Kusios: Güvenlik Konseyi’nin Barış Gücü kararı yeterince tatmin edici

Hükümet Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün görev süresinin 6 ay daha uzatılmasına yönelik kararının içeriğini tatmin edici buldu.

Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, kurumumuza yaptığı açıklamada, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin diplomasi aracılığıyla Güvenlik Konseyi’nin 5 Daimi üyesinden Rusya, Çin ve Fransa’nın müdahalesiyle, kararda Mağusa konusuyla ilgili noktalarda değişiklik yapılmasını başardığını belirtti. Ancak, işgal bölgelerindeki yasadışı oluşumun tanınma olasılığına herhangi bir referansa karşı olan hükümetin bu kararla tamamen tatmin olmadığını sözlerine ekledi. Lefkoşa’nın herhangi bir şekilde sahte devleti tanıyacak olan bir komite kurulmasına rıza göstermeyeceğini vurguladı.


Hükümet, Brüksel’in artık Doğu Akdeniz’de yaşananlar konusunda daha aktif bir rol oynaması gerektiğini vurgulayarak, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi ülkelere karşı olan yasa dışı davranışlarından dolayı bedel ödemesi gerektiğine dikkat çekti. Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, kurumumuza yaptığı açıklamada, Türkiye’yi yasa dışı eylemlerinden vazgeçtirmek için açıklamaların yeterli olmadığını söyledi. Lefkoşa’nın artık Doğu Akdeniz sınırlarını savunması gereken Avrupa Birliği’nin fiili desteğini istediğini sözlerine ekledi. Kusios, Avrupalı ortakların yavaş yavaş Türkiye’ye uygulanan yatıştırma politikasının sonuç vermediğini anlamaya başladığını ifade ederek, daha etkili bir müdahale gerektiğinin altını çizdi. Türkiye’ye herhangi bir bedel ödemeden, bölgede korsan gibi davranamayacağı mesajının gönderilmesi için, Cumhurbaşkanı’nın ve Yunanistan Başbakanı’nın Ankara’nın yasa dışı eylemlerinin bir sonraki zirve toplantısında ele alınması konusundaki ısrarını yeniden dile getirdi. Türkiye’nin Barbaros gemisini Kıbrıs açıklarına göndererek yaptığı yeni tahriklere değinen Hükümet Sözcüsü, Dışişleri Bakanı’nın, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile konu hakkında görüştüğünü söyledi. Ayrıca Lefkoşa’nın Ankara’nın yasa dışı davranışlarına dikkat çekilmesi için, diplomasi yolu aracılığıyla tüm yetkili birimlere gerekli eylemlerde bulunacağı konusunda güvence verdi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:46

Son Haberler

14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Kyprianou: AKEL'in geniş çapta kabul gören bir hükümete katılımı söz konusu değil
13:46
Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesi çerçevesinde Mitsotakis ile görüştü
13:45
Basın Özetleri 14.06.2021
13:20
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
13 Haziran
Anastasiadis: Kıbrıs Rum tarafı AB'nin ilkelerine ve değerlerine saygı duyan bir devlet istiyor.
18:09
Cumhurbaşkanı: Siyasi parti liderleriyle Kıbrıs'ı ileriye taşıyacak uzlaşı ortamı yaratılması hedefleniyor.
18:07
Sayıştaylık, vatandaşlıklarla ilgili Araştırma Komitesi'ni görev tanımını aşmakla suçladı.
18:05
Tüm haberler

Video on Demand