Basın Özetleri 16.07.2020

Filelefteros Gazetesi
- Sanık Spehar
“Raporda olayların objektif olmayan tasviriyle ilgili Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda huzursuzluk” alt başlıklı haberde, Lefkoşa’nın, Birleşmiş Milletler tarafından Kıbrıs'taki durumla ilgili hazırlanan ilk raporun objektif olmadığı ve raporda ciddi eksiklikler olduğu değerlendirmesinde bulunduğu belirtildi. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen 50 dakikalık toplantıda söylenenlerden ve kamuoyuna yapılan açıklamalardan anlaşılan, Kıbrıs Hükümeti açısından bu ihmallerin ana sorumlusu olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Spehar’ın görüldüğü ifade edildi. Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in de Spehar ile gerçekleştirdiği toplantı sonrası yaptığı açıklamada raporun içeriğiyle ilgili sorunlar olduğunu gizlemediği vurgulandı.
- Yavuz’un sondaj çalışmaları 6’ıncı parselde devam
“Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde esrarengiz bekleyiş” üst başlıklı haberde, Türk Sondaj Gemisi Yavuz’un 20 Nisan'da başlayan Kıbrıs’ın Münhsır Ekonomik Bölgesi’ndeki 6’ıncı parseldeki yasadışı sondajına 20 Ağustos’a kadar devam edeceği belirtildi. Haberde ayrıca, süreçte yaşanan bu uzamanın; teknik sorunlar, jeolojik nedenler (belirli emareler) veya siyasi nedenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığının ilerleyen günlerde netlik kazanacağı ifade edilidi.

Politis Gazetesi
- Çözülmeyen şey... Tek Yön
“Ulaştırma Bakanı Karousos: Bu Lefkoşa trafiğindeki düğümü çözer” üst başlığıyla verilen haberde, Lefkoşa’daki toplu taşımacılık sektöründe yaşanan kör düğümün biran önce çözülmesi gerektiğine değiniliyor. Haberin detaylarında, Makarios Caddesi’nin üst bölümünün 10 ay içerisinde tek yön olacağı ve iki otobüs şeridinin oluşturulacağı belirtiliyor. Limasol, Severis ve Strovolos Caddeleri’nde de birir şeridin otobüslere verileceği, ayrıca bu hattın ilerleyen süreçte tramvay yolu için kullanılacağı aktarılıyor.
- Cumhurbaşkanlığı taahhütlerindeki sürekli tutarsızlık!
Larnaka’ya yapılması planlanan yatırımlarla ilgili haberde, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Mayıs 2018'de Larnaka'ya yaptığı son ziyaret sırasında duyurduğu pek çok önemli altyapı projesinin henüz başlatılmadığı, bazılarının iptal edildiği veya askıya alındığına değinildi.

Alithia Gazetesi
- Spehar’ın Dikkatini Çekti
“Cumhurbaşkanı’ndan Spehar’a toplantıda meydan okuma” üst başlığıyla verilen haberde; Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNFICYP)'in Başkanı Elizabeth Spehar ile dün bir araya geldiği belirtildi. Gazete, toplantının asıl amacının BM Genel Sekreteri için hazırlanan taslak rapora ilişkin yazılı görüşlerin belirtilmesi olduğunu ancak buna ek olarak Cumhurbaşkanı'nın Spehar’la (pandemi dolayısıyla) aylar sonra yaptıkları bu yüz yüze toplantıyı fırsata çevirerek, hem kendisinin hem de UNFICYP'in yanı sıra, BM'nin de son zamanlarda çeşitli olaylara yönelik objektif olmayan tutum ve davranışları konusunda da bir dizi farklı konuya değindiği ifade edildi. Gündeme gelen diğer konuların yanı sıra, özellikle barikatların kapatılması ve Kıbrıs Türk tarafının hem pandeminin yönetimi hem de Maraş’ın yerleşime açılması konusunda UNFICYP'in eylemsizliğini vurguladığı belirtildi. Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı’nın Türkiye konusunu yarın Avrupa Konseyi’ne taşıyacağını ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’le de özel bir görüşme gerçekleştirmesinin beklendiğini aktarıldı.
- Nihayet Salgınla iligili raporu gönderdiler
“Neredeyse iki aylık “karın ağrısı” sonrası İşgal altındaki bölgedeki sözde “Sağlık Bakanlığı” raporu hazırladı” üst başlığıyla verilen haberde; ilk olarak 23 Mayıs'ta talep edililen ve sürekli yapılan ertelemelerden sonra, korona virüs salgınının işgal altındaki bölgedeki durumuyla ilgili raporun dün İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’ne iletildiği ve bu rapora bağlı olarak, işgal altındaki bölgede, salgının kesin durumun güvenli bir resmini oluşturmaya yardımcı olabileceği ifade edildi. İlgili raporun, önümüzdeki Salı günü, her iki taraftan uzman ve epidemiyologların da katılımıyla İki Toplumlu Sağlık Teknik Komite tarafından telekonferans üzerinden tartışılacağı belirtildi. Raporun Kıbrıslı Rum eş başkana iletilmeden önce, dün ilk olarak Teknik Komitesi’nin Kıbrıslı Türk üyeleri tarafından değerlendirildiği vurgulandı. Haberde ayrıca, rapora göre korona virüse yakalanan hastaların %82’sinin salgını hafif semptomlarla geçirdiğini, vakalarının %56’sının ise herhangi bir seyahat geçmişinin olmadığına dikkat çekildi.

Haravgi Gazetesi
- Çelenk... Anma ihaneti temizlemez
“Gerçek kahramanları onurlandırın” alt başlığıyla verilen haberde; Savunma Bakanı, Milli Muhafız Genelkurmay Başkanı ve DISI Başkanı Averof Neofitu ile Dayanışma Hareketi ve ELAM’ın, 15 Temmuz 1974 Darbesi’nde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na saldıran kişiler için anma töreni düzenlendiği belitiliyor. Bu eylemin Kıbrıs halkına ve tarihine yapılan bir hakaret olduğu ve darbe ile işgale karşı direnişte hayatlarını kaybedenlerin ailelerinin yaralarına tuz basıldığı ifade edildi. Haberde ayrıca, faşizm ve ihanete karşı, hukukun üstünlüğü ve özgürlük için canlarını feda edenler için, demokratik ve barışçıl bir gelecek için mücadele edilmesi gerektiği vurgulandı.
- AB, Kıbrıs için yeni bir vergi önlemleri paketi getiriyor
Ekonomiyle ilgili haberde; Avrupa Komisyonu tarafından dün onaylanan vergi önlemleriyle ilgili yeni paketin Kıbrıs’ta çalkantılara neden olduğu belirtildi. Gazeteye göre paket, kötü niyetli vergi uygulamalarına karşı mücadeleyi yoğunlaştırarak, haksız rekabeti azaltarmak ve vergi şeffaflığını artırarak vergi adaletini güçlendirmeyi amaçlıyor. Haberde ayrıca, Kıbrıs’ın son zamanlarda Avrupa Komisyonu’ndan güçlü eleştirilere maruz kaldığı ve yetkili makamlara; bireyler ve çok uluslu şirketlere uygulanan vergi planlamasını kolaylaştıran sistemin bir an önce ele alınması için harekete geçme çağrısı yapıldığı ifade edildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:48

Son Haberler

17 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Dün 1 can kaybı ve 230 yeni vaka kaydedild
08:38
Cumhurbaşkanı Anastasiadis EU-MED zirvesine katılmak üzere Atina'ya gidiyor
08:37
Tüm haberler

Video on Demand