Basın Özetleri 17.07.2020

Filelefteros Gazetesi
- Hükümet formülü değiştiriyor
“Destek Planları değişiyor” alt başlıklı haberde, Çalışma Bakanı Zeta Emilianidou’nun koronavirüs pandemisi nedeniyle istihdam destek planlarında iyileştirilmeye yöneldiklerini açıkladığı belirtildi. Destek planının dördüncü aşaması için işverenlere ödenmeler yapılırken, Sosyal Sigortalar'ın nasıl ödeneceği konusunda Çalışma Bakanlığı'ndan nihai açıklamanın yapılmasının beklendiği ifade edildi. Haberde ayrıca Çalışma Bakanı’nın, Temmuz ayı boyunca devam edecek beşinci destek aşamasında yürürlüğe girecek olan yeni formül üzerinde çalıştıklarını vurguladığı, planların Ağustos ayı sonrasına uzatılmasıyla ilgili olarak ise henüz birşey söylemenin erken olduğunu söylediği belirtildi. Gazeteye göre, Çalışma Bakanı’nın bu yeni planı yayımlanmasındaki amaç çeşitli değişikliklere yönelik bir adım olarak gösterilirken, yapılması planlanan ana değişikliğin işverenlerle ilgili olduğu ifade edildi.
- Brüksel: Türk provokasyonları ilk mesele değil
Avrupa Zirvesi’yle ilgili haberde, Avrupa Konseyi’nin kapsamlı sağlık önlemleri altında 21 Şubat'tan bu yana ilk kez fiziki olarak Brüksel'de bugün yerel saatle 10:00'da, Topluluk Bütçesi ve Ekonomik Toparlanma Fonu üzerinde anlaşma sağlamak amacıyla toplanacağı belirtildi. Haberde ayrıca, zirveye katılacak Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis'in Doğu Akdeniz’deki Türk provokasyonları konusunu da gündeme getirmeleri beklenirken, zirvenin asıl hedefinin öncelikli olması dolayısıyla bu konunun sonuçlara dahil olmasının zor olduğu vurgulandı.

Politis Gazetesi
- Komedi gibi bir liste
“İsimlerin nasıl yayınlanacağına bugün - yeniden – karar veriyorlar” üst başlığıyla verilen haberde; milletvekillerinin, siyasi nüfusa sahip kişilerin ödenmemiş kredi borçlarıyla ilgili isimlerin yer aldığı “Yorgacis Listesi”’nin şuanki haliyle doğrudan yayınlanması ya da 15 gün içerisinde Merkez Bankası tarafından güncellenerek yayınlanması yönünde oy vermeye çağırıldıkları belirtildi.
- Ücretler... öne çıkıyor
“Üç göz doktoru 1.7 milyon €” üst başlığıyla verilen haberde, Sağlık Sigortası Kurumu’nun da, Genel Sağlık Sistemi YESİ'deki olası suistimallerle ilgili olarak garip davranışlar gözlemlediği belirtiliyor. Bununla birlikte, belirli tıbbi prosedürler için ön onay ve doktor bütçesinin uzmanlığa göre ayrılması gibi konularda bir kontrol mekanizmasının uygulanmasına devam edildiği ifade ediliyor. Haberde ayrıca, üç göz doktoruna altı ay içinde sistemden 1.7 milyon Euro ödendiği ve uzman doktorlara ise bir ay içinde 100.000 Euro geri ödeme yapıldığı bu durumun vergi kaçakçılığı açısından genel denetçinin gözlemi altına alındığı vurgulanıyor.

Alithia Gazetesi
- Yorgacis’in Listesiyle ilgili Gerilim
“Bugünkü Meclis Genel Kurulu buluşmasında Listesiyle ilgili korku filmi” alt başlıklı haberde; siyasi nüfusa sahip kişilerin ödenmemiş kredi borçlarıyla ilgili “Yorgacis Listesi” ‘nin bu haliyle kamuoyu ve halka açıklanıp açıklanmayacağı ve / veya hata içermeyecek şekilde güncellenmesi ve daha sonra yayınlanması için Merkez Bankası iade edilip edilmeyeceği konusunun karara bağlanacağı bugünkü Meclis Genel Kurulu oturumunda adeta bir korku filmi yaşanacağı öngörülüyor. Haberde ayrıca, Meclis Komitesi'nin hizmete özel yayınlanan dünkü raporuna değinilerek, DİSİ, Ekologlar ve ELAM’ın raporun şuanki haliyle yani olduğu gibi bugün yayınlanmasından yana oldukları; toplamda 32 milletvekiliyle çoğunluğu oluşturan, AKEL, DİKO, EDEK ve Dayanışma Hareketi’nin ise listenin şimdiki haliyle değil, Merkez Bankası tarafından yeniden güncellenerek yayınlanmasını talep ettiklerini aktarılıyor. Öte yandan, bu partilerden bazı milletvekillerinin parti görüşüne uymayacakları ve listenin derhal yayınlaması için oy kullanacaklarına dair söylentilerin olduğu ifade edildi.
- Koronavirüs aşıları geliyor
“Birleşik Krallık ve Rusya'dan pandemi ile mücadele için cesaret verici açıklamalar” üst başlığıyla verilen haberde; ölümcül korona virüs salgınıyla başa çıkmak için umut ışığı olacak geliştirilen aşıyla ilgili dünkü açıklamalara yer verildi. Habere göre, Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, binlerce gönüllü üzerinde yaptıkları testlerle geliştirdikleri Covid-19 aşısının insan vücudunu korona virüse karşı koruyacağını inanıyor ve aşının sonbaharda kullanılabilir duruma geleceğini umut ediyor. Oxford aşısının, dünya çapında üretilen 100'den fazla aşıdan yalnızca biri olduğu ancak bu aşılardan geri kalanı Çin, ABD ve Almanya'da olmak üzere yalnızca 10’da birinin klinik deneylere başlamış duruma olduğu aktarılıyor. Haberde ayrıca, bir başka gelişmede dün yaşandığı ve Rusya’nın Covid-19 için bu yıl yurtiçinde 30 milyon doz deneysel aşı üretmeyi planlarken, yurtdışında da 170 milyon doz daha üretme olasılığı olacağını açıkladığı ifade edildi.

Haravgi Gazetesi
- Hastanelerdeki çıkmazı SADECE İZLİYORLAR...
“Sağlık Bakanlığı hastanelerin durumuna seyirci” alt başlığıyla verilen haberde; Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’nün idari olarak eksiklikleri olduğu, hastanelerin kendi kendini idare ettiği, Sağlık Bakanlığı’nın ise tüm bunları izleyerek, çözüm bulmakta yetersiz kaldığını aktarılıyor. Gazete ayrıca, hastanelerde ciddi bir personel eksikliği yaşandığını, doktorların yine bir bir hastanelerden kaçmaya başladıklarını, hemşireler ve ebelerin ise mesleki ve bilimsel kimliklerine olan değerin düşürüldüğü aktarılıyor.
- Avrupa - Türkiye diyalogu için bir çerçeve belirlemek
Türkiye ile Avrupa arasındaki görüşmelerle ilgili haberde; hükümetin Avrupa Konseyi'ne, Avrupa-Türkiye diyalog sürecinde hedefinin ne olduğunu açıklığa kavuşturma çağrısı yaptığı belirtiliyor. Haberde ayrıca, her şeyden önce bu süreçte Kıbrıs sorununun neden tartışmaların dışında kaldığının da görüşülmesi gerektiği vurgulanıyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:48

Son Haberler

29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Amerika'daki üst düzey yetkili: Amerika’nın Nord Strean doğal gaz boru hatlarıyla ilgili olayda kesinlikle hiçbir ilgisi yok.
15:49
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan, gerekirse meşru çıkarlarını ve haklarını savunacak.
15:48
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Ege adalarındaki egemenliği tartışmaya açık değil.
15:47
basın özetleri 29.09.22
12:59
28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Tüm haberler

Video on Demand