Basın Özetleri 20.07.2020

Filelefteros Gazetesi
- Avrupa ve Türkler zor bulmaca
“Türkiye'ye karşı yeni önlemler alma konusunda Fransa ve Almanya'dan farklı yaklaşımlar” alt başlıklı haberde, özellikle Libya'daki gelişmeler ve Türkiye'nin katılımıyla Doğu Akdeniz'de sürekli değişen durum ışığında sıcak bir yaz mevsiminin yaşanacağı tahmin edildiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis'in son 24 saat içinde Brüksel'de geçeklerştirdiği temaslardan, Almanların ve Fransızların bölgedeki durum ve Türk faaliyetlerinin ne kadar tehlikeli olduğu konusunda benzer bir anlayışta olduğu sonucuna varıldığı ifade edildi. Öte yandan, Emanuel Macron ve Angela Merkel'in bölgedeki Türk faaliyetlerini ele alırken yalnızca ortakları Yunanistan ve Kıbrıs'ın karşılaştığı zorluklar açısından değil, AB tarafından yapılması gereken diğer konularda da farklı yönlerde hareket ettiğinin açık olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, Libya'daki silah ambargosu ihlali gibi daha kolay ve daha tarafsız görünen bir konuda bile, iki AB ülkesinin farklı yaklaşımı olduğu belirtildi.
- Cumhurbaşkanı, Bakanlar ve diğerleri GPS sisteminden çıkarıldı
“Diğer tüm kamu araçlarında izleme sistemi” alt başlıklı haberde, Elektromekanik Hizmetler Departmanı'nın 28 arazi aracıyla ilgili ihaleyi teklife açtığını ilan ettiği belirtildi. Habere göre, ihalenin gideri için telaffuz edilen en düşük bedelin 1 milyon Euro olacağı ifade edildi. Departman Müdür Vekili Markos Markou tarafından yapılan açıklaya da yer verilen haberde, değiştirilecek araçların yaşına ek olarak durumları, yakıt tüketimi ve diğer faktörler ile bulgulara bağlı olarak çeşitli bölümlerde dağıtılacağı nitelendirildi. Haberde ayrıca, yalnızca Elektromekanik Hizmetler Departmanı'nın değil, aynı zamanda araçların ait olduğu hizmetlerindeki müdürlerinin kullanabilmesi için bir GPS sisteminin kurulduğu ve bu sistemde kamu sektöründen yaklaşık 2.000 aracın bulunduğu ifade edildi. GPS sisteminin, misyonları nedeniyle kimsenin bilmemesi gereken toplantılar yapmaları gerekebilecek; Cumhurbaşkanı, Bakanlar, Başsavcı ve diğer yetkililerin araçlarının yanı sıra polis ve Milli Muhafız’a ait araçlara da yerleştirilmediği vurgulandı.

Politis Gazetesi
- Hafızalardaki savaş bitmedi
“46 yıl sonra Tarihle hesaplar kapatılmadı” üst başlığıyla verilen haberde, ilk olarak son aylarda, olumsuz koşullar altında salgınla başa çıkmak için çalışan doktorlar ve hemşirelerden bahsediliyor ve 46 yıl önce de onların; ön cephede savaşan yaralılarla yüz yüze gelen, ameliyathanelerde gece gündüz demeden uğraşan ve askerleri ağzına kadar dolu şekildeki morglara taşıyan görünmez kahramanları olduğu ifade ediliyor. Despina’nın o zaman 26 yaşında olan ve daha sonra Lefkoşa Genel Hastanesi'nde hemşirelik yapan yalnızca bir tanesi olduğu belirtiliyor. Öte yandan haberde şu sıralar istenmeyen mülteci sorunuyla karkı karşıyayken, Mağusa göçmeni Panikos K.'nın hikayesinin ise Eylül 1974'e kadar uzandığı vurgulanıyor ve bunların bizleri sürekli üzen anlatılmamış bazı hikayeler olduğu ifade ediliyor.
- 65 bini geçtiler, %52’si turist
“Cyprus Flight Pass” üst başlığıyla verilen haberde, havaalanlarının açıldığı 9 Haziran'dan itibaren 15 Temmuz’a kadar olan sürede, 65 bini onaylanan 69 bin kişinin Kıbrıs’a gelmek için başvuru yaptığı belirtildi. Haberde bu sayının %52'sini yabancı turistlerin oluşturduğu, turistlerin ise %36.5'inin Yunanistan'dan, %11.4'ünün Almanya'dan, %6.6’sının İsviçre’den, %6.4’ünün Avusturya’dan, %6.3’ünün Polonya’dan, %4’ünün ise İngiltere’den olduğu ifade edildi.

Alithia Gazetesi
- DIKO, AKEL’i nasıl yalnız bıraktı?
““Yorgocis Listesi”’yle ilgili tatsız tiyatronun arka planı” üst başlıklı haberde; AKEL ve DIKO’nun 16 Temmuz 2020 Perşembe günü “Yorgacis Listesi”’nin güncellenmesi ve güncel haliyle 31 Temmuz 2020 tarihinde halka açıklanması kararını destekleme konusunda anlaştıdığı ve bu durumun aynı gün yayımlanan Meclis Genel Kurulu raporlarına kaydedildi belirtildi. Genel Kurul oturumun yapıldığı ertesi gün, yani 17 Temmuz 2020 Cuma günü ise DIKO’nun, listenin kendi milletvekillerini de içerdiğini görünce, listenin hemen yayınlanması için aniden taraf değiştirerek DISI, Ekologlar ve ELAM'ı desteklemeye karar verdiği ifade edildi. Haberde ayrıca, AKEL’in yaşanan durumu şaşkınlıkla karşılandığı, bunun neden olduğu kafa karışıklığıyla, sonraki işbirliklerini etkilememek için kendisini yalnız bırakan DIKO'nun tutumunu protesto dahi etmeden, kendi düşüncesini desteklemek için bile oturumda kalmayarak, Adamos Adamou'yu oturum başkanlığından çektiği ve toplantıyı terkettiği vurgulandı.
- Daha fazla yolcu için hazırız
Ulaştırma, Haberleşme ve Çalışma Bakanı Yannis Karousos’un açıklamasına yer verilen haberde; Kıbrıs’a şuanda günlük ortalama 6 bin yolcu geldiği ve bu yoğunluğun özellikle Birleşik Krallık’ın B kategorisine aktarılmasıyla birlikte artacağı belirtildi.

Haravgi Gazetesi
- "Altın" Pasaportların Küçük Seçkinleri
“Eski Cumhurbaşkanlığı Ofisi de seçkinler listesinde”, “637 ofisten 15'i piyasanın %55’ine sahip”, “Düzenlemelerdeki kullanışlı boşluklar ve belirsizlikler” alt başlıklarıyla verilen haberde; Servis Sağlayıcıları Kaydı’nın 637 ofisi içerdiği ancak 15 ofisten oluşan seçkinlerin pazarın %50'sinden fazlasına sahip olduğu ifade edildi. Haberde ayrıca 2013 - 2019 yılları arasında 3.563 pasaport başvurusu yapıldığı ancak daha fazla pasaport çıkarıldığı, çünkü yatırımcılara ek olarak aile üyelerine de binlerce vatandaşlık verildiği belirtildi. Gazete haberin detaylarında seçkinlerin 15 ofisinin isimleri ve diğer ayrıntıları ifşa edeceğini de vurguladı.
- Yunanistan hakkında farklı görüşler
Korona virüs salgınıyla ilgili haberde; Sağlık Bakanlığı’nın, salgının Yunanistan'daki evrimi konusunda endişe duyduğu, Ulaştırma Bakanlığı’nın ise Yunanistan’ın A kategorisinde olduğu ve orada kalmasını önerdeği belirtildi. Haberde ayrıca, Yunanistan’ın Kıbrıs için en önemli turizm pazarı ve Kıbrıslıların gözde mekanı olduğu vurgulanırken, salgın nedeniyle Mart ayından Mayıs ayına kadar olan sürede halihazırda 180 bin konaklamacının kaybedildiği ifade edildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:47

Son Haberler

06 Aralık
basın özetleri 06.12.23
14:41
Soruşturmalar devam edecek ve gerekirse sorumluluk atfedilecek
10:21
Bu yıl rekor sıcaklıklar yaşandı
10:19
Filipinler'de otobüs kazasında 17 kişi öldü
10:17
Han Yunus şehri kuşatma altında
10:12
Maria Angela Holguin Cuellar'ın BM'nin Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği temsilci oldu
10:09
05 Aralık
Atina hükümet sözcüsü: Mitsotakis ile Erdoğan görüşmesi nedeniyle 7 Aralık "çok önemli bir gün"
15:56
İngiltere Savunma Bakanlığı: İngiliz uçakları Doğu Akdeniz üzerinde gözetleme uçuşları gerçekleştirecek.
15:54
İngiliz hükümeti Kıbrıs'ın Gazze'ye insani yardım koridoru oluşturma çabalarına katkıda bulunmaya hazır görünüyor.
15:53
Chevron şirketi, "Afrodit" sahasının geliştirilmesine yönelik çalışmanın başlangıç ​​tarihinin uzatılmasını talep etti.
15:51
basın özetleri 05.12.23
14:19
İsrail ordusu, Tel Aviv'in emriyle Filistinli sivillerin sığındığı güney Gazze'deki kara operasyonlarını genişletiyor.
13:31
Tüm haberler

Video on Demand