Basın Özetleri 24.07.2020

Filelefteros Gazetesi
- Hepsi bir ipte asılı
“Oruç Reis yelken açmaya hazırlanırken, Ayia Sofya’da namaz” alt başlıklı haberde, Türkiye'nin Yunanistan ve Kıbrıs'a yönelik askeri hamleleriyle Doğu Akdeniz’de kritik saatler yaşandığı ifade edildi. Önümüzdeki 24 saatin, yaşanacak gelişmelerin seyri için çok önemli olduğu belirtildi. Haberin detaylarında, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ayia Sofya’nın camiye dönüştürülmesi kararı sonrası Ayia Sofya’daki ilk ibadetin bugün yapılacağı, Türk Sismik Araştıma Gemisi Oruç Reis’in Doğu Akdeniz'e açılmaya hazır olduğu ancak bugün de herhangi bir neden olmamasına rağmen yelken açmasının beklenmediği, aksi durumda ise Türk donanması, insansız uçakların ve Türkiye'nin güney kıyılarına konuşlanmış F-16 avcı uçaklarının Oruç Reis’e eşlik edeceğin tahmin edildiği aktarıldı. Atina ve Lefkoşa’nın tüm bu durumları dikkatle takip ettiği, iki ülkenin silahlı kuvvetlerin de hazırda beklediği belirtildi. Haberde ayrıca, Yunan Milli Savunma Genelkurmayı’nın gelişmeleri yakından takip ettiği ancak her zamanki önlemlerin dışında her hangi başka bir adım atılmadığı ve toplu rezervler veya seferberlik çağrıları hakkındaki söylentilerin gerçeği yansıtmadığı konusunda açıklamada bulunduğu vurgulandı.

Politis Gazetesi
- Fransa neden ve rol istiyor
“Makron Yunanca konuşarak Ankara’ya mesaj gönderdi” üst başlığıyla verilen haberde, Emanuel Macron’un Paris’ten, Doğu Akdeniz’in hem Fransa hem de Avrupa Birliği için hayati önem taşıdığı ve en azından Fransa'nın güvenlik ve savunma konularından taviz vermeye niyeti olmadığı mesajını verdiği akratıldı. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’le dün Élysée Sarayı’nde bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un, Erdoğan ve Türkiye’yle ilişkisinin kötü olduğunu yinelediği ve Türkiye'nin egemenlik hakları ihlaliyle ilgili olarak Fransa’nın hem Kıbrıs hem de Yunanistan ile tam bir dayanışma içerisinde olduğunu vurguladığı belirtildi. Macron’un Avrupa'yı bölgedeki egemenliğini daha kararlılıkla savunmaya çağırdığı, bölgedeki güvenlik konularını tartışmak için bir MED 7 zirvesi toplayacağı ve bölgedeki rolünü yükseltmek istediğini söylediği ifade edildi. Gazeteye göre bu çabanın ana nedeni ise, Fransa'nın Avrupa Birliği genelinde ve Doğu Akdeniz’de geliştirmeye çalıştığı daha da geniş bir ilişki yelpazesidir.
- Larnaka Hastanesi “ciddi” hasta
“Doktorların şikayetleri” üst başlığıyla verilen haberde, Larnaka Genel Hastanesi’ndeki personel, ekipman ve sarf malzemesi yetersizliği ile altyapı eksikliği gibi sorunlara, yönetim ve personel arasındaki yanlış anlaşılmanın da eklendiği belirtildi. Hastanedeki bu durumun 13 doktor tarafından Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’ne bildirildi aktarılan haberde, davranışları ve eylemlerinin ise bu durumu pekiştirdiği vurgulandı.

Alithia Gazetesi
- Türkiye’ye “lafını” söyledi
“Ezici Emanuel Macron” üst başlıklı haberde; Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ile dün Paris’te gerçekleştirdiği görüşmeye değinilerek, Fransa Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’yi işaret ederek, Fransa’nın Avrupa Birliği üyesi devletlerin deniz sınırlarını ihlal etmek veya tehdit etmekte olan ülkelere karşı yaptırım uygulanmasını destekleyeceği taahhüdünde bulunduğu belirtildi. Haberin detaylarında, Macron’un Avrupalı ortaklarına başka önemli bir mesaj daha göndererek uyarıda bulunduğu ve “AB'nin Doğu Akdeniz’deki güvenliğinin başta Türkiye olmak üzere diğer aktörlerin eline bırakmak büyük bir hata olur.” dediği ifade edildi. Haberde ayrıca, Macron’un, Türkiye'nin yayınladığı Girit ile Meis adası arasındaki bölgeyi kapsayan Navtex’le ihlal ettği egemenlik haklarına karşı Fransa'nın Kıbrıs ve Yunanistan'a tam destek verdiği aktarıldı. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in ise bu kritik dönemde güçlü bir müttefik olarak gördüğü Fransa’nın bu net duruşundan dolayı çok memnun olduğu belirtildi.
- Biri ölümcül, iki iş kazası
“Bu kez Limasol’da” üst başlıklı haberde; iş yerlerinde yaşanan ciddi kazaların günlük olaylardan biri olma yolunda olduğu belirtildi. Haberin detaylarında, Limassol'daki iki şantiyede dün yalnızca birkaç saat içinde biri ölümcül olmak üzere iki iş kazası yaşandığı aktarıldı.

Haravgi Gazetesi
- Ekonomiyi yönlendirenleri destekleyin
“Yedi grup bir defalık destek planı dışında tutuldu”, “Yüzlerce küçük ve orta ölçekli işletme 4 aydır işsiz”, “AKEL: Çalışanlar ve KOBİ'ler için plan genişletilmeli” alt başlıklarıyla verilen haberde; AKEL’in Kıbrıs’ta ekonomik faaliyetlerde yeniden hareketlenmeyi sağlamak için ekonomiyi yönlendiren; çalışanlara, serbest meslek sahiplerine, küçük ve orta ölçekli işletmelere pratik desteğin gerekli olduğu ve bir kerelik destek planının bu doğrultuda genişletilmesini talep ettiği belirtiliyor.
- Taleplerinde haklılar...Ama yeterli değil
Sağlık sektöründeki sorunlarla ilgili haberde; Sağlık Bakanlığı’nın, uzman doktorların sorunlarına çözümler sunmak yerine, onları Yunan hükümetine yönlendirdiği ifade edildi. Doktorların tıbbi derecelerinin derhal verilmesini talep ettiği belirtilen haberde, Sağlık Bakanlığı’nın ise “yetim” kalan koroner yoğun bakım hastlarıyla ilgili endişeli olduğu aktarıldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:47

Son Haberler

29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Anastasiadis: Yunanistan ve Kıbrıs, sıkı birlik koşulları altında faaliyet gösteriyor
13:37
Devlet'den döngüsel ekonomi benimseycek şirketlere 30 milyon avro
13:36
Palmas: İngilizlerin tutumu ve yönetimi şaşırtıcı değil
13:35
Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs sorununun çözümünün temeline net bir şekilde atıfta bulunulmasını talep etti.
13:34
Tüm haberler

Video on Demand