31.07.20 basın

Haravgi gazetesi ana haber olarak yeni korona virüsü vakalarının artmasıyla ilgili durumu veriyor.
Ana haber başlıkları şöyle:
Vakaların artışı maske zorunluluğu getiriyor – Kitlesel toplantılarda maske zorunluluğu – Kıbrıs’ı ziyaret edenler daha sıkı kontrollerden geçecek- Bugün Cumhurbaşkanlığında yapılacak toplantıda kararlar alınıyor
Haravgi gazetesinin öne çıkan bir başka haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in dün Rus Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’i aramasıyla ilgili. Başlık şöyle sd: Putin Anastasiadis’e Ankara’yla konuşacağına dair söz verdi – Cumhurbaşkanı iki arada bir derede kalınca yüzünü Moskova’ya döndü
Haberde şöyle yazıyor:
Türkiye’nin Ege’de geri adım atıp Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik bölgesindeki faaliyetlerine devam etmesinden sıkışınca Moskova’dan yardım istedi. Cumhurbaşkanı dün Rus Cumhurbaşkanını aradı ve 45 dakikalık bir görüşme yaptı. Kıbrıs Hükümeti Basın Sözcüsü Kiryakos Kuşos’un yaptığı açıklamaya göre Putin Anastasiadis’e Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a krizin giderilmesi ve Kıbrıs sorunu konusunda yapıcı bir diyalog için aracılık edeceğine dair söz verdi. Putin 8 Eylül’de Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof’un, gelişmelerin ayrıntılı bir biçimde ele alınması ve Doğu Akdeniz’de barış ve istikrarın hüküm sürmesi hedefiyle ortak girişimler konusunun görüşülmesi için Kıbrıs’a geleceği konusunda bilgilendirdi ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i iki liderin doğrudan görüşmeler yapması için koşullar izin verdiğinde Rusya’ya davet etti.
Cumhurbaşkanlığından açıklanan bilgilere göre Cumhurbaşkanı Putin’i Türkiye’nin Kıbrıs MEB’indeki yasadışı hareketleri, yayınladığı navtex ve Barbaros’un Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik bölgesindeki varlığı hakkında bilgilendirdi. Cumhurbaşkanı ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kıbrıs sorununun BM kararları temelinde çözümüne olan bağlılığını yineledi. Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’e Türkiye’nin Kıbrıslı Türklerin haklarını koruduğuna dair tezinin doğruyu yansıtmadığını zira Türkiye’nin Kıbrıs MEB’inin yüzde 44’üne dair bölümü konusunda kuşku ifade ettiğini ve tanımadığını dolayısıyla bunun Kıbrıslı Türklerin de haklarını etkilediğini anlattı.
Son olarak Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türkiye’nin Mağusa kapalı bölgesini BM kararlarını çiğneyerek yerleşime açma konusundaki tehditlerinden de söz etti ve kendisinden müdahale etmesini istedi zira böylesi bir müdahalenin katalitik rol oynayacağına ve doğrudan sonuçlar getireceğine inandığını belirtti.
***
Bu arada Filelefteros gazetesi de Anastasiadis – Putin görüşmesinin bir başka yanını öne çıkararak aynı haberi ana haber olarak veriyor.
Manşet: Putin’den Anastasiadis’e nyet – Rus Cumhurbaşkanı iki ülke arasındaki vergi anlaşmasının değişmesi konusunda ısrar ediyor.
Habere göre Rus Cumhurbaşkanı Putin dün yaptıkları telefon görüşmesi sırasında Cumhurbaşkanı Anastasiadis’ e vergi anlaşmasının değişmesi konusunda ısrarlı olduğunu zira bunun Rus Federasyonunda mali verilerin iyileştirilmesi hedefiyle alınmış siyasi bir karar oluşturduğunu söyledi.
Söz konusu veriler ışığında Kıbrıs Hükümetinin tek seçeneği olarak yeniden ele alınmış anlaşmayı tüm sonuçlarıyla ve iki ülkenin ekonomik ilişkilerine getireceği tüm değişikliklerle olduğu gibi kabul etmek kalıyor. Zira yeni koşulların Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından reddi iki ülkenin ilişkilerinin raydan çıkmasına neden olabilir ve Kıbrıs özellikle Türk tahrikleriyle karşı karşıya olduğu bu dönemde böyle bir şeyin yaşanmasını istemiyor.
***
Politis gazetesinin ana haberinin başlıkları şöyle. Atina’nın mesafeli duruşu rahatsızlık yarattı – Barbaros Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik bölgesindeyken Türk Yunan ilişkileri perspektifi – Lefkoşa ile Atina arasında hem koordinasyon hem rahatsızlık - Putin’den Türkiye’ye müdahalesi istendi, Rus Cumhurbaşkanı yapacağına dair söz verdi – Yeni Türk navteksini State Department ve Avrupa Komisyonu temsilcileri olumsuz ve tahrikkâr bir davranış olarak nitelendirdi
Haberde Diplomatik hareketlilik devam ediyor. Ülke liderleri ve Dışişleri bakanlarıyla görüşmeler sürüyor. Temaslara Vladimir Putin de dahil oldu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Putin’den Ankara’ya Doğu Akdeniz’le ilgili bazı mesajlar iletmesini istedi.
***
Alithia gazetesi ana haber olarak korona virüsüyle ilgili gelişmeleri veriyor. Başlıklar şöyle:
İlk 280 rastgele örnekte 6 pozitif sonuç – Limasol’da yapılan rastgele örneklerle yapılan tahlil sonuçları şok yarattı.
Haberde şöyle yazıyor:
Limasol’da korona virüsün yayılmasına ilişkin ifade edilen endişeler en bariz biçimiyle, şok yaratarak doğrulandı. Limasol’da Çarşamba günü başlatılan 3000 kişilik rastgele tahlillerin sonuçları dün akşam itibarıyla açıklanmaya başlandı. Sağlık Bakanlığı ilk 280 testten 6’sının pozitif olduğunu ve bunun çok yüksek ve endişe verici bir oran olduğunu açıkladı. Bu araştırmadan hariç yapılan günlük tahlillerde 4 yeni vakaya daha rastlandı. İki tanesi yine Limasol’a aitti. Bunun yanı sıra 7 Temmuz’dan bu yana ilk kez olarak dün biri Lefkoşa Genel Hastanesi diğer 5 kişiyse Referans hastanesine olmak üzere 6 kişi tedavi için hastaneye kaldırıldı.
Bugün Cumhurbaşkanlığında yapılacak ilgili toplantıda yeni önlemlerin alınması beklenirken maske zorunluluğunun getirilmesine de kesin gözüyle bakılıyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand