Basın Özetleri 21.07.2020

Filelefteros Gazetesi
- Tehdit ve Talep
“Erdoğan “gecikmeden” siyasi eşitlik ve doğal gazın eşit paylaşımını talep ediyor” alt başlıklı haberde; Erdoğan’ın Ankara’dan, Fuat Oktay’ın ise işgal altındaki topraklardan dün, 1974'teki Türk işgalinin yıldönümünde, Kıbrıslı Rumları, Türklerin talepleri kabul etmeleri aksi takdirde 46 yıl önceki acıları yeniden çekecekleri konusunda tehdit ettiği belirtildi. Gezete haberinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın “Kıbrıs Rum tarafı, Kıbrıslı Türkler’in siyasi eşitlik ve adanın doğal kaynaklarının eşit şekilde bölüştürülmesi taleplerini “gecikmeden” yerine getirmelidir. Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı her zaman barış ve uzlaşma lehine pozisyon alarak çözüm için açık bir siyasi irade göstermiştir.” dediğini ve Türkiye’nin 46 yıl önce olduğu gibi bugünde “Kıbrıslı Türklerin barış ve istikrarının garantisi” olduğunu vurguladığı belirtildi. Haberde ayrıca, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın "Kıbrıs Rum - Yunan ikilisinin Türkiye´nin kıta sahanlığı haklarını ve Kıbrıs Türkü’nün meşru hak ve çıkarlarını görmezden gelerek bölgeyi kendi çıkarları çizgisinde şekillendirme çabaları beyhudedir." dediği vurgulandı.

Politis Gazetesi
- Amerikalıların iki ayağıda Doğu Akdeniz’de
“ExxonMobil’den sonra, Chevron’da Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde” üst başlığıyla verilen haberde, ABD'nin en büyük ikinci petrol devi ExxonMobil’den sonra, dünyanın en büyüklerinden biri olan ABD’li Chevron Şirleti’nin de artık Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde varlık göstereceği belirtildi. Chevron Şirketi’nin dün, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonimik Bölgesi’ndeki 12’inci parselinde bulunan Afrodit yatağı işletmecisi Amerikan Noble Energy'yi satın alma konusunda yaklaşık 5 milyar dolarlık bir anlaşma sağladığını açıklandığı ifade edilidi. Haberde ayrıca, Noble Energy'nin tüm hakları ve varlıklarının yanında koronavirüs nedeniyle oluşan yaklaşık 13 milyar dolarlık bir borcun da Chevron'a kaldığı vurgulandı ve bu haklara, İsrailli DELEK ve Hollanda devi SHELL ile paylaştığı Afrodit yatakların da dahil olduğu belirtildi. Haberde, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonimik Bölgesi’nde özellikle 10’uncu parseldeki ExxonMobil'in varlığı göz önüne alındığında, Noble Energy gibi küçük ve orta büyüklükteki bir şirketin pozisyonu, Chevron büyüklüğünde bir şirketin almasının Doğu Akdeniz'deki ABD petrol devlerinin varlığını pekiştirdiği aktarıldı. Ancak gazetenin edindiği bilgiye göre, Noble Enegy'nin Afrodit'deki haklarının Chevron'a devriyle ilgili olarak, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin onayına ihtiyacı olacağı ve ilgili kararın Bakanlar Kurulu tarafından alınması gerekecek.

Alithia Gazetesi
- Yeni bir cephe açıyor
“Siyasi nüfusa sahip kişilerin ödenmemiş kredi borçlarıyla ilgili listenin ardından, şimdi de partilere verilen kredilerin silinmesi konusu” üst başlıklı haberde; siyasi nüfusa sahip kişilerin ödenmemiş kredi borçlarıyla ilgili listeyle ilgili tartışmalar sürerken, şimdide beklenmedik şekilde partilerin silinen kredi borçlarının gündeme geldiği belirtiliyor. Habere göre, önümüzdeki Perşembe günü toplanacak Meclis Denetim Komitesi'ne siyasi nüfusa sahip kişilerin ödenmemiş kredi borçlarının yanı sıra, bankalar tarafından siyasi partiler ve/veya partilere bağlı şirket ve kuruluşların silinen kredi borçları gibi başka bir “sıcak” meselesinde taşınacağı ifade edildi. Haberde ayrıca, partilere ve şirketlerine verilen kredilerin silinmesi konusunun Meclis Denetim Komitesi tarafından resmen görüşülmeye başlanacağı ve bankalar, Kıbrıs Varlık Yönetim Şirketi - KEDIPES, Genel Denetçi, Şirketler Sicil Memuru ile Merkez Bankası’nın makul ve belirli bir süre içinde bu tür kredilerle ilgili somut bilgiler sunmaya davet edilecekleri kaydedildi.
- Cumhurbaşkanı’ndan AB’ye: Türkiye’nin bedel ödeme zamanı
“Kıbrıs'ın Türk işgalinde 46 yılı” üst başlıklı haberde; 20 Temmuz 1974'teki Türk istilasının yıl dönümünde dün Kıbrıs'ta halen devam eden 46 yıllık işgal ve bölünmenin sonuçlarının yaşamakla kalmadığı, bugün de yeni Türk tehditleri ve zorluklarıyla karşı karşıya olunduğu vurgulandı.

Haravgi Gazetesi
- ”Afrodit” başka ellere geçti
“Chevron, Noble Energy’yi 5 milyar’a satın aldı”, “Muhtemelen mevduat gelişimini etkileyecek”, “Büyük ihtimalle DELEK’de hissesini satacak” alt başlıklarıyla verilen haberde; ikinci bir araştırma ve sondaj faaliyetine hazır olan Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki 12’nci parselin enerji perspektifinde çalkalanmalar olduğuna değiniliyor. Haberin detaylarında, Chevron adlı Amerikan enerji devinin, 12’nci parselde DELEK ve SHELL şirketleriyle birlikte çalışan Noble Energy’yi 5 milyar Dolar’a satın alma konusunda anlaşmaya vardığı aktarılıyor.
- Avrupa Konseyi: "Tutumlular" kazandı
Avrupa Birliği kurtarma fonuyla ilgili haberde; Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel'in Konseyi'ye yaptığı yeni teklifinin; hibe, sağlık ve büyümede kesintiler içermesinden dolayı kazananlarının “Tutumlu” devletlerin lideri olduğu belirtildi. Habere göre, “Tutumlular” olarak adlandırılan Hollanda, Avusturya, Finlandiya, İsveç ve Danimarka, hibelere karşı çıkarak, ihtiyaç duyan Avrupa Birliği ülkelerine geri ödeme koşuluyla kredi verilmesini istiyordu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:47

Son Haberler

27 Temmuz
Koliou: Tedbirlerin sıkılaştırılması Hastanelerdeki duruma göre belirlenecek
08:29
Anastasiadis ve Mitsotakis bugün Atina'da bir araya geliyor
08:28
Hükümet AB'ye 27 üye devlerin Maraş'la ilgili ortak açıklama yapmasını istiyor
08:27
Dün 1 can kaybı ve 841 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
08:26
26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Tüm haberler

Video on Demand