30.07.20 basın

Filelefteros gazetesinin ana haberi şu başlıklar altında veriliyor: Koronavirüsün 13 yeni vakayla yeni patlaması – Aktif koronavirüs zincirleri; yatlar, özel jetler ve Yunanistan’a seyahatler – Epidemiyologlar yarın yine Cumhurbaşkanlığı Sarayına gidiyor, cumhurbaşkanını yeni veriler hakkında bilgilendirecekler.
Filelefteros şöyle yazıyor: Dün üç aylık bir aradan sonra tespit edilen yeni koronavirüs vakaları yine iki rakamlı bir sayıya ulaştı. 13 yeni vakanın çoğu yine Limasol’da tespit edildi. Aktif koronavirüs zincirlerini yatlar, özel jetler ve Yunanistan’a seyahatler olarak belirleyen epidemiyologlar “dışarıdan gelen vakalar başka şey aktif koronavirüs zincirleri başka şeydir” diyerek “önlem ve sosyal mesafe kurallarına uyulduğu takdirde tablo farklı olurdu” vurgusu yaptı. Profesör Leondios Kostrikkis “eğer önlem alınmazsa 2-3 hafta içinde Yunanistan’a seyahatten dönecek olan Kıbrıslılarla sorun çok daha büyür” dedi. Kıbrıs Tabipler Derneği ise yaptığı açıklamada “İkinci bir pandemi dalgasını önlemenin toplum olarak elimizde” olduğunu söyledi.
Alithia gazetesi aynı haberi şu başlıklarla veriyor:
Kırmızı alarm
Dün 13 yeni vaka bulundu, Lefkoşa’da da korovirüs zinciri oluştu
Epidemiyoloji ekibi ile Sağlık Bakanlığı yetkilileri bugün görüşecek. Epidemiyologlar yarın ise Cumhurbaşkanını bilgilendirecek
Yeni önlemlerin ve belirli durumlarda maske kullanma zorunluluğu getirilmesi olasılık dâhilinde
Dün Limasol’da halka ve toplu bir araya gelişlerin olduğu mekân çalışanlarına 5000 koronavirüs testi yapıldı
Alithia’nın diğer haberlerinden bazıları:
- Deftera köyünden bir işveren Filipinli ev çalışanına sözlü ve bedensel şiddet uygularken videoya çekildi. Çalışan adalete başvurdu. Polis sosyal medyada yayınlanan videoyu inceliyor.
- Türkiye gergin ortamı daha da geriyor – Kıbrıs Cumhuriyeti çeşitli düzeylerde harekete geçti
Alithia gazetesine göre Hükümet Basın Sözcüsü Vekili Panayotis Sendonas Türkiye’nin Barbaros gemisini Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesine gönderme faaliyetini Kıbrıs Hükümetinin çeşitli düzeylerde şikâyet ettiğini açıkladı. Cumhurbaşkanlığında konuşan Sendonas Barbaros’un Kıbrıs MEB’ine gönderilmesini Türkiye’nin niyetlerinin bir ifadesi olarak nitelendirdi ve “Türkiye faaliyetleriyle zaten gergin olan ortamı daha da gererek bir kez daha Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal ediyor” dedi.
Basın Sözcüsü bu çerçevede Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile konuştuğunu ve bu arada AB Yüksek Yetkilisi Josep Borel’in de durum hakkında bilgilendirildiğini belirtti. Buna ek olarak AB dönem başkanı Almanya ile de iletişime geçildiğini ekledi.
Sözcü ilgili bir soruya cevap verirken ise “Elbette ki Cumhurbaşkanı bugüne kadar yaptığı tüm temaslarda AB’nin Türkiye’ye karşı daha kararlı bir duruş sergilemesi gerekliliğine vurgu yaptı zira Türkiye’nin tahrikkâr faaliyetlerinin AB’ne karşı yapıldığına inanıyoruz” dedi.
BM GS’nin Unficyp raporunda Kıbrıs MEB’indeki Türk tahrikkârlığını yargılamamasının ne derece düşündürücü olduğu şeklindeki bir soruya da Unficyp raporunda doğu Akdeniz’de gerginliğin aşağıya çekilmesi gerekliliğine atıfta bulunulduğunu söyledi ve “Evet, daha net açıklamalar beklerdik elbette ama atıfta bulunulmasını da önemli bir veri olarak değerlendiriyoruz” şeklinde ekledi.
Filelefteros gazetesinde ise ilgili haberde Oruç Reis başka Barbaros başka başlığı altında. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın yaptığı bir açıklamada Yunanistan’ın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını savunmada ne vekilidir ne de böyle bir hakka sahiptir ve bunu yapmamalıdır da diyerek Oruç Reis’le Barbaros arasında fark olduğunu dile getirdiğini yazıyor.
- Filelefteros’un bir başka haberinde Baf Belediye Park’ında inşa edilmesi planlanan Baf Metropolis Katedraline ilişkin olarak Çevre Dairesinin olumsuz kararına yer veriyor. Habere göre üzerinde çok tartışılan ve Gordiyon Düğümüne dönen Baf Metropolis Katedrali Belediye Park’ında yapılsın mı yapılmasın mı sorununa Çevre Dairesinin son verdiği yazıyor. Baf Belediyesi Meclisi halkın tepkilerine rağmen kilisenin inşaatı lehine karar vermişti. Çevre Dairesi yapılan kilise inşaatı ve Parkın kalkındırılması planından memnun kalmadığını belirtti ve Belediyeyi gerekirse planın iptalini dahi düşünmesi gerektiğini ifade etti.
***
Haravgi ana haberinde Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu OKİPİ’ye ilişkin gelişmeleri ele alıyor.
Manşet ve başlıklar şöyle: OKİPİ’nin işlevselliği sorunlu – Beceremiyorlarsa istifa etsinler – AKEL Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanıyla bu konuyu konuştu – YESİ yasası saptırılmadan uygulansın
Ana sayfada haber kısaca şöyle özetleniyor:
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu OKİPİ’nin verimsizliği nedeniyle devlet hastanelerinde ve departmanlarda mevcut olan sorunların çözülemeyip gitgide büyümesi konusunda sert eleştirilerde bulundu. Kiprianu Kurumun işleyişinden memnun olmadığı belirtti ve bunun sonucunda YESİ uygulamalarında sorunların ortaya çıktığını ifade etti. Genel Sekreter buna paralel olarak YESİ yasasının sapma yapılmadan uygulanmasını talep etti.
***
Politis gazetesine bir göz atarak günün basın özetlerini noktalayalım. Gazete Yorgaci listesi olarak bilinen siyasi kişilerin kırmızı kredileri listesiyle ilgili gelişmeleri ana haber olarak veriyor.
Manşet: Şilluris hat trik ile yüzüne gözüne bulaştırdı – Cumhurbaşkanı ve Başsavcı Şilluris’in üç gafını tespit etti
Özetle şöyle yazıyor:
Şilluris’in Cumhurbaşkanlığı görevi gördüğü dönemde Meclis Başkanlığı da yapamayacağını bildiği halde başkanlık yaptığı oturumlarda Meclisten geçen Yorgaci listesi artı 19 yasa Cumhurbaşkanlığından Meclis’e geri gönderildi. Yorgaci listesiyle ilgili kararında, Meclisin, Cumhurbaşkanının imzasını talep etmesi listenin aynı gün açıklanmasından kaçınmak için başvurulmuş bir hileydi. Başsavcı Meclis Başkanına siyasi kişilerin kırmızı krediler listesinin kamuoyuna ne şekilde açıklanmış olması gerektiğine dair tavsiyeler verdi.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- DİKO iç savaşı – Kapı açıldı, başkaları da partiden ayrılıyor
- 68 yaşındaki işveren ev çalışanına zorbalıktan tutuklandı
- Def edemedik. Ne bir ne iki ne üç; tam tamına 13 yeni koronavirüs vakası
- Turizm: Aya Napa ve Protaras’ta bu yıl İngilizce duymuyoruz

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Larnaka: Makenzi bölgesinde yaşayan 89 yaşındaki kadının evi soyuldu.
14:03
Pavlopulos: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek ve bölünemez olması gerek
13:56
Sağlık Bakanlığı son 24 saat içinde 60 yeni vaka saptandığını açıkladı.
13:54
11 Haziran
ECDC'den koronavirüs uyarısı
13:32
Varvitsiotis: Yunanistan'ın Kıbrıs ile dayanışması her zamankinden daha güçlü
13:30
Kaydedilen vakaların %95'i aşılanmamış kişilerde tespit ediliyor
13:29
G7 zirvesi başladı
13:28
Tüm haberler

Video on Demand