Basın Özetleri 15.07.2020

Filelefteros Gazetesi
- Turizime Test engeli
“Savvas Perdios: Tur operatörleri turist getirmek için korona kontrolünü kabul etmiyor” alt başlıklı haberde, korona virüs nedeniyle turizm sektörünün yılın bu dönemininde bekleneni veremediği ancak bu koşullar altında en iyimser senaryoların bile gerçekleşemeyecek gibi göründüğü belirtiliyor. Korona Virüs salgını sonrası ilk olarak turist sayısının geçen yılın %30'larında olacağı tahmin edilirken, daha sonra bu oranın %25'lere revize edildiği, önümüzdeki günlerde ise oranın daha da düşük seviyelere çekileceği yeni bir revizyon yaşanacağı ifade edildi. Haberde ayrıca bu durumun ana nedeni olarak, özellikle İngiliz pazarında aktif olan operatörler olmak üzere başlıca tur operatörlerinin, diğer rakip destinasyonlarda önkoşul olarak belirtilmeyen korona testi yapmak zorunluluğundan dolayı Kıbrıs'ı tatil yerlerine dahil etmeme şeklindeki tutumları olduğu vurgulandı.
- Türk planlarını devirme hareketi
“Atina - Lefkoşa, Türk eylemlerine verilecek cevap üzerinde anlaştı”, “Cumhurbaşkanı, Yunanistan - Türkiye ile Almanya arasında gerçekleşen Berlin'deki toplantı hakkında bilgilendirildi” üst başlıklarıyla verilen haberde, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitçotakis’in, Türk eylemlerinin yol açtığı sorunların Avrupa'nın kendisiyle ilgili olduğunu ifade etmek amacıyla, ortaklaşa ya da ayrı ayrı yapılacak hamleler konusunda anlaştığı ifade edildi. Yapılacak hamlelerle, Ankara’nın bölgede yarattığı sorunları ve Yunanistan ile iki toplumlu Kıbrıs konusundaki Türk planlarını bertaraf edileceği belirtildi.
- 15 Temmuz 1974: Özgür Kıbrıs'ın sesi geldiğinde
- Büyüme stratejisi - Astrobank 2019'u 16,7 milyon € karla kapattı
- Baz istasyonlarıyla ilgili savaşın ortasında 5G rekabeti

Politis Gazetesi
- Üçte biri fakir
“Salgına yakalanıp kurtulanların neredeyse yarısının finansal durumu iyi değil” üst başlığıyla verilen haberde, korona virüs salgınının Kıbrıs’ta yaşayan kişilerin ekonomik durumu üzerinde olumsuz etkilere yol açtığı belirtildi. Avrupa Parlamentosu'nun Haziran 2020'nin ikinci yarısında yaptığı yeni bir araştırmaya yer verilen haberde, %33’lük bir kesimin gelir kaybına uğradığı, %24’ün işsizlik veya kısmi işsizlikle karşı karşıya olduğu, %17'nin tasarruflarını planlanandan daha önce kullandığı, %14'ünün kira ve/veya fatura ödemelerinde zorlandığı, %8'lik bir kesimin ise arkadaş ya da akrabalardan yardım istediği vurgulandı. Haberde ayrıca, Kıbrıs’ta yaşayanların %46'sının ise salgının patlak vermesinden bu yana finansal zorluklarla karşılaşmadıklarını ifade edildi.
- İşsizlikle ilgili yeni planlar
İşsizlikle ilgili haberde, istihdamı desteklemek için özel yönetmeliklere katılan şirketler ve serbest meslek sahiplerinin Ekim ayı sonuna kadar işten çıkarma ihbarnamesi vermesini yasaklayan Çalışma Bakanlığı genelgesine değinildi. Genelgede belirtilenin, kriz yönetimi planlarının temel bir koşulu olarak devlet desteği alınan süreçte herhangi bir işten durdurmanın gerçekleşmemesi olduğu belirtildi. Haberde ayrıca, Kasım ayından itibaren fonları yeni istihdam destek programlarının uygulanması için kullanılacağı ifade edildi.

Alithia Gazetesi
- İşsizlik Korkusu
“Pandeminin sonuçları hala önümüzde” alt başlıklı haberde; Çalışma Bakanı'nın, işçiler ve şirketler için özel planlarının sona ermesinden sonra işsizliğin nasıl gelişeceği konusunun endişeli olduğu vurgulanıyor. Çalışma komitesi toplantısı öncesi gazeteye verdiği röportajında Çalışma Bakanı Zeta Emilianidou’nun, mevcut işsizlik seviyesinin turizm sektöründen kaynaklandığı için endişe verici olmadığını belirttiği, işsizlik verilerinin esas olarak otel çalışanlarının otellere dönememesi nedeniyle bu düzeyde olduğunu söylediği ifade edildi. Haberde ayrıca bakanın, bakanlık planlarının süresi dolduktan sonra şirketlerin çalışanlarını işten çıkarmaya başlayacağı konusunda özellikle endişe duyduğunu açıkladığı belirtildi.
- Baf Otelcileri – Doluluk %20'yi geçmeyecek
- Devletin 2019'daki en büyük harcaması YESİ’ye
- Devletin Sosyal Sigortalar Fonu’na katkı miktarını belirleme görüşmesi

Haravgi Gazetesi
- İşsizlikte dramatik artış korkusu
İşsizliğin artış ihtimaliyle ilgili haberde; bir önceki dönemde destek alan şirketler için öngörülen moratoryumun sona ermesini takiben Ekim ayından itibaren işsizliğin dramatik bir şekilde artma ihtimalinin korkutucu bir senaryo olduğu ve bunun için parlamentonun Çalışma Komitesi’nin mümkün olan en kısa sürede işçileri desteklemek için yeni planların hazırlanması için hükümete baskı yaptığı belirtildi.
- En büyük harcama YESİ'ye
Genel Sağlık Sistemi YESİ’yle ilgili haberinde; üçüncü taraf olarak devletin YESİ'ye yaptığı 366,4 milyon € tutarındaki harcamanın, devlet tarafından 2019 yılında yapılan en büyük ödeme olduğu ifade edildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:48

Son Haberler

29 Eylül
Küçükbaş hayvan üreticileri Ekim ayı içerisinde eylem yapacak
15:56
İçişleri Bakanlığı: Limasol'daki ev inşaatı duyurulduğu gibi devam edecek
15:55
MED-9: Cumhurbaşkanı mevkidaşlarını Kıbrıs sorunundaki gelişmeler hakkında bilgilendiriyor
15:53
Stewart'a göre elçi atanması Kıbrıs sorununda değişim unsuru olacak
15:49
Dimitriou, Dublin'de mevkidaşlarıyla ayrı ayrı görüşmeler yaptı
15:46
basın özetleri 29.09.23
13:48
28 Eylül
Keravnos, hükümetin bütçe onaylandıktan sonra pahalılıkla mücadele etmek için yeni önlemler alacağını söyledi.
16:22
Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü: işgal bölgelerdeki Rus vatandaşlarına mobil konsolosluk hizmeti sunulmaya başladı
16:04
Cumhurbaşkanı Hristodulidis, Yannis Antoniu'yu Hükümet Sözcü Vekili görevine atadı.
15:42
Kuvvetli rüzgarlar ve şiddetli yağmurla birlikte Agnes Fırtınası dün öğleden sonradan beri İrlanda'yı kasıp kavuruyor.
15:41
Meclis Başkanı, AB Üyesi Devletlerin Parlamento Başkanlarının Konferansına katılmak üzere Dublin'de bulunuyor.
15:39
27 Eylül
APOEL ve Baf FC GSP'de karşı karşıya geliyor
17:10
Tüm haberler

Video on Demand