basın özetleri 01.07.20

Alithia gazetesi “Cumhurbaşkanı, Türkiye’ye karşı takındığı tavır nedeniyle Almanya’ya bindirdi” başlığı altında Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Open TV kanalına verdiği röportajda Almanya’yı doğrudan suçlamasına yer veriyor.
Haberde şöyle yazıyor: Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ilk kez olarak bugünden itibaren AB başkanlığını üstlenen Almanya’nın Türkiye’ye yönelik tutumunu bu kadar açık bir biçimde kınadı. Cumhurbaşkanı Avrupalı partnerlerimizin Türkiye’ye karşı birlik halinde olmasının önündeki en büyük engelin Alman çıkarları olduğunu söyledi. Nikos Anastasiadis Yunan TV kanalı Open’a verdiği röportajda “Türkiye’nin şu anda 1 artı 6 denizaltısının Alman yardımıyla inşa edilmekte olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı “Almanya kimi beslediğini düşündü mü hiç acaba? Çıkarları, önemli Avrupa ülkelerine vereceği zararı göz ardı edecek kadar büyük müdür?” sorularını sordu. Cumhurbaşkanı Fransız Cumhurbaşkanı Emanuel Makron’un tutumu hakkında konuşurken ise “önemli bir umut ışını” ifadesini kullandı.
***
Alithia gazetesinin “Tetiği kim çekti? – Aşk trajedisi – Lakatamya’da cinayet ve trajedi – İki ölü” başlıkları altındaki diğer bir haberi de şöyle:
Lakatamya’da 44 yaşındaki Niki Şeftali ile 56 yaşındaki Hristakis Hristodulu’nun ölümüyle sonuçlanan trajik olayın sis perdesi henüz açılmadı. Cesetler Pazartesi günü gece saat dokuz otuzda bir yakınları tarafından Hristodulu’nun evinde bulundu. Açıklanan ilk bilgilere göre Şeftali ile Hristodulu’nun inişli çıkışlı zor bir ilişkileri vardı. Son dönemde ayrılmışlardı. Bilgilere göre kadın Pazartesi sabahı Hristodulu’yu bilinmeyen bir sebeple evinde ziyaret etti. Olayın bundan sonra nasıl geliştiği bilinmiyor. Hristodulu “üzgünüm ama öyle olması gerekiyordu yazan bir not bırakmıştı.
***
AKEL’in eski Limasol milletvekili Yannos Lamaris dün Alithia’da çıkan ve meclisten ayrıldıktan sonra aldığı emeklilik ikramiyesini partiye vermek istememesinden dolayı AKEL’deki görevlerinin kendisinden alındığı haberini Politis.com.cy veb sitesine yaptığı açıklamada doğruladı. Lamaris partiyle aralarında gelişen olayların tamamen ekonomik karakterli olduğunu kesinlikle ideolojik olmadığını ve parti üyeliğinin devam ettiğini söyledi.
AKEL’den Politbüro üyesi Eleni Mavru da Politis radyosuna yaptığı açıklamada “gerçekten de parti tarafından bu yönde alınmış bir karar mevcuttur” dedi ve partinin bu gibi durumlarda izlediği yolun bu olduğunu söyledi. Mavru’ya göre AKEL, resmi makamlarda görev yapan parti çalışanları ikramiyelerini düşük emeklilik maaşı alan yoldaşlara verilmesi üzere partiye veriyor.

Filelefteros gazetesi ana haberinin manşetinde “Dikenlerden sakınmak için çaba harcıyor – Lefkoşa’nın UNFICYP’in görev süresinin uzatılmasına ilişkin rapor öncesindeki hamleleri – Kuliste Spehar ve Britanyalılar” diye yazıyor.
Habere göre UNFICYP’in görev süresinin uzatılmasıyla ilgili raporun Temmuz ortalarından önce Güvenlik Konseyine gitmesi söz konusu olmadığı halde Hükümet bu konuda harekete geçti. Hükümetin hareketleri iki yöne bakıyor. (1) Adadaki durumun raporda nesnel bir biçimde yansıtılması, (2) ve belki de en önemlisi ise Kıbrıs Türk tarafına seçimlerden hemen sonra müzakerelerin üç yıl önce kaldığı yerden başlatılması gerektiği mesajını vermesi.
Hükümet geçen Ocak ayından bu yana gelişen olayların nesnel bir biçimde yansıtılacağı inancında olmakla birlikte son altı ayda UNFICYP’le ilgili olmayan bazı gelişmelerin rapora yansıyabileceği riski karşısında tedirgin. Gazete buna örnek olarak Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Elizabet Spehar’ın barikatların açılmasına dair açıklama ve hareketleri konusundaki olumsuz açıklamasını veriyor.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- Ege’de yakıcı siyasi sıcaklar
Mitsotakis ile Erdoğan arasında yapılan konuşmaya rağmen Türkler Agathonisi adasının Yunan toprağı olduğuna ilişkin kuşkular ifade ederek Ege’deki gergin durumu devam ettiriyor.
- Avrupa Birliği 14 ülkeye kapı açtı
Bugünden itibaren AB kapıları 14 yeni ülkeye açılıyor. ABD, Çin, Rusya ve Türkiye bu ülkeler arasında yok.
- Larnaka’nın turistik bölgeleri boş – Larnaka ekonomisi ciddi darbe aldı – Yurt dışından gelen turist sayısında yüzde 90 düşüş var.

Haravgi gazetesinin manşeti: Yarısı açlık yarısı yokluk çekiyor – Otelcilik çalışanları için bardak taştı – Ayda 360 avroluk ödenekle yaşıyorlar – AKEL Genel Sekreterinden Cumhurbaşkanına mektup
Haberde özetle şöyle yazıyor:
Binlerce otelcilik çalışanının sabrı taştı. Çalışanlar 3 Temmuz Cuma günü Çalışma Bakanlığının önünde bir protesto eylemi yapacak. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Cumhurbaşkanına bir mektup göndererek mevsimsel çalışanlar için derhal insanlık onuruna yakışır bir ödenek sağlanmasını talep etti.
Haravgi’nin diğer bazı haberleri:
- Fransa: Türkiye’yle talepkâr diyalog
Fransa Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tavır ve hareketlerinden dolayı Fransa’nın endişeli olduğunu vurguladı. Çavuşoğlu “dilerim Makron dersini alır” dedi.
- Haralambos Petridis’in Savunma Bakanı olarak atanmasından sonra boşalan Eğlence Belediye Başkanlığı makamı için seçimler 2 Ağustos’ta yapılacak. Adaylar için partiler arasında görüşmeler yapılıyor.
- Yunanistan’da Yüksek Mahkeme eski Kalavrita Metropoliti Amvrosios’u ırkçılık ve ayrımcılıkla ilgili yasayı çiğnemekten suçlu buldu. Amvrosios yazılı olarak yaptığı bir açıklamada, Hristiyanları, “zihinsel bozukluğu olan kişiler” olarak adlandırdığı homoseksüellerin yüzüne tükürmeye teşvik etmişti.

Politis gazetesinin manşetinde “Yeni Başsavcıdan yönlendirme isteniyor –Mağusalılar kapalı bölgenin açılmasına yönelik endişelerini ifade etti” diye yazıyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Mağusa Belediyesi Türklerin Mağusa kapalı kentinin açılmasına yönelik metotlarına uygun cevaplar arıyor. Kafa karışıklığı ve endişeler içindeki Mağusalılar doğru yönlendirme arıyor. Evvelsi gün Mağusa Belediyesi heyetinin Dışişleri Bakanı ile yaptığı, ne yapılabileceğine ilişkin görüşmede Mağusa Belediyesi, Dışişleri Bakanlığı ve Başsavcılık üyelerinden meydana gelen ve gerekli önlemler konusunda Mağusalıları yönlendirecek bir grubun oluşturulması kararlaştırıldı. Hukukçu Ahilleas Dimitriadis ve bir grup Mağusalıdan oluşan bir grubun Taşınmaz Mal Komisyonuna toplu başvurusu konusunda Başsavcının görüşü istenecek. Bu konuda eski Başsavcı Kostas Kliridis’in 17 sayfadan oluşan bir raporu bulunuyor.
***

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:42

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand