basın özetleri 14.07.20

Günün gazetelerinde öne çıkan konu dün gerçekleştirilen 27 AB Dışişleri Bakanının Türkiye ile ilgili toplantısında net bir karar çıkmaması.
Alithia gazetesi “Biraz diyalog biraz yaptırım”; Filelefteros gazetesi “Borel’e kırmızı ışık”; Haravgi gazetesi “AB umutlarını diplomasiye bağladı ve Politis gazetesi de “Diyalog için kötü timing” manşetleriyle veriyor ana haberlerini.
***
Politis gazetesinden başlayalım sd.
Gazetenin ilgili başlıkları şöyle:
Diyalog için kötü timing – 27’ler tartıştılar, fikir ayrılığına düştüler ve Türkiye’yle gerginliğin azaltılması için gerekli yolların bulunması gerektiği konusunda anlaştılar – 27 Dışişleri Bakanı Türkiye’yi Aya Sofya ile ilgili kararını bir kez daha gözden geçirip geri çekmesini istedi – Ankara Kıbrıs ve Yunanistan’a karşı saldırganlığını tırmandırdığı takdirde ek önlemler alınacak.
Avrupa Birliği Yüksek Yetkilisi Josep Borel dün Türkiye’yle gerginliğin aşağıya çekilmesine yönelik çabalarını başlatması için Dışişleri Konseyinin desteğini almayı başardı. Bununla birlikte Kıbrıs ve Yunanistan da Türkiye’nin ilan ettiği ve iki ülkenin çıkarlarını zedeleyen faaliyetleri gerçekleştirdiği takdirde partnerlerden olası önlemler alınacağına ilişkin yükümlülük sağlamayı başardı. Dünkü Konsey toplantısında, Fransa ile Almanya arasındaki çıkar tartışması ve Aya Sofya’yla ilgili kararın ortamı daha da bozması nedeniyle 27’ler Türkiye’yle Avrupa Birliği ilişkilerinin geleceğine yönelik ortak bir paydada buluşamadı. Koronavirüs pandemisinin başlamasından bu yana ilk doğla toplantının yapıldığı Konseyde uzun ve gergin bir tartışma ortamının oluşması bekleniyordu. Sonunda AB dış politikası yüksek yetkilisi Josep Borel AB_Türkiye ilişkileri, Libya, göçmenler, Suriye ve Doğu Akdeniz meselelerinde bütünsel bir müzakereyle devam etmek için yşil ışık alamadı. Bununla birlikte Fransa’nın tavrına rağemn Almanya’nın kaçınmak istediği AB-Türkiye çatışması noktasına da varılmadı. 27’ler Aya Sofya kararını kınamak konusunda ise tam bir uyum içindeydi.
Haravgi gazetesi “AB umutlarını diplomasiye bağladı – Borel Türkiye ile araştırma mahiyetinde temaslar gerçekleştirecek – Bir sonraki değerlendirme Ağustos ayında Berlin’de Gymnich’te yapılacak” başlıkları altında verdiği ana haberinin özet kısmında şöyle yazıyor: AB Yüksel Temsilcisi Josep Borel’e Türkiye’yle gerginliğin azaltılması ve karşılıklı anlayışın sağlanması için görev verildi. Buna paralel olarak tartışmalara devam edilecek ve Türk saldırganlığı ve tehditleri devam ettiği takdirde ülkeye karşı yaptırımlar içeren bir seçenek listesi hazırlanacak. Bu arada Mevlut Çavuşoğlu AB ile pozitif ilişki inşa edilmesini arzuluyor.
Bu arada Haravgi gazetesi Lefkoşa ile Atina Avrupa Konseyi toplantısı öncesinde koordine oluyor başlıklı bir haberinde şöyle yazıyor:
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis bu sabah Yunan Cumhurbaşkanı Ekaterini Sakelaropulu ve Başbakan Kiryakos Mitsotakis ile görüşmek üzere Atina’ya gidiyor. Görüşmelerin odak noktası Türk tahrikleri olacak. Cumhurbaşkanı Yunan Cumhurbaşkanıyla görüştükten sonra iki ülkenin temsilci heyetlerinin de katılacağı görüşmeler gerçekleştirecek. Ele alacakları konular arasında Yunanistan ile Kıbrıs’ın egemenlik hakları, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de iki ülkeye karşı davranışları, Türkiye-AB ilişkileri ve Yunanistan Kıbrıs ilişkileri yer alacak ve 17 ve 18 Temmuz Brüksel Avrupa Konseyi toplantısı için koordinasyon sağlanacak.
Filelefteros gazetesi Borel’e kırmızı ışık – AB Dışişleri Konseyi AB-Türkiye ilişkilerinin koşulsuz ele alınmasına hayır dedi – Türkiye’nin ihlalleri nedeniyle yeni önlemler ele alınıyor
Alithia gazetesi ise Biraz diyalog biraz yaptırım – Dışişleri Konseyi AB-Türkiye ilişkileri konusuda iki ye bölündü – Borel: Gerginliğin aşağıya çekilmesi için bir yol izlenecek – Nikos Dendias: Türkiye taciz etmeye devam ederse yaptırımlar genel kabul görecek – Türk tacizleri Konsey’in Ağustos toplantısında yeniden ele alınacak başlıklarıyla veriyor ana haberini sd.
Gazetelerin diğer haberlerinden bazılarına bir göz atalım
Alithia:
- Lise diploması ve üniversite sınav sonuçları bu yıl daha iyi olmakla birlikte tatmin edici değil – Çok sayıda öğrenci geçer puan alamadı
- Kara Pazartesi: Dün birkaç saat arayla Lefkoşa’da iki ölümcül kaza meydana geldi
- Kaza mahkemesi erkeklere de dul maaşı almanın yolunu açtı
- Averof Neofitu: Siyasi mülteciye evet, yasadışı göçmene hayır – Hloraka köyü nüfusu 6000 iken yasadışı göçmen nüfusu 1500. Okul sınıflarında Kıbrıslı Rum öğrenciler azınlık teşkil ediyor
***
Haravgi gazetesi:
- Larnaka Devlet Hastanesinde programlanmış ameliyatlar iptal ediliyor, hastanenin yoğun bakım servisi kapasitesinin altında çalışıyor
- Hükümet Larnaka’da üniversite açmaya ilişkin vaadini yerine getirmiyor
- AKEL göçmen-mülteci meselesindeki 100 milyon avro hakkında soruşturma yapılmasını talep ediyor. Sayıştay başkanına mektup gönderdi
- Turizm: %25 hedefini tutturmamız imkansız – Ana piyasaları oluşturan Britanya, Rusya, İsrail ve İsveç B kategorisine konmaları nedeniyle devre dışı – Turizm Müsteşarı: Ağustos ayını da kaybettik – Tek tük turistten ilgi var. İç turizme yöneliyoruz
***
Filelefteros:
- Larnaka Belediyesi yeni binasına yer bulamıyor – Belediye’nin yeni binasını inşa etmek için istediği eski Larnaka Hastanesi binasını alamıyor – Sağlık Bakanlığı bu konuda Belediye Başkanı Viras’a kesin kararını bildirdi
- Makaryos Caddesi iki yıllık karantinaya girdi – Yol çalışmaları bugün başlıyor
- Dipkarpaz Rum okulundan bu yıl beş öğrenci mezun oldu
- Adalet Bakanlığı adaletin işlevselliğini sağlamak amacıyla, mahkemelerin yükünü hafifletecek ve hızlı sonuç alınmasını sağlayacak iki plan üzerinde çalışıyor
***

Dünkü gazetelerden bu kez ayrıntılı olarak vereceğimiz iki haberimiz var.
Her ikisi de Kıbrıs Rum toplumundan olmak üzere biri sosyal içerikli diğeri ise çevre habri.
İlki Filelefteros gazetesinden bir araştırma haberi:
- Ölümcül kazalara yapılan analizler ürkütücü veriler ortaya koyuyor - Kazaların yüzde 95’inden insan unsuru sorumlu başlığı altında veriliyor.
İçeriğine bir göz atalım sd:
Yol Güvenliği Konseyi’nin uygun önlemler alınması amaçlı önerilerin ortaya konması için oluşturduğu bir kaza araştırma grubu geçen yıl ve içinde olduğumuz yılın bu dönemine kadar meydana gelmiş ölümcül trafik kazalarının analizini gerçekleştirdi.
Geçen yıl meydana gelen ölümcül kazaların analizinden yüzde 95’inin insan hatası sonucu olduğu görüldü. İnsanlarımızın trafik kazalarında can vermesinden yüzde 21 oranında içkili araba sürmek, yüzde yirmi bir oranında ise dikkatsiz sürüş ya da dikkatin dağılması suçlu. Üçüncü sebep olarak sol şeritte sürme kuralına uymama olarak gösteriliyor. Aşırı hız ve yayaların dikkatsizliği ise dördüncü sırada yer alıyor. Ölümcül kazalara sebep olan bir başka etken ise uyuşturucu kullanımı sd. Sadece geçen yıl 366 sürücü uyuşturucu etkisi altında yakalandı.
Filelefteros’un ulaştığı bilgilere göre Trafik Dairesi ile Kamu İmar Dairesi bölümü üyelerinden oluşan araştırma ekibinin araştırmasından çıkan sonuçlara göre çoğu ölümcül trafik kazasından bazı yollarda hemen yapılabilecek yol çalışmaları ve daha fazla sayıda trafik polisinin görev başında olmasıyla kaçınılabilirdi. Alınabilecek bir diğer önlem olarak ise uyuşturucu kullanıcılarının uyuşturucu kullanımı durumunda direksiyona oturmamaları konusunda bilgilendirilmesi düşünüldü.
Bu yıl Kıbrıs Rum toplumunda meydana gelen kazalarda çoğu sürücünün kendi arabasını bir yere çarpmasıyla hayatının son bulduğu görüldü. Bunun bir etkeni olarak korona virüs döneminde yolların boş olması dolayısıyla sürücülerin aşırı hız yapabilmesi olduğu düşünülüyor. Bu yıl şu ana kadar gerçekleşen 18 ölümcül trafik kazasının yarısı aşırı hız nedeniyle bir yere toslama yoluyla meydana geldi.
Yol Güvenliği Konseyinin bir sonraki toplantısında 2021-2030 arası döneme yönelik yeni yol güvenliği stratejik planı masaya konacak. Yeni stratejik planın yol ağında yapılması gereken yol çalışmalarını ve trafik kazalarının önlenmesine yönelik pek çok faaliyeti ve kazaların yüzde 50 oranında azaltılmasını sağlamayı içereceği bildirildi.
Bu arada ilgili bir başka haber de Baf yollarının durumu içler acısı Baf’ın trafik ağındaki eksikliklerin asfaltta meydana gelen ölümlerdeki katkısı büyük diye yazıyor. Bozuk asfalt yolları, yoldaki büyük çukurlar kazalara yol açıyor. Trafik ağındaki eksikliklerin yanısıra yol bilinci eksikliği ve trafik eğitimi ihtiyacı ise önemli sorunlar olarak öne çıkmakta.
***
 Ormancılık Dairesinden gönüllülere 100 bin fidan verilecek. Haberi dün kısaca duyurmuştuk.
Daha önceki yıllarda ekilmek üzere gönüllüklere verilen fidan sayısı ancak 10 bini buluyordu. 2019’da sayısı 60 bine ulaştı. Bu yıl geçen seneye kıyasla Ormancılık dairesi gönüllülere ekstradan 40 bin fidan verecek. Fidanlar kent merkezlerine ekilecek. Ormancılık Dairesi kentlerin yanısıra köy meydanlarında da ağaç ekimi yapılması gerekliliğine vurgu yaptı.
Ormancılık Dairesi ayrıca 30 bin fidan da kendisi ekecek.
Politis’e göre “İklim için Ağaç dikiyorum” adlı bu program geçen yıl Tarım, Kırsal Kalkınma ve Çevre Bakanı Kostas Kadis tarafından başlatıldı. Bakan bu yılki açıklamasında şunları söyledi:
Bu proje aslında dünya çapında gösterilen iklim değişiklikleriyle mücadele bağlamındaki çabalara dahil olan bir programdır. Dernek ve örgütlü gruplara fidan vermenin yanısıra ekimin başarılı olması için gerekli olan teknik desteği de sağlıyor. Geçen yıl Ormancılık Dairesi Ekim-Aralık ayları arasında 504 örgütlü gruba 61 bin fidan verdi. Fidanların dikimi öncesinde işlem ve fidanların tutması için bakımı hakkında bilgilendirme toplantıları yapıldı. Geçen yıl dağıtılan fidanlar gösterilen ilgiye tam olarak cevap vermişti. Bu sene daha büyük fidanların da verileceğini söyleyen Bakan Kostas Kadis hedefin 300 bin fidana varmak olduğunu belirtti.
Konuyla ilgili olarak verilen bilgiler arasında okullara da avlularında ekilmek üzere fidan dağıtıldığı ve pratikte bir ağaç dikiminin nasıl yapılması gerektiğinin gösterildiği de var. Yeni ağaç ekme sezonu Eylül ortalarında başlayacak. Dolayısıyla şu anda uygun dikim yerlerinin saptanması için çalışmalar yapılıyor.
Bu arada Ormancılık Dairesinden yapılan açıklamaya göre sd, Kıbrıs çölleşme riskiyle karşı karşıya. Bilim adamları önümüzdeki 50 ila 70 yıl içerisinde adadaki sıcaklığın 1 ile 5 derece arasında yükselmesinin beklendiğini açıkladı. Kıbrıs’ı fırına çevirecek olan bu durumda insanoğlunun yaşaması mümkün görünmüyor. Bu bağlamda ağaçlar ülkemizde altın değerinde bir işleve sahip ve iklim değişikliğine de dur diyebilmenin aracı olarak karşımıza çıkıyor.
Kıbrıs geçen Ocak ayında Avrupa Komisyonuna ülkenin 2021-2030 dönemi iklim ve enerji hedefli planını sundu. Plan AB’nin ülkemize talimatları bağlamında belirlenen hedefe çok yaklaştı. AB önümüzdeki 10 yıl içinde Kıbrıs’a sera gazı yayılımında yüzde 24’lük bir düşüş hedefi koymuştu. Somut olarak Kıbrıs uyguladığı plan çerçevesinde bu hedefe yüzde 21 olarak çok yaklaşmış durumda. Ağaç dikme eylemleri de bu çalışmalar çerçevesinde yer alıyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:42

Son Haberler

29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Amerika'daki üst düzey yetkili: Amerika’nın Nord Strean doğal gaz boru hatlarıyla ilgili olayda kesinlikle hiçbir ilgisi yok.
15:49
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan, gerekirse meşru çıkarlarını ve haklarını savunacak.
15:48
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Ege adalarındaki egemenliği tartışmaya açık değil.
15:47
basın özetleri 29.09.22
12:59
28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Tüm haberler

Video on Demand