı. Bu yıl polise ulaşan vakaların sayısı şu ana kadar sadece beş. Mahkeme hayvanlara kötü muamele ve hayvanların refahına ters yönde hareket etmek gibi suçlara şu ana kadar 1000 avroluk ve bazı durumlarda da 1000 avronun üstünde cezalar kesildi. Polis araştırdığı olaylarda, yapılan doğrudan şikayetler ya da polisin internet taramalarından elde ettiği bilgiler üzerine harekete geçti.
- Yabancı uyruklu iki kız öğrenciden örnek alınacak davranışlar
Habere göre “biri Filipinli diğeri Gürcistanlı iki kız öğrenci davranış biçimleriyle insanlıkla dolu olduklarını ve yabancı bir ülkede yaşamanın zorluklarına rağmen geleceğe dönük düşler kurabileceklerini kanıtladı. Lefkoşa Pankiprion Lisesinde okumakta olan öğrenciler davranışları ve başarılarından dolayı ödüllendirildi. Bir tanesinin bulduğu altın bir yüzüğü müdüriyete teslim etmiş olduğu diğerinin ise Yunancayı süper hızlı bir şekilde öğrendiği bildirildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:42

Son Haberler

14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Kyprianou: AKEL'in geniş çapta kabul gören bir hükümete katılımı söz konusu değil
13:46
Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesi çerçevesinde Mitsotakis ile görüştü
13:45
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
13 Haziran
Anastasiadis: Kıbrıs Rum tarafı AB'nin ilkelerine ve değerlerine saygı duyan bir devlet istiyor.
18:09
Cumhurbaşkanı: Siyasi parti liderleriyle Kıbrıs'ı ileriye taşıyacak uzlaşı ortamı yaratılması hedefleniyor.
18:07
Sayıştaylık, vatandaşlıklarla ilgili Araştırma Komitesi'ni görev tanımını aşmakla suçladı.
18:05
Kiprianu: Kıbrıs sorununda oluşan durum son derece zor ve tehlikeli
18:04
Tüm haberler

Video on Demand