29.07.20 basın

Bugünkü Rum gazetelerinden ikisinde, Alithia ve Politis gazetelerinde ana haber DİKO içi çekişmeler, Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde yaşananlar da ilk öne çıkan haberlerden. Filelefteros gazetesi korona virüsüyle ilgili gelişmeleri ana haber olarak verirken ise Haravgi gazetesi ana haberini Kıbrıs sorununa ayırmış.
***
Haravgi’den başlayalım. Gazete’nin manşeti “Kıbrıs sorununun çözümü hedef olmaktan uzaklaşıyor” diğer ilgili başlıklarsa şöyle: AKEL gelişmeler hakkında derin endişeler taşıyor – Bundan sonraki gelişmelerle ilgili bakış açısı Cumhurbaşkanına iletilecek – Silahlanma Paris görüşmesinden sonra yeniden canlanıyor”. Haberin içeriğine bakalım.
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün yaptığı bir açıklamada “Akel, Cumhurbaşkanının da bilgilendirmesini temel alarak konuyu inceledikten sonra durumun bundan sonra nasıl ele alınması gerektiği hakkında bütünsel bir yaklaşım oluşturarak Cumhurbaşkanına sunacaktır” dedi. Kiprianu kararları alanın ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bundan sonraki idaresine ilişkin karaları alacak olanın da Cumhurbaşkanı Anastasiadis olduğunu ekledi.
Cumhurbaşkanının liderlerle yaptığı toplantıdan sonra Andros Kiprianu açıklamasında Türkiye’nin tahrikkârlığının ve saldırganlığının artmasından dolayı endişeli olduğunu kaydetti. AKEL Genel Sekreteri “bu durumun bizi bir çatışmanın eşiğine getirdiğini söylemek abartı olmaz. Olası bir çatışma Yunanistan ve Kıbrıs için ama aynı zamanda da Türkiye ve bölgenin tamamı için tahmin edilemez zararlara yol açar” dedi.
Son yıllardaki ve özellikle son dönemdeki gelişmelerin Kıbrıs Cumhuriyetini Kıbrıs sorununun çözümü konusundaki hedeflerinden gitgide uzaklaştırdığını söyleyen Andros Kiprianu, bu hedeflerin; çözümün BM kararlarına, yüksek düzey anlaşmalarına, uluslararası hukuka ve AB’nin üzerinde kurulu olduğu ilkelere dayanması olduğunu ifade etti. Ve aynı zamanda bu gelişmelerin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki doğal gazı Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin lehine değerlendirme olanağından da uzak tuttuğunu söyledi.
Kiprianu’nun Paris’te konuşulanları değerlendirmesi istendiğinde “bu bağlamda pek çok mesele bizi tedirgin etmektedir. Bu konuyu daha uygun bir zamanda değerlendirelim” dedi ama Paris’te yapılan bütünsel anlaşmalar hakkında tam bilgi almamış olduklarını ifade etti ve Kıbrıs sorununun silahlanmayla ilintili bir konuya dönüştürülmemesi gerektiğini belirtti. “Kıbrıs sorununun çözümü gerginliğin yukarıya çekilmesinden geçmez düşüncesindeyiz. Tam tersine gerginliğin aşağıya çekilmesinden geçer. Bizim felsefe ve yaklaşımımız budur. Tarafımızın yapacağı tüm hareketler bizi çözümden uzaklaştırmamalı tam tersine yakınlaştırmalıdır” dedi.
Bu arada dün Fransa ile işbirliği ve ilişkilerin güçlendirilmesinden söz eden Savunma Bakanı Fransa’dan silah sistemleri alımını olasılık dışı bırakmadı.
Buna paralel olarak Hükünmet Sözcüsü Kiryakos Kuşos asla Kıbrıs’ın silahlandırılmasını arzu etmediklerini belirtti.
***
Alithia ve Politis gazetesi DİKO’daki iç gelişmeleri ele alıyor.
Alithia’nın manşeti şöyle: Paramparça bir parti – Votsis, Muşuttas, Prokopiu, Trifonidis ve Tsingis Nikola’yı suçlayarak partiden ayrıldı.
Haberde şöyle yazıyor: Uzun zamandır ha patladı ha patlayacak diye beklenen bomba en sonunda dün patladı ve arkasında paramparça bir DİKO bıraktı. Bu güne kadar bölünmeden bölünmeye giden DİKO en sonunda geleneksel üyelerini, kökenlerini ve toplumdaki gücünü kaybetti. Dün Votsis, Muşuttas ve Prokopiu isimli milletvekilleri ve Başkan yardımcısı Trifonidis ile Merkez Komitesi üyesi Tsingis parti Başkanı Nikolas Papadopulos’u suçlayarak partiden ayrıldıklarını ilan ettiler. Ayrılanlar Nikolas Papadopulos’u tek adam yönetimi yapma, demokratik olmayan prosedürler izleme ve önemli bir makam elde etmek için ulusal direnişleri zayıf olduğuna inandığı bir parti olan AKEL’le işbirliği yapmakla suçladılar.
Bu arada Politis gazetesinin ana haberinin manşeti şöyle: “Beşli ayrılma partiyi tam ortadan vurdu – DİKO politik sahneyi ritmleyici rolünü kaybediyor mu?” Haberde kısaca “Diko partiden ayrılan beş kişiyi döneklik, parti halkının zararına hareket etme ve başarısızlığa uğrayacak bir/ partiyi bölme çabası ile suçluyor. Muşuttas, Votsis, Prokopiu, Trifonidis ve Tsingis ise yeni bir siyasi platform oluşturma niyetlerini daha ilk anda ortaya koydular” diye yazıyor.
***
Filelefteros gazetesinin ana haberine geçelim.
Haberin başlıkları şöyle: Önlemlerde gevşeme kontralara neden oldu – Sağlık Bakanından epidemiyologlara mektup – Alışveriş merkezleri ve süper marketler koronavirüs testi için örnek alımına izin vermiyor
İçeriğine bir göz atalım.
Sağlık Bakanlığı korona virüs vakalarının artış nedenlerini bulmak için koşturmacasında karşısında aşamalı olarak kaldırılan önlemleri ve iki aydır halkta koronavirüsünün adayı terk ettiği imajını yaratan epidemiyolog açıklamalarını buldu. Epidemiyologların sürekli olarak olumlu bir epidemiyolojik tablo görüntüsü çizmesi bizzat Sağlık Bakanın Konstandinos İoannu’nun tepkisine neden oldu. Özellikle bazı epidemiyologların, daha fazla önlemin kaldırılması ve koronavirüs seyrinin iniş çıkışlar gösterdiği ülkelerden turist kabul edilmesine ilişkin açıklamaları Sağlık Bakanını çileden çıkardı. Panayır, şenlik gibi kitlesel etkinliklerin başlamasına karşı çıkan Sağlık Bakanı epidemiyologları AB’nin yetkili kurumuna danışmaya yönlendirdi.
Bu arada kontrollerin yapılmasının şart olduğu bu dönemde Sağlık Bakanlığı dün Limasol’da süper market ve AVM sahiplerinin, örnek alma ekiplerini kabul etmemesiyle karşı karşıya kaldı. Bunun sonucunda Sağlık Bakanlığında bugün Bakanlar Kuruluna sunularak kararname çıkarılması amacıyla acil rapor çıkartmak için koşturmaca başladı.
Bütün bunlar gerçekleşirken dün 7 yeni korona virüs vakası saptandı. Dört tanesi yine Limasol’dandı.
***
Günün gazetelerinde öne çıkan bir başka haber de şöyle:
Politis gazetesinde Yunanistan – Türkiye – Gemiler gitti diyalog geliyor şeklinde bir başlık görüyoruz. Altında Türk Yunan ilişkilerinde son günlerde yaşanan olaylarla ilgili olarak Ankara koşulsuz ve önkoşulsuz diyalog talep ederken Yunanistan Türkiye’yle arasındaki tek sorun olarak kıta sahanlığı meselesini kabul ettiğini ve başka bir konuyu tartışmayı kabul etmeyeceği cevabını verdi.
Aynı konu Alithia gazetesine şöyle yansıdı.
Oruç Reis’i çekti, Barbaros’u gönderiyor – Ankara Ege’deki gerginliği düşürürken Kıbrıs MEB’indeki gerginliği yükseltiyor
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Meis adasında yapılan araştırmaların bir aylığına ertelenmesini istedi. Bu arada yine kurallara aykırı bir navtex yayınlayarak Barbaros’u Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik bölgesine, somut olarak da Mağusa deniz sahasının doğusuna gönderiyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Kousios: Geniş kabul gören hükümetin kurulmamasından Cumhurbaşkanı sorumlu değil
14:16
çevre 23.06.21
13:32
basın özetleri 23.06.21
13:31
ABD Dış İlişkiler Senatosu ABD ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliği tasarısını onayladı
08:25
Meclis komitelerindeki son durum bugün belli olacak
08:24
Cumhurbaşkanı bugün Brüksel'e gidiyor
08:24
Dün 122 yeni vaka kaydedildi
08:23
22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Tüm haberler

Video on Demand