28.07.20 basın

Filelefteros gazetesi bugün ana haberini Güvenlik Konseyi’nin UNFICYP’in adadaki görev süresi ile ilgili kararına ayırmış.
Üç ülkeden önemli destek – Rusya, Çin ve Fransa’nın yardımlarıyla Güvenlik Konseyi kararında önemli iyileşme –başlıklı haberde şöyle yazıyor:
UNFICYP’in görev süresinin uzatılması konusundaki Güvenlik Konseyi kararında Kıbrıs oldukça önemli değişiklikler sağlamayı başardı. Gazetemize ulaşan haberlere göre değişikliklerin başarılmasında Rusya, Çin ve Fransa’nın önemli katkıları oldu.
Aynı bilgilere göre Lefkoşa’nın olumsuz olduğuna hüküm verdiği noktalarda itiraz edildi ve üç ülkenin de katkılarıyla ifade değişiklikleri yapıldı. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sağladığı önemli değişiklikler arasında Mağusa bölgesi için 550 ve 789 sayılı kararlara atıfta bulunulması yer alıyor. Britanyalıların hazırladığı ilk metinde ve bundan önceki UNFICYP kararlarında kentin yasal sakinlerine iade edilmesinden söz eden Mağusa ile ilgili 550. karardan söz edilmiyordu.
Lefkoşa’nın olumsuz bulduğu ve değişiklik sağlamak için harekete geçtiği noktalar arasında tahrikler konusuyla askeri düzeydeki diyalog konusu yer alıyordu.
Bu arada Lefkoşa’da parti liderleri konseyi bugün toplanıyor. Cumhurbaşkanı gelişmeler, Fransız Cumhurbaşkanı Makron ile görüşmesi ve Fransa ile anlaşmalar hakkında parti liderlerini bilgilendirecek.
Bir başka gelişmede ise Britanya Yüksek Komiseri Kıbrıs Cumhuriyeti ile Britanya arasında Britanya üsleri toprağındaki Kıbrıs mallarının değerlendirilmesine ilişkin Türkiye’nin itirazlarını anlaşılmaz olarak değerlendirdi.
Politis gazetesi de ana haber olarak aynı konuyu işliyor.
Politis haberini “Şimdilik Güvenlik Konseyi kararı… Ekim ayı sonrasında çözüm için bakarız – Genişletilmiş toplumlararası işbirliği talebiyle Unfıcyp’in görev süresi uzatılıyor – Güvenlik Konseyi iki taraf arasındaki askeri meselelerde doğrudan işbirliği mekanizmasının oluşturulmasında ısrar ediyor – Güvenlik Konseyinden Mağusa kararlarına ve BM’in bölgeye rahatsız edilmeden girmesine net atıf” başlıkları altında veriyor.
Filelefteros gazetesinden bazı haberler:
- Örgütlü hastalar kontrolden çıktı – Hasta Dernekleri Federasyonu Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu OKİPİ’ye hastanelerdeki baş edilemeyen eksiklik ve sorunların devam ettiği takdirde Kurumun yönetim kulununa verdikleri desteği geri çekeceklerini bildiren bir mektup gönderdi
- Karantina dönemi halkı mevduat hesaplarını yükseltmeye itti. Nisan Mayıs ve Haziran aylarında insanlar banka hesaplarında daha çok para biriktirme ihtiyacını duydu.
***
Politis gazetesinin diğer bazı haberleri:
- Göçmenlere tepkiler – Eğlence’den sonra Palehori’de de bölgeye yabancıların yerleştirilmesine karşı tepkiler baş gösterdi. Köyde “Göçmenler Palehori’de dehşet saçıyor” başlıklı imzasız bir mektup dolaştı. Mektup bir grup Palehori sakinini rahatsız etti. Halk “Palehori’de köydeki tek sorunun yabancıların rengi ve milliyetidir. Bazıları bundan rahatsız oluyor” açıklamaları yaptı. Bu arada köy muhtarı da Palehori’de ırkçılık olmadığına dair açıklamalarda bulundu.
- YESİ’de yeni koşullar – Hedef istismarın önlenmesi – Sağlık Sigortası Kurumu OAİ uzman doktorların günlük hasta kabulüne sınır koyuyor – YESİ’yi toparlama çabası bazı tıbbi faaliyetlere de sınır getiriyor.
***
Alithia gazetesi: Limasol ve kitlesel toplantılar başağrısı yaratıyor – Koronavirüsün hayaleti yine Kıbrıs’ın üzerinde dolanıyor, gazetenin haberinin ana başlıklarını oluşturuyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Bölgemizde İsrail, Yunanistan, Balkanlar, İspanya gibi ülkelerin koronavirüs pandemisinin ikinci dalgası kapısını çalarken Kıbrıs’ın epidemiyolojik tablosu iyi bir görünüm arz etmesine rağmen Limasol’da görülen vakalar zinciriyle konser, gösteri, maç gibi toplu gösteriler Sağlık Bakanlığında ve epidemiyologlar arasında baş ağrısı yaratıyor. 13 Temmuz’dan bu yana Kıbrıs’ın genelinde görülen 38 yeni vakanın 18’i Limasol’da tespit edildi. Durum önümüzdeki günlerde değişiklik göstermediği takdirde belki de yerel bir lockdown’dan kaçınamayacağız. Limasol Belediye Başkanı yeni bir lockdown’u en son çare olarak nitelendirdi. Sağlık Bakanlığı ise polisin protokollerin izlenmediği kitlesel gösterileri tespit etmesini istedi.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Oruç Reis oyunlarına devam ediyor
Ege denizinde gerginliğin giderilmesine ilişkin çabalar sürerken Türkiye basınında Oruç Reis’in etrafında faaliyetlerin göze çarptığı haberi yer aldı. Türk basını Oruç Reis’in sismik araştırmalar yapmak amacıyla denize açılacağı tahminlerine yer verdi. Bu arada Yunanistan Türkiye ile arasındaki tek sorun olarak kıta sahanlığı konusunu kabul ettiğini açıkladı.
- DİSİ, AKEL ve DİKO toplumda seksizme karşı mücadele maksadıyla otak yasa tasarısı hazırlıyor.
- 39 yaşındaki bir erkek Protaras’ta 14 yaşındaki iki kızı taciz etmek suçuyla 8 günlük gözaltına alındı.
***
Haravgi gazetesinden başlıklar
Haravgi gazetesinin manşeti “Küçük ve orta işletmelere destek verin – 100 milyon avro özlü bir destek değildir – Kırmızı kredili konutların açık artırmayla satışları Demokles kılıcı”
Diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Ege ve Lefkoşa’da tedirgin edici sessizlik – Parti liderleri konseyi bugün Türkiye’nin Ege ve Kıbrıs MEB’indeki tahrikkâr faaliyetleri hakkında bilgilendiriliyor – Fonda Lefkoşa’ya yapılan baskılara ilişkin bilgiler
- Lefkoşa ve Ay Demet belediyelerinin yeşil hata yakın bölgelerinin canlandırılmasına yönelik 12 milyon avro harcanacak
- Yabancılara pasaport verme koşulları hazır…
Sağlık, Eğitim ve Enerji alanları Kıbrıs pasaportu almak için yatırım yapılabilecek alanlara eklendi
Planın istismarına izin veren kapılar kapanıyor

***

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Kousios: Geniş kabul gören hükümetin kurulmamasından Cumhurbaşkanı sorumlu değil
14:16
çevre 23.06.21
13:32
basın özetleri 23.06.21
13:31
ABD Dış İlişkiler Senatosu ABD ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliği tasarısını onayladı
08:25
Meclis komitelerindeki son durum bugün belli olacak
08:24
Cumhurbaşkanı bugün Brüksel'e gidiyor
08:24
Dün 122 yeni vaka kaydedildi
08:23
22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Tüm haberler

Video on Demand