Basın Özetleri 21.07.2020

Filelefteros Gazetesi
- Tehdit ve Talep
“Erdoğan “gecikmeden” siyasi eşitlik ve doğal gazın eşit paylaşımını talep ediyor” alt başlıklı haberde; Erdoğan’ın Ankara’dan, Fuat Oktay’ın ise işgal altındaki topraklardan dün, 1974'teki Türk işgalinin yıldönümünde, Kıbrıslı Rumları, Türklerin talepleri kabul etmeleri aksi takdirde 46 yıl önceki acıları yeniden çekecekleri konusunda tehdit ettiği belirtildi. Gezete haberinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın “Kıbrıs Rum tarafı, Kıbrıslı Türkler’in siyasi eşitlik ve adanın doğal kaynaklarının eşit şekilde bölüştürülmesi taleplerini “gecikmeden” yerine getirmelidir. Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı her zaman barış ve uzlaşma lehine pozisyon alarak çözüm için açık bir siyasi irade göstermiştir.” dediğini ve Türkiye’nin 46 yıl önce olduğu gibi bugünde “Kıbrıslı Türklerin barış ve istikrarının garantisi” olduğunu vurguladığı belirtildi. Haberde ayrıca, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın "Kıbrıs Rum - Yunan ikilisinin Türkiye´nin kıta sahanlığı haklarını ve Kıbrıs Türkü’nün meşru hak ve çıkarlarını görmezden gelerek bölgeyi kendi çıkarları çizgisinde şekillendirme çabaları beyhudedir." dediği vurgulandı.

Politis Gazetesi
- Amerikalıların iki ayağıda Doğu Akdeniz’de
“ExxonMobil’den sonra, Chevron’da Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde” üst başlığıyla verilen haberde, ABD'nin en büyük ikinci petrol devi ExxonMobil’den sonra, dünyanın en büyüklerinden biri olan ABD’li Chevron Şirleti’nin de artık Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde varlık göstereceği belirtildi. Chevron Şirketi’nin dün, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonimik Bölgesi’ndeki 12’inci parselinde bulunan Afrodit yatağı işletmecisi Amerikan Noble Energy'yi satın alma konusunda yaklaşık 5 milyar dolarlık bir anlaşma sağladığını açıklandığı ifade edilidi. Haberde ayrıca, Noble Energy'nin tüm hakları ve varlıklarının yanında koronavirüs nedeniyle oluşan yaklaşık 13 milyar dolarlık bir borcun da Chevron'a kaldığı vurgulandı ve bu haklara, İsrailli DELEK ve Hollanda devi SHELL ile paylaştığı Afrodit yatakların da dahil olduğu belirtildi. Haberde, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonimik Bölgesi’nde özellikle 10’uncu parseldeki ExxonMobil'in varlığı göz önüne alındığında, Noble Energy gibi küçük ve orta büyüklükteki bir şirketin pozisyonu, Chevron büyüklüğünde bir şirketin almasının Doğu Akdeniz'deki ABD petrol devlerinin varlığını pekiştirdiği aktarıldı. Ancak gazetenin edindiği bilgiye göre, Noble Enegy'nin Afrodit'deki haklarının Chevron'a devriyle ilgili olarak, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin onayına ihtiyacı olacağı ve ilgili kararın Bakanlar Kurulu tarafından alınması gerekecek.

Alithia Gazetesi
- Yeni bir cephe açıyor
“Siyasi nüfusa sahip kişilerin ödenmemiş kredi borçlarıyla ilgili listenin ardından, şimdi de partilere verilen kredilerin silinmesi konusu” üst başlıklı haberde; siyasi nüfusa sahip kişilerin ödenmemiş kredi borçlarıyla ilgili listeyle ilgili tartışmalar sürerken, şimdide beklenmedik şekilde partilerin silinen kredi borçlarının gündeme geldiği belirtiliyor. Habere göre, önümüzdeki Perşembe günü toplanacak Meclis Denetim Komitesi'ne siyasi nüfusa sahip kişilerin ödenmemiş kredi borçlarının yanı sıra, bankalar tarafından siyasi partiler ve/veya partilere bağlı şirket ve kuruluşların silinen kredi borçları gibi başka bir “sıcak” meselesinde taşınacağı ifade edildi. Haberde ayrıca, partilere ve şirketlerine verilen kredilerin silinmesi konusunun Meclis Denetim Komitesi tarafından resmen görüşülmeye başlanacağı ve bankalar, Kıbrıs Varlık Yönetim Şirketi - KEDIPES, Genel Denetçi, Şirketler Sicil Memuru ile Merkez Bankası’nın makul ve belirli bir süre içinde bu tür kredilerle ilgili somut bilgiler sunmaya davet edilecekleri kaydedildi.
- Cumhurbaşkanı’ndan AB’ye: Türkiye’nin bedel ödeme zamanı
“Kıbrıs'ın Türk işgalinde 46 yılı” üst başlıklı haberde; 20 Temmuz 1974'teki Türk istilasının yıl dönümünde dün Kıbrıs'ta halen devam eden 46 yıllık işgal ve bölünmenin sonuçlarının yaşamakla kalmadığı, bugün de yeni Türk tehditleri ve zorluklarıyla karşı karşıya olunduğu vurgulandı.

Haravgi Gazetesi
- ”Afrodit” başka ellere geçti
“Chevron, Noble Energy’yi 5 milyar’a satın aldı”, “Muhtemelen mevduat gelişimini etkileyecek”, “Büyük ihtimalle DELEK’de hissesini satacak” alt başlıklarıyla verilen haberde; ikinci bir araştırma ve sondaj faaliyetine hazır olan Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki 12’nci parselin enerji perspektifinde çalkalanmalar olduğuna değiniliyor. Haberin detaylarında, Chevron adlı Amerikan enerji devinin, 12’nci parselde DELEK ve SHELL şirketleriyle birlikte çalışan Noble Energy’yi 5 milyar Dolar’a satın alma konusunda anlaşmaya vardığı aktarılıyor.
- Avrupa Konseyi: "Tutumlular" kazandı
Avrupa Birliği kurtarma fonuyla ilgili haberde; Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel'in Konseyi'ye yaptığı yeni teklifinin; hibe, sağlık ve büyümede kesintiler içermesinden dolayı kazananlarının “Tutumlu” devletlerin lideri olduğu belirtildi. Habere göre, “Tutumlular” olarak adlandırılan Hollanda, Avusturya, Finlandiya, İsveç ve Danimarka, hibelere karşı çıkarak, ihtiyaç duyan Avrupa Birliği ülkelerine geri ödeme koşuluyla kredi verilmesini istiyordu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:47

Son Haberler

11 Mayıs
basın özetleri 11.05.21
13:25
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 11.05.21
13:22
Rusya'da okula silahlı saldırı: 11 ölü
12:35
Hizmet alımı ile çalışan öğretmenler süresiz greve gidiyor
12:35
Koronavirüslü hastaların sayısında azalma var
12:34
Gençler aşılanmak için ilgi gösterdi
12:33
Eğlence merkezi sahipleri safe-pass uygulamasında değişiklik istiyor
12:32
AB komisyonu ve üye devletlerin Astrazeneca'ya karşı temyiz başvurusunun duruşması bugün başlıyor
09:02
Aşı portalı bugün 27 ve 28 yaşlarındaki kişiler için açıldı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 276 yeni vaka kaydedildi
08:59
10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Tüm haberler

Video on Demand