Kusios: Güvenlik Konseyi’nin Barış Gücü kararı yeterince tatmin edici

Hükümet Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün görev süresinin 6 ay daha uzatılmasına yönelik kararının içeriğini tatmin edici buldu.

Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, kurumumuza yaptığı açıklamada, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin diplomasi aracılığıyla Güvenlik Konseyi’nin 5 Daimi üyesinden Rusya, Çin ve Fransa’nın müdahalesiyle, kararda Mağusa konusuyla ilgili noktalarda değişiklik yapılmasını başardığını belirtti. Ancak, işgal bölgelerindeki yasadışı oluşumun tanınma olasılığına herhangi bir referansa karşı olan hükümetin bu kararla tamamen tatmin olmadığını sözlerine ekledi. Lefkoşa’nın herhangi bir şekilde sahte devleti tanıyacak olan bir komite kurulmasına rıza göstermeyeceğini vurguladı.


Hükümet, Brüksel’in artık Doğu Akdeniz’de yaşananlar konusunda daha aktif bir rol oynaması gerektiğini vurgulayarak, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi ülkelere karşı olan yasa dışı davranışlarından dolayı bedel ödemesi gerektiğine dikkat çekti. Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, kurumumuza yaptığı açıklamada, Türkiye’yi yasa dışı eylemlerinden vazgeçtirmek için açıklamaların yeterli olmadığını söyledi. Lefkoşa’nın artık Doğu Akdeniz sınırlarını savunması gereken Avrupa Birliği’nin fiili desteğini istediğini sözlerine ekledi. Kusios, Avrupalı ortakların yavaş yavaş Türkiye’ye uygulanan yatıştırma politikasının sonuç vermediğini anlamaya başladığını ifade ederek, daha etkili bir müdahale gerektiğinin altını çizdi. Türkiye’ye herhangi bir bedel ödemeden, bölgede korsan gibi davranamayacağı mesajının gönderilmesi için, Cumhurbaşkanı’nın ve Yunanistan Başbakanı’nın Ankara’nın yasa dışı eylemlerinin bir sonraki zirve toplantısında ele alınması konusundaki ısrarını yeniden dile getirdi. Türkiye’nin Barbaros gemisini Kıbrıs açıklarına göndererek yaptığı yeni tahriklere değinen Hükümet Sözcüsü, Dışişleri Bakanı’nın, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile konu hakkında görüştüğünü söyledi. Ayrıca Lefkoşa’nın Ankara’nın yasa dışı davranışlarına dikkat çekilmesi için, diplomasi yolu aracılığıyla tüm yetkili birimlere gerekli eylemlerde bulunacağı konusunda güvence verdi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:46

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand