basın özetleri 10.07.20

Alithia Gazetesinin manşeti “Ani iniş! Turizm Müsteşarı: Samimi olmam gerekirse… Ağustos ayında da turizmimiz canlanmayacak”
Başlıkları şöyle:
Ana piyasalarımız Britanya ve İsrail olmadan durum çok zor
Britanyalılar ve İsrailliler A kategorisine dâhil edilmedikleri takdirde Kıbrıs’a gelmeyecekler
Baflılar bağırıyor. Öte yandan çok az sayıda otel ve eğlence yerleri açıldı, doluluk oranıysa düşük.
Haberde şöyle yazıyor: Yetkililer dün ilk defa turizmimizin büyük ihtimalle Ağustos ayında da canlanmayacağını açıkladı. Sebep Britanya ve İsrail’i B kategorisine koymuş olmamız olarak gösterildi. Turizm Müsteşarı Savas Perdios dün “Doğruyu söylemem gerekirse turizm şirketleriyle yaptığım tele-konferansta, bana bu iki ülkenin halkının ülkeleri B kategorisinde oldukça Kıbrıs’a gelmenin onları ilgilendirmediğinin apaçık olduğunu söyledi” dedi ve Britanya ile İsrail’in oyunun dışında olduğu sürece Temmuz ayında ve büyük bir ihtimalle Ağustos’ta da turizmin canlanmasının beklenmemesi gerektiğini vurguladı.
Bu arada Haravgi gazetesi de konuyla ilgili olarak Baf otellerinin sadece 20 tanesinin açık olduğunu ve bunların doluluk oranının yüzde 12’lerde seyrettiğini yazıyor.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Borel Avrupa Parlamentosunda Türkiye’ye karşı önlemler konusunda bizi gerçeğe döndürdü…
Borel Türkiye’ye misilleme yapmanın Akdeniz’i daha güvenli yapmayacağını söyledi. “Sadece diyalog Akdeniz’i istikrarlı bir bölge haline getirebilir. Pazartesi günü AB dışişleri bakanlarıyla birlikte olası ilerleme yöntemlerini arayacağız” dedi.
Sevgili dinleyenler aynı haberi veren Haravgi gazetesinde ise başlıklar şöyleydi: Borel: Türkiye’yle gerginlik azalmalıdır. AB’nin Ankara ile yapıcı bir ilişkiye ihtiyacı var
Haberde Cosep Borel Haçlı Seferlerinin tarihin bir başka döneminde kaldığını söyledi ve “İstediğimiz şey zıtlaşma değildir, zıtlaşmalardan kaçınmaktır. Bu nedenle de pek çok durumda ve en son da Ankara’da AB üye ülkelerinin egemenlik haklarından ve bazı AB ülkelerinin de Türkiye’nin örneğin sondajlar gibi bazı faaliyetlerini yasadışı saydıklarını açık terimlerle dile getirdim” dedi, diye yazıyor.
- Limnidi barikatı eski durumuna dönüyor…
Pirgos – Dillirga sakinleri rahat bir soluk aldılar. Cumhurbaşkanına da katalizör rol oynayan müdahaleleri nedeniyle teşekkür ettiler.
Yine Haravgi gazetesinde ise Limnidi barikatı sorununun çözüldüğünü ve sadece ilk geçişte bir negatif korona testi sonucu gösterilmesi gerektiğini yazıyor.

Haravgi gazetesi:
Gazete ana haberini “AKEL’den ertesi güne ilişkin 20 öneri” manşetiyle veriyor. Başlıkları şöyle: Çalışanlara, orta ve küçük işletmelere ve serbest çalışanlara destek – Kamu Sağlığı alanı yeniden düzenlenmeli – Çevreye ilişkin önlemler ve yolsuzluklarla mücadele edilmeli
Haberin özetindeyse şöyle yazıyor sd:
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Meclise “ertesi gün önlemleri paketi sundu” ve “önümüzdeki dönemde krizin etkilerinin toplumun çoğunluğu için çok daha büyük olacağını” vurguladı. Kiprianu çalışanlara ve ekonomiye, sağlığa ve çevreye, Kıbrıs sorununa ve idarenin değişmesi maksadıyla partiler arası işbirliklerine değindi.
Haravgi gazetesinin diğer bir haberi de şöyle:
- Nur İçinde Yat Papalazaros
Dün çocukları, torunları, çocuklarının torunları, sevenleri ve değer verenleri, politikacılar Papa-Lazaros Neofitu’ya son vedaları ederek anısını daima canlı tutacakları vaadiyle onu toprağa verdiler. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu veda konuşmasında Papa-Lazaros’un halkımızın kollektif hafızasında daima canlı kalacağını çünkü halkın özgürlük ve adalet mücadelesinin onda vücut bulduğunu dile getirdi. Onun çizdiği yolda yürümek ve Kıbrıs sorununun çözümü için mücadelemizi güçlendirmek Papa-Lazaros’a borcumuzdur” dedi.
Papa-Lazaros’un naaşına çelenk koyanlar arasında pek çok politikacının yanısıra Küba’nın büyükelçisi de bizzat yer aldı.
***

Politis ve Filelefteros da son gazetelerimiz sd.
Politis gazetesinin ana haberi “Kıbrıs ABD stratejisinin önemli bir parçası – Doğu Akdeniz’de politik tablo değişiyor” manşetiyle veriyor.
Gazete bir başlığında “HÜKÜMET-DİSİ ile AKEL arasında Milli Muhafız gücüne askeri eğitim verilmesi yoluyla Lefkoşa-Vaşington ilişkilerinin güçlendirilmesi konusunda çatışma” diye yazıyor.
Habere göre State Department’in Milli Muhafız Gücüne Uluslararası Askeri Eğitim ve Öğretim programına alması gerek Kıbrıs’ın içinde gerekse de Türkiye tarafından tepkilere neden oldu. Bu gelişmeyi değerlendiren ABD Dışişleri Bakanı Mayk Pompeo Kıbrıs Cumhuriyeti’ni bölgede anahtar-ortak olarak nitelendirdi. Bu nitelendirme ABD’nin bölgedeki yeni jeostratejik planına dahil ettiği başka ülkeler için de kullanılıyor. ABD’nin bu insiyatifi ikili ilişkilerin yanısıra “kötü niyetli Rus ve Ç,in etkileriyle” de alakalı.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün yaptığı açıklamada bu gelişmeyle ilgili memnuniyetini dile getirdi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ne Rusya ne de Çin’le ilişkilerinin bundan asla etkilenmeyeceğini vurguladı. Bu arada Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in bu konuyla alakalı olup olmadığı öğrenilmemekle birlikte Rus muadiliyle iki ülkenin ortak ilgi alanlarını ele aldıkları bir görüşme yaptığı öğrenildi.
AKEL’in bu gelişmelere tepkisi sert oldu. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanı Kıbrıs halkına ABD ile ilişkiler konusunda gerçekleri söylemedi” dedi. Andros Kiprianu’ya göre ABD ile ilişkilerin iyileşmesi Rusya ve Çin’le ilişkilerin bozulmasının içinden geçer. Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaların doğruyu yansıtmadığını ve ABD’nin tüm istediklerinin kabul edilmesi nedeniyle Rusya’yla ilişkilerin etkilenmemesinin mümkün olmadığını dile getirdi. Kiprianu “bölgedeki bir ABD savaşında Kıbrıs’ın gençleri ABD için mi çarpışacak” sorusunu sordu.
Sevgili dinleyenler Filelefteros gazetesinin ana haberi de aynı konuda.
Filelefteros’un başlıkları şöyle:
ABD Akdeniz’deki yeni stratejisine Kıbrıs’ı da dahil etti – Türkiye’ye Avrupa Komisyonundan mesaj
Haberde yeni ABD stratejisinde Kıbrıs’ın da yer aldığını yazıyor. Habere göre Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımıcısı Matyu Palmer’in KC’nin IMET programına dahil edilmesini açıklama görevi verildi. Uluslararası Askeri Eğitim ve Öğretim programında Türkiye ve Yunanistan gibi dünyanın çoğu ülkesi de yer alıyor.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazıları:
- Anastasiadis Putin arasında olası görüşme – Rusya’nın iki ülke arasındaki vergi anlaşması sağlamaya çalışması nedeniyle yoğun görüşmeler yapılıyor. Dün Hristodulidis ile Lavrof telekonferans yoluyla görüştüler bugün yeni bir görüşmenin daha yapılması planlanıyor.
- Makariu ve Lefkoşa Merkezi kökten değişiyor –
Lefkoşa’nın bildiğimiz Makarios Caddesi kısa süre içinde tarihe karışacak. Sadece şehir merkezine gidiş saplaması maksadıyla tek yönlü bir yol olması planlanıyor. Kaldırımlar genişletilerek ağaçlar ve banklarla zenginleştirilecek. İlgili çalışmalar Makariu – Stasikratus – Evagoru çalışmalarının bir devamı niteliğinde.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:42

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand