basın özetleri 02.07.20

Alithia gazetesi ana haberini İşgal altındaki bölgede koronavirüs riski – Türkiye’den adaya dün başlayan karantinasız yolcu girişleri endişelere yol açıyor” manşeti altında veriyor.
Haberde kısaca şöyle yazıyor:
Kıbrıs Cumhuriyeti makamları adanın kuzeyine dün başlayan Türkiye’den yolcu girişleriyle ilgi gelişmeleri tedirginlikle izliyor. Daha ilk günden Türkiye’den gelenlere karşı hiçbir kısıtlama olmadığı ve karantinasız girdikleri görüldü. Konu yarın Cumhurbaşkanının epidemiyoloji ekibiyle yapacağı toplantıda ele alınacak. Bu arada kuzeyden barikatlar yoluyla özgür bölgeye geçenlere daha sıkı denetimler uygulanmaya başlandı. AB’nin Türkiye’yi riskli ülkeler arasına almasına rağmen olayların bu şekilde gelişmesi kuzeydeki Hükümet çevreleri dahil çeşitli çevrelerde büyük tepkilere yol açmaya devam ediyor. Dünkü Kıbrıs Türk gazetesi Avrupa olayı “No be annem” başlığıyla verdi.
Gazetenin diğer haber başlıklarından bazıları:
- Birleşik Krallık turizmi yaralıyor – Epidemiyologlarımız Birleşik Krallık’ın ne A ne de B kategorisine girmesine razı – Veriler epidemiyologların yarın Cumhurbaşkanı ile yapacakları toplantıda ele alınacak.
- DİSİ Başkanı Averof Neofitu Atina ziyareti sırasında dün Yunan Başbakanı ile görüştü ve ardından yapılan açıklamada Neofitu “Yunanistan - Kıbrıs ilişkileri istikrarlı ve kardeşçe olmaya devam ediyor. Sorunlarımız da hedeflerimiz de ortak” dedi.
- Lakatamya cinayetinde ortam netleşiyor – Erkek kadına ateş ederek öldürdükten sonra silahı kendine yönelterek canına kıydı. Ölenlerin ikisi de kan kaybından öldü.

Haravgi gazetesi ana haberinin başlığında “Kredi satın alımıyla uğraşan şirketlere arka çıkıyorlar – Yükümlülüklerini kanıtlama yükü kredi sahibinin sırtında – Kredi almış kişiler derneği konuya tepkisini ortaya koydu - Bankaların aşırı borçlanması konusunda hiçbir zaman kararname çıkarılmadı” şeklinde yazıyor. Haber gazetenin ön sayfasında kısaca şöyle özetleniyor: “Ekonomi ve Adalet Bakanlıkları tarafından hazırlanan ve oylanması üzere Meclis’e sunulan bir yasa tasarısı kredi satın alma şirketlerine arka çıkıyor. Kredi borcunun ne kadar olduğunu kredi satın alma şirketlerinin sorumluluğu olmaktan çıkıyor ve borçlunun kanıtlaması gereken bir konu haline geliyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Sanayi bölgeleri alt yapıdan yoksun. AKEL’den GS’nin başkanlığında bir heyet dün Monagruli sanayi bölgesini ziyaret etti ve sorunları yerinde tespit etti. İşverenler ve çalışanlardan sanayi bölgesinin gerekli alt yapıdan yoksun olduğuna dair şikayetlerini dinledi. AKEL heyeti Monagrulli Muhtarı ile de görüştü ve bölgeyi uzun yıllardır uğraştıran sorunları dinledi.
- Avrupa Türkiye ile diyaloğa başlıyor – 27 AB Dışişleri Bakanı 13 Temmuz’da Jozep Borel’e Türkiye’yle tüm açık konuların çözümü için müzakerelere başlama konusunda karar verecek
- Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu’nun duruşuna tepkiler. Din dersi konusundaki makalesinden dolayı saldırılara maruz kanlan öğrenciyi destekleyeceğine “Kıbrıs’ın Helenliğinin karşıtlarından” söz eden Eğitim Bakanı DİSİ’den bazı milletvekilleri dahil olmak üzere pek çok çevreden tepkiler aldı.
- Özersay Tatar’a şimdi Maraş hakkında olabilirliği olan öneriler sunuyor – Kudret Özersay Mağusa ziyaretinden sonra Ersin Tatar’ın açıklamalarını değerlendirirken bu kez Mağusa kapalı bölgesinin açılmasına dair ayrıntılı bir araştırmadan sonra uluslararası topluluk tarafından da kabul edilebilir ve gerçekleştirilebilir önerilerden söz etti.
Bu arada Mağusa Belediye Başkanı Simos İoannu tehditleri göğüslemek ve siyasi soruna zarar vermeyecek gerekli cevapları oluşturmak maksadıyla Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı Başsavcılık ve Mağusa Belediyesinin yer alacağı bir kurulun oluşturulması önerisi yaptı.
Kudret Özersay’ın Mağusa ile ilgili açıklamalarına Politis gazetesi de yer veriyor sd. “Kudret Özersay konuyu bir daha düşünüyor” başlığı altındaki haberde Mağusa kapalı bölgesinin açılmasının hiç de basit bir iş olmadığını söylediğini yazıyor. Kudret Özersay bir seçim öncesi hamlesi olarak kentin açılmasının kendi fikri olduğunu ancak işin en büyük zorluğunun sunulacak ilgili önerilerin uluslararası toplumu tatmin etmesi gerektiği olduğunu açıkladı.
Bu arada yine Politis’te Mağusa konusuyla ilgili bir haberde Hukukçu Ahileas Dimitriadis’in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde görülen kuzeydeki Rum mallarına ilişkin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni farklı tavır almaya yönelten siyasi kararlara yönelik açıklamalarda bulunduğunu yazıyor. Dimitriadis açıklamasında Maraş’ın Türkiye tarafından açılması tehlikesine karşı Hükümeti tavır almaya yerinden edilmiş yurttaşlara belirli yasal önlemler teklif etmeye çağırdı.


Politis gazetesi ana haberindeyse “Yorkaci listesi konusuyla ilgili bahanelere son – siyasi şahısların ödenmeyen kredileri açıklanmaması için düzenlenen dolaplar tükendi” başlıklarını kullanıyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Ödenemeyen kredi sahibi siyasiler listesi olan meşhur Yorkaci listesinin açıklanması yaklaşıyor. Söz konusu liste eski Merkez Bankası Yöneticisi Hristalla Yorkaci tarafından, Meclis’in Ekonomi Komisyonunun talebi üzerine 2018 Ekim ayında Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’e gönderilmişti. Liste o günden beridir kapalı tutuldu ve kamuya açıklanmadı. Meclis Başkanı partilerin de görüşlerini beklerken şimdiden talimat koşullarının hazırlanması konusu üzerinde çalışıyor.

Filelefteros:
“Kızgın patates Cumhurbaşkanının ellerinde – Britanyalı turistler meselesinin netleşmesi gerekiyor – Johnson da hava köprüleri konusunda karar verecek –Epidemiyologlar yarın Cumhurbaşkanlığında”.
Turizm sezonunun kısmen kurtarılması için ilgili zaman daralırken Cumhurbaşkanı bir zorlu konuda daha karar almak zorunda. Britanyalı turistler şimdilik hiçbir risk listesinde olmamakla birlikte turizmimizin genel tablosu moral kırıcı olması nedeniyle önlemlerde gevşetmelere gidilmesi yönünde baskılar var.
Konu tarın Cumhurbaşkanlığında epidemiyologlarla birlikte ele alınacak. Yetkililerin son günlerde kamuya yyaptıkları açıklamalarda farklılıklar olmakla birlikte bir kakara varılması zorunluluğu mevcut.
Turizm Müsteşarı savas Perdios Kıbrıs’ın 15 Temmuz’dan sonra Britanyalı turist kabul edebilecek durumda olacağı açıklaması yaptıysa da şimdilik tablo her şeyin çok karmaşık olduğunu gösteriyor.
Bu arada Boris Johnson Hükümeti’nin Britanya’nın hangi ülkelerden karantinasız yolcu kabul edebileceğiyle ilgili beklenen kararının da bu konuda belirleyici olacağı bildiriliyor.
Diğer bazı haber başlıklarına bir göz atalım:
- Hayvanlara ilişkin yeni yasa sert cezalar içeriyor
Hayvanların refahının iyileştirilmesine yönelik yeni yasa tasarısı bugün Meclis’te tartışılıyor: Hayvanlara kötü muamele etmenin sert cezalarla cezalandırılmasını öngöre yasa tasarısı ay sonunda oylamaya gidecek.
- Tungsten Explorer sondaj gemisi Larnaka sularına demir attı
Sondaj gemisinin Trinidad’a gitmesinin çok masraflı olması nedeniyle uzun aylar boyunca orada kalacağı bildiriliyor. Tungsten Explorer’in Kıbrıs’ın münhasır Ekonomik Bölgesinde 2021 yılının Ocak ayında sondaja başlaması bekleniyor.
- Akamas’ta balık avı ve tekne turu yapılması yasaklanıyor – Fontana Amoroza ve Blue Lagoon yaz aylarında binlerce turist için çekim noktası oluşturuyor – Tarım Bakanlığı tarafından çıkarılması beklenen kararname turistik tekne ve hız tekneleri sahiplerini alt üst etti

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:42

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand