basın özetleri 13.07.20

Alithia’nın ana haberi “Önlem mi diyalog mu – AB Dışişleri Bakanları bugün karar verecek” manşeti altında verilmiş. Haberin diğer başlıkları şöyle: Kıbrıs, Yunanistan ve Fransa’nın ileri sürmeye çalıştığı sert politika diğer Avrupalı partnerlerden yanıt bulmuyor gibi görünüyor – Borel, Avrupa Komisyonu ve Alman Başkanlığı Türkiye’yle diyalogdan yanalar – Kıbrıs ile Yunanistan Türkiye’ye karşı yaptırım talep etmekle birlikte belli önkoşullar ve şartlar altında diyaloğa da karşı değiller.
Politis gazetesinin de ana haberi aynı konu sd. AB-Türkiye: karmaşık bir ilişki – 27 Avrupa Birliği ülkesi Dışişleri Bakanı niyetlerini belirleyecekler, haberin başlıkları. Bunun yanısıra haberde alt başlık olarak Aya Sofya’yla ilgili karar gergin ortamı daha da gerginleştirmekle birlikte doğrudan önlemler alınması için yeterli değil - ve – En olası senaryo durgunluk ve Borel’e Türkiye’yle diyalog hazırlığına girmesi için talimat verilmemesi 
Gazetenin iç sayfalarında ise şu başlıklar göze çarpıyor:
Avrupa Dışişleri Konseyi toplantısında her şey Türkiye için – Borel zor bir meselenin netleştirilmesi için yeşil ışık istiyor - 
Filelefteros gazetesinin konuyla ilgili başlıklarına bir göz atalım sd:
Diplomatik savaş yaklaşımı – Kıbrıs ile Yunanistan arasında Türkiye’ye yaptırım uygulanması için koordinasyonlu işbirliği – Bugün Borel ilk bilgilendirmesini yapacak
Haberde şöyle yazıyor: Yunanistan ile Kıbrıs belirleyici AB Zirve Toplantısından önceki önümüzdeki Perşembe günü “Türkiye tahrikkâr ve saldırgan tavrı nedeniyle yaptırımlarla karşı karşıya kalmalı” mesajını vermeye çalışacak. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Yunanlı Başbakan Mitsotakis ile önlerindeki diplomatik mücadele konusunda koordine olmak amacıyla görüşmek üzere yarın Atina’ya gidiyor. 
Kıbrıs ile Yunanistan’ın toplantıya sunacakları listede Aya Sofya konusu da dâhil. Yunanistan bu konuda da Brüksel’in tepki göstermesi ve Türkiye’ye karşı önlemler alınması gerektiğini düşünüyor. Yunanistan bu yönde başlattığı diplomatik girişimlerde Türkiye’nin cüretkâr politikasının Doğu Akdeniz bölgesindeki barış ve istikrarı etkileyebileceğini öne çıkarıyor. 
Türk tahrikleri konusu bugün yapılacak olan Dışişleri Bakanları toplantısının gündeminin ilk sıralarında bulunacak.
Haravgi gazetesi de ana haber olarak veriyor ilgili konuyu sd. 
Gazetenin manşeti Türk tahrikleri cevapsız kalıyor, şeklinde. Başlıkları şöyle: Yunanistan ile Kıbrıs güçlü yaptırımlar peşinde – AB Dışişleri Bakanları toplantısı bugün – AB’nin şu ana kadarki tepkisi zayıf
Haberin özetinde şöyle yazıyor:  AB Dışişleri Bakanlarının bugün yapacakları toplantıda Türkiye konusu ele alınacak. Konu hem Doğu Akdeniz’deki durumu hem de AyaSofya’nın camiye dönüştürülmesi kararını kapsıyor. Kıbrıs ile Yunanistan Dışişleri Bakanları Türk saldırganlığının doğrudan göğüslenilmesi gerekliliğinin kavranılması gerektiği kanaatinde. Ancak Avrupalı ortakların bu konuda ne yapacakları belirsiz.
Haravgi gazetesinden bazı haberlerle devam edelim sevgili dinleyenler.
-Apartman dairelerinde, sokaklarda, otellerde fuhuş…
İnsan ticareti dünya genelinde açık bir yara, bir tehdit oluşturuyor. Tüm dünyada olduğu gibi Kıbrıs’ta da insan tacirleri faaliyetlerini sürdürmenin yolunu buluyor. Bu kimi zaman turistik vize çıkarılması kimi zaman sahte evlilik ve daha başka yollarla gerçekleşiyor. İltica başvurusunda bulunanlar ve ev çalışanları Ziraat alanında kullanılarak sömürülüyor. İnsan ticareti konusunda temel eğitimden yoksun memurların varlığı büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmakta.
-Gönüllüler Oroklini sahilini çöpten temizledi
RebEarth derneğinin üyeleri bu belki ilk kez gönüllü olarak yapılan bir faaliyetimizdi ancak sonuncusu olmayacak dedi. Haberi önümüzdeki günlerde çevre haberlerimizde daha geniş bir biçimde ele alacağız.
-Hükümet kültür ve sanat alanını fiilen küçümsüyor…
Kültür insanlarımız korona pandemisi nedeniyle en büyük darbeyi alan kesimi oluşturuyor. Sanatçılar uygulanan hükümet politikalarından bezmiş durumda. Sanatçılara kırpılmış olağanüstü ödenek yardımı verilecek.
***
Filelefteros’tan bazı başlıklar sd:
-Ölümcül kazalara yapılan analizler ürkütücü veriler ortaya koyuyor
Kazaların yüzde 95’inden insan unsuru sorumlu
Bu arada ilgli bir başka haber de Baf yollarının durumu içler acısı Baf’ın trafik ağındaki eksikliklerin asfaltta meydana gelen ölümlerdeki katkısı büyük diye yazıyor. Bozuk asfalt yolları, yoldaki büyük çukurlar kazalara yol açıyor. Trafik ağındaki eksikliklerin yanısıra yol bilinci eksikliği ve trafik eğitimi ihtiyacı ise önemli sorunlar olarak öne çıkmakta
***
Politis gazetesinden bazı haberler
-Ormancılık Dairesinden gönüllülere 100 bin fidan verilecek
Daha önceki yıllarda ekilmek üzere gönüllüklere verilen fidan sayısı ancak 10 bini buluyordu. 2019’da sayısı 60 bine ulaştı. Bu yıl geçen seneye kıyasla Ormancılık dairesi gönüllülere ekstradan 40 bin fidan fazla verecek. Fidanlar kent merkezlerine ekilecek. Ormancılık Dairesi kentlerin yanısıra köy meydanlarında da ağaç ekimi yapılması gerekliliğine vurgu yaptı.
Ormancılık Dairesinden yapılan açıklamaya göre sd, Kıbrıs çölleşme riskiyle karşı karşıya. Bilim adamları önümüzdeki 50 ila 70 yıl içerisinde adadaki sıcaklığın 1 ile 5 derece arasında yükselmesinin beklendiğini açıkladı. Kıbrıs’ı fırına çevirecek olan bu durumda insanoğlunun yaşaması mümkün görünmüyor. Bu bağlamda ağaçlar ülkemizde altın değerinde bir işleve sahip ve iklim değişikliğine de dur diyebilmenin aracı olarak karşımıza çıkıyor.
***
Alithia gazetesinden bazı haberlerle günün basın özetlerine son vereceğiz sd.
-Ciddiyetsizlik örneğisiniz bizi rezil ediyorsunuz…
Kıbrıs Türk toplumu lideri Mustafa AkınAcı epidemiyolojik raporun henüz hazırlanmaması nedeniyle işgal altındaki bölgenin sağlık bakanlığına çattı – Yarın Salı günü iki toplumlu sağlık teknik komitesi ve epidemiyologlar yeniden toplanacak ancak anlaşıldığı kadarıyla Kıbrıs Türk tarafı gene durum raporu sunabilecek durumda olmayacak.
Dün özgür bölgelerde ise 7 yeni korona vakası saptandı. Yeni vakaların 5 tanesi Türkiye vasıtasıyla adanın kuzeyinden gelen göçmenlere, bir tanesi ise yeni gelen Sırbistanlı bir futbolcuya ait. 
-Kıbrıs’ta kayıp insanlar listesi uzuyor – Evini terk eden ergenlik çağındaki gençlerin sayısında artış var – Eğer ailede değirmen taşı gibi hareket ederek çocuklarını öğütüp darmadağın eden iki ebeveyn varsa çocuğun tepkiyle evden kaçması kaçınılmazdır. Bu haberi de önümüzdeki günlerde ayrıntılı bir biçimde vereceğiz sd.
-Makarios caddesi bugün kapanıyor sd. Bu da son haberimiz olacak.
Makarios caddesinin içinde bulunduğu ıssızlaşma durumuna bir çare olarak ticari merkezin canlandırılması maksadıyla Lefkoşa Belediyesi caddenin elden geçirilmesini ve yayalara ve bisikletlere de açılmasını kararlaştırdı. Makarios caddesi tek yönlü trafiğe açık olacak. Kaldırımları genişletilerek banklar ve ağaçlarla zenginleştirilecek. Ancak bu çalışmaların 26 ay süreceği ve toplamda 12 milyon avroya mal olacağı bildirildi. Lefkoşa Belediye Başkanı Konstandinos Yorgacis halktan sabırlı olmasını rica etti. Bugün başlayacak olan çalışmalar belli aralıklarla kısım kısım caddenin kapatılmasına yol açacak.
 

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:42

Son Haberler

10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Basın Özetleri 10.05.2021
13:13
Aşı portalı 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açıldı
07:51
Normale dönme süreci bugün başlıyor
07:50
Dün 2 can kaybı ve 269 yeni vaka kaydedildi
07:49
09 Mayıs
Ioannou: Kıbrıs yarından itibaren sosyal ve ekonomik faaliyetin daha normal ritimlerine dönüş yolunda bir adım atıyor
15:43
Aşı portalı yarın 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açık olacak
15:42
Çin roketinin kalıntıları Hint okyanusuna düştü
08:48
Erdoğan İsrail'i eleştirdi
08:47
Yunanistan'da dün 68 kişi hayatını kaybetti ve 2 bin 641 vaka kaydedildi
08:46
Aşı portalı 31 ve 32 yaşlarındaki kişiler için açıldı
08:45
Tüm haberler

Video on Demand