Basın Özetleri 23.07.2020

Filelefteros Gazetesi
- Fırkateynler bekliyor
“Doğu Akdeniz’de değişmeyen durum – Almanya yangın söndürücü” alt başlıklı haberde, Doğu Akdeniz'deki durumun değişmediği, Türk gemilerinin Ankara'dan gelecek yeni emirleri beklediği, Almanya'nın Salı gecesi gerçekleştirdiği yangınla mücadele operasyonu bir miktar meyve vermiş gibi gözükse de hiçbir şeyi engellemediği belirtildi. Yunanistan Milli Savunma Genelkurmay kaynaklarının “Ege'deki durumun değişmeden kaldığını” yönünde açıklamalarda bulunduğu ve Türk Donanması’nın hareketlerinin Yunan Silahlı Kuvvetleri birimleri tarafından izlendiği aktarıldı. Öte yandan, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında dün Ankara’da toplanan Milli Güvenik Kurulu’nun 2 buçuk saatlik toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan Doğu Akdeniz'deki haklarını ve çıkarlarını koruma konusundaki kararlılığını" belirttiği ifade edildi. Haberde ayrıca Doğu Akdeniz'deki durumun daha da gerginleşmesini önlemek için Almanya’nın, hem Türkiye hem de Yunanistan ile birlikte hareket ettiği vurgulandı.

Politis Gazetesi
- Yüksek tonlu az şiddetli…
“Angela Merkel müdahale ederek Türkiye'yi uyardı” üst başlığıyla verilen haberde, Türk Navtex’inin duyurulması sonrası oluşan dünkü gerginliğin, başta ABD ve Almanya tarafından yapılan müdahalelerle kademeli gevşemiş gibi görünsede devam ettiği belirtildi. Haberin detaylarında, Atina’nın, Türk eylemleri eli kolu bağlı izlemeye niyeti olmadığını çeşitli yönlerde ifade ettiği akrarılırken, hem Avrupa Birliği, hem de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin dönem başkanlığını elinde bulunduran Almanya, Washington ve Brüksel'den yapılan açıklamalarla yer verildi. Haberde ayrıca, durumun değişmediği ve Atina'nın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hareketlerini yakından takip ettiği belirtilerek, Yunan Milli Savunma Genelkurmay Başkanı General Floros'un emriyle Yunan Donanma’sına ait, fırkateynler ve denizaltıların bölgeye hareket ettiği ve Türkiye'nin bu hareketlerinin cevapsız kalmayacağı mesajı verildiği vurgulandı. Uluslararası tepkiler sonrası ise, Sismik Araştırma Gemisi Oruç Reis’in beraberindeki koruma rolündeki iki fırkateynle birlikte dün gece Antalya Limanı'na demirlediği, bölgede bulunan Türk savaş gemilerinin başka yerlere hareket ettiği ve yalnızca üç fırkateyn’in Meis adası açıklarında hareket etmeden durduğu ifade edildi.
- Dolu bir ajandayla Makron’a
“Fransa - Kıbrıs” üst başlığıyla verilen haberde, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron'la bugün yapacağı görüşme için, dün gece geç saatlerde Fransa’nın başkenti Paris’e gittiği belirtildi. Görüşmede; Türkiye'nin Kıbrıs, Yunanistan ve Libya'daki eylemleri, Doğu Akdeniz'deki tahrikleri ve AB’nin öncelikleriyle ilgili konuların yanı sıra, savunma işbirliği, devam eden çalışmalar ve diğer ikili konuların da gündemde olacağı ifade edildi. Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı’na Paris ziyaretinde hükümet sözcüsü Kiriakos Kousios’un yanı sıra bazı bakan ve üst düzey yetkililerin de eşlik ettiği belirtildi. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamayada yer verilen haberde, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Fransız mevkidaşı tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul edileceği, görüşmenin ardından iki Cumhurbaşkanı’nın basın toplantısı yapacağı, Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyetin yapılacak görüşmeler sonrası bu öğleden sonra Kıbrıs'a döneceğini aktarıldı.

Alithia Gazetesi
- Kriz sona eriyor
“Merkel, Yunanistan - Türkiye arasındaki ateşte itfaiyeci rolünde” üst başlıklı haberde; Meis adası çevresinde dün yaşanan bölgesel gerginliğin ciddi bir olay olmadan atlatıldığı belirtildi. Yasadışı Türk Navtex’inin tetiklediği ve Türk Araştırma Gemisi Oruç Reis’in bölgede araştırma yapacağının açıklanması sonucu yaşanan gerginliğin azaltılması için yoğun diplomatik çabaların sürdüğü ifade edilirken, Alman Şansoliyesi Angela Merkel'in bu konuda öncülük ettiği ve Salı gecesi Türkiye Cumhurbaşkanı ve Yunanistan Başbakanı’na yaptığı müdahalelerle, yalnızca bölgede yaşanabilecek en kötü senaryoyu önlemekle kalmayıp aynı zamanda durumun kısmi rahatlamasını da sağladığı vurgulandı. Haberde ayrıca; Almanya, ABD gibi üçüncü ülkeler ve Avrupa Komisyonu gibi kuruluşlar tarafından Türkiye'nin gerçekleştirdiği eylemlerin genel olarak reddedilmesinin de durumun kısmi olarak hafifletilmesine ve Yunanistan'ın egemenlik haklarını koruması için gösterdiği kararlılığa katkıda bulunduğu aktarıldı. Bu bağlamda, Yunanistan ve Kıbrıs’ın ise Türk Navtex'sine karşı dün aynı bölge ve aynı tarihlerde Anti-Navtex ilan ettiği belirtildi.

Haravgi Gazetesi
- Gerginliği azaltmak için GİRİŞİMLER
“Halklar ve Bölge Barışı için tehlike”, “Türkiye Milli Güvenik Kurulu: Türkiye’nin menfaatleri gözetilecek” alt başlıklarıyla verilen haberde; Uluslararası toplumun, tüm Doğu Akdeniz'i tehdit eden Türk provokasyonları karşısında hareketsiz kalmaması gerektiği belirtildi. Haberde ayrıca, Türkiye'yi batı kampında tutmak için en büyük çaba gösteren ABD, NATO ve AB’nin, Türk yasadışılıklarına karşı ciddi tepki vermediği vurgulanıyor.
- Lidra’nın açılışı Siyasi Karar
Lidra Barikatı’yla ilgili haberde gazete; Bilimsel Ekip üyesi ve Lefkoşa Üniversitesi Öğretim görevlisi Profesör Petros Karayannis’in Kıbrıs Haber Ajansı’yla yaptığı röportaja yer veriyor. Hem serbest hem de işgal altındaki bölgelerdeki epidemiyolojik tablonun oldukça iyi olduğunu vurgulayan Karayannis, Ledra Caddesi'nin açılması konusunun iki tarafın liderlerine kalmış siyasi bir karar olduğunu belirtti. Gazetenin hükümete yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, hükümetin barikatın açılması konusunda “sabredimesi” ni istediği ifade edildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:47

Son Haberler

27 Eylül
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
Tüm haberler

Video on Demand