basın özetleri 03.07.20

 

Alithia gazetesi ana haberini 13 Temmuz’da ne olacak? manşetiyle ve şu başlıklarla veriyor:
AB Dışişleri Bakanları toplantısında ne olacak? AB Dışişleri Konseyi Türkiye’nin Fransa’ya karşı ve Doğu Akdeniz’deki tahrikkârlığı ele alınacak – Fransa: Kıbrıs nedenli yaptırımlardan sonra Türkiye’ye karşı başka yaptırımların da tartışılması bekleniyor – Almanya: Kıbrıs ve Yuanistan’da sondaj olumsuz faktör. Bu şekilde ciddi bir diyalog olamaz – Anastasiadis: AB Türkiye’ye karşı tutumunda sert ve kararlı olmalıdır
Haberde şöyle yazıyor:
Türkiye’nin 10 Haziran’da Libya açıklarında bulunan Fransız savaş gemisine karşı takındığı tahrikkar tavır Fransa’nın ve özellikle de Cumhurbaşkanı Emanuel Makron’un şiddetli tepkisine neden oldu. Olaylar üzerine 13 Temmuz’da AB üye ülkelerinin Dışişleri Bakanlarının toplanması kararlaştırıldı. Türkiye’nin sanık sandalyesinde oturtulacağı toplantıda AB-Türkiye diyaloğunun nasıl gelişeceğine ilişkin karar verilecek. Toplantının yapılacağını açıklayan Fransa Dışişleri Bakanı Jan İv Le Drian Türkiye’ye yönelik yeni yaptırım uygulamaları olasılığının da inceleneceğini vurguladı. Fransız Bakan Türkiye’ye bundan önce Kıbrıs Münhasır Ekonomik bölgesindeki sondajları nedeniyle yaptırımlar uygulanmıştı. Toplantıda başka yaptırımların da incelenmesi olasıdır” dedi.
Sevgili dinleyenler Haravgi gazetesi de bu konuyu ana haber olarak vermiş. Başlıklar şöyle: Yanılgılara düşmeden AB-Türkiye diyaloğu değerlendirilmeli – AB’nin Kıbrıs’la dayanışma konusundaki açıklamaları hayatta karşılığını bulmalı – Kıbrıs sorununun ve işgalin sona erdirilmesi öncelik olmalıdır.
Haravgi gazetesi “Cumhurbaşkanı Anastasiadis Avrupa Konseyi Başkanı Şarl Mişel’e, “AB’nin Türkiye’ye karşı duruşu sert ve kararlı olmalı ve hem Birliğin hem de üye devletlerin çıkarlarını garanti altına almalıdır şeklindeki Kıbrıs Cumhuriyetinin görüşünü iletti, diye yazıyor.
Bu arada AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu Dışişleri Konseyi’nin 13 Temmuz toplantısında Türkiye-Avrupa diyaloğunun açılması olasılığı karşısında Kıbrıs Hükümetinin tüm süreç boyunca önceliğinin ülkemizin bölünmüşlüğünün sona erdirilmesi olması gerektiğini ifade etti.
Bu arada Politis gazetesi aynı konuya ilişkin haberini şöyle veriyor:
Ankara önümüzdeki dönemde AB’nden daha sert bir tavrın takınılıp takınılmayacağını yoklamak maksadıyla Fransız-Alman ikilisini zorluyor. Dün Alman Dışişleri Bakanı Berlin’de Türk muadili Mevlut Çavuşoğlu’yla görüştükten sonra “Kıbrıs’taki ve olasılıkla Girit’teki sondajlar devam ettikçe Yunanistan ve Kıbrıs gibi ülkelerin Türkiye’yle olan diyaloğumuzun derinleşmesine yönelik arzularının az olacağı konusu bizi düşündürüyor” dedi. Bu arada Fransa da Türkiye’ye karşı Doğu Akdeniz’de uyguladığı metodlar nedeniyle AB’nin tavrının sertleşmesi hedefiyle insiyatif üstlendi. Komisyonun ve Avrupa Konseyi’nin gündeminde üye ülkelerin kalkınma paketiyle ilgili anlaşmaya varması ve uzun vadeli mali çerçevenin oluşturulması konularının olduğu bir dönemde Dışişleri Bakanları Fransa’nın ısrarı üzerine 13 Temmuz’da Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tavrı konusunu ele alacaklar. Politis ilgili haberini “Niyetlerini tartıyorlar – Fonda Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tutumuyla ardarda görüşmeler yapılıyor - 13 Temmuz Dışişleri Bakanları toplantısı öncesinde gerek Cumhurbaşkanı Anastasiadis gerekse de Dışişleri Bakanı Hristodulidis Avrupalı muadilleriyle iletişimde – Fransa Avrupa Birliğinin Türkiye’ye karşı tavrının sertleştirilmesi maksadıyla insiyatif üstlendi. Bununla birlikte Fransa’nın ana kaygısı Libya’daki gelişmeler” başlıkları altında veriyor.
***
Politis gazetesi’nin ana haberi “Bütün futbol maçları bir platformda buluşuyor – Cyta – PrimeTel – Cablenet futbol müsabakalarının yayını konusunda anlaştı – Hukuki belgeyi inceleme aşamasında olan üç şirket imzaya çok yaklaştı – Koronavirüs krizinin verdiği zarar üç verici şirketin aynı masaya oturmasını sağladı – Anlaşma Kıbrıs liginin yanısıra uluslararası maçları da kapsayacak – Futbolsever izleyiciye sunulacak paketin cazip olması bekleniyor” başlıkları altında veriliyor.
***
Politis gazetesi “Borel – Akıncı Görüşme yerine telefonlaştı” başlığı altındaki haberinde ise şöyle yazıyor: Kıbrıs Türk Lideri geçen Çarşamba günü Josep Borel ile yaptığı telefon görüşmesinde şikayetlerini dile getirme olanağını buldu – Mustafa Akıncı Borel’in kendisini görmek istememiş olmasından yakındı ve doğal gazla ilgili önerisini tekrarladı.
Filelefteros gazetesi ise Josep Borel’in gelecek hafta içinde Ankara’yı ziyaret etmeyi planladığını yazıyor. Josep Borel 13 Temmuz AB Dışişleri Bakanları toplantısı öncesinde Türk yetkililerle Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri görüşecek. Bu arada Avrupa Parlamentosunda Sosyalistler ve Sol, Avrupa Halk Partisinin Parlamentoya sunduğu Türkiye’nin mahkûm edilmesi önerisini bloke etti.
***
Filelefteros gazetesinin ama haberi “Britanya’ya evet, Rusya’ya hayır – Bugün Britanyalı yolculara kapıların açılması konusu görüşülecek – Ruslar daha sonraya kaldı – Virolog bilim adamı Leondios Kostrikis Britanya’nın A veya B kategorisine dahil edilmesini öngörüyor” başlıkları altında veriliyor.
Haberde “Bilim adamları ekibinin bugün Cumhurbaşkanlığında yapılacak toplantıda Temmuz ortalarında ya da sonlarında Britanya ile turizm piyasasının açılmasına yeşil ışık vermesi bekleniyor. Kıbrıs’ın turizminin toparlanması büyük ölçüde Britanyalı turistlere dayanıyor. Kostrikis dün yaptığı açıklamada Britanya’da yeni virüs vakalarının aşağıya doğru bir çizgi izlediğini ifade etti. Ve gelen turistlerin ya ülkelerinde yapılmış negatif sonuç veren bir test bulundurmaları ya da testi Kıbrıs’ta yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:42

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand