Dışişleri Bakanı: Türkiye’nin tahriklerine karşı, istişareler ediyor.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tahriklerine karşı, yoğun diplomatik istişarelerin devam ettiğini açıkladı.

Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamada, ilk aşamada komşu ülkelerle ve ikinci aşamada Avrupa Birliği’ndeki ortaklarla temasların yapıldığını söyleyerek, çok yakında gelişmelerin beklendiğini ifade etti. Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin bölgedeki istikrar bozucu eylemleri ve bu eylemlerin nasıl sonuçlanabileceğine dair yoğun endişe duyduğunu belirtti. Dışişleri Bakanı, ‘İlk kez Avrupalı ortaklarımızın, uzun zamandır savunduğumuz, Kıbrıs’a karşı yapılan ihlallerin izole bir olay olmadığını ve Türkiye’nin yarattığı gerginliğin sadece Kıbrıs’ı etkilemediğini fark ettiğini görüyoruz’ dedi. Ayrıca, daha somut sonuçların alınabilmesi için temasların daha yoğun bir şekilde devam edeceğini belirterek, sadece Kıbrıs’ın değil herkesin yoğun endişe duyduğu bir dönemden geçildiğini dile getirdi. Avrupa Birliği’nin bir mesaj göndermek için gerekli araçlara sahip olduğunu sözlerine ekledi.


Nikos Hristodulidis, geçmişten beri özgür geçişleri yasaklayan tarafın Kıbrıs Cumhuriyeti değil işgal rejimi olduğuna dikkat çekti. Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamada, 2004 yılında kısıtlamaların kısmi olarak kaldırılmasının işgal rejimi tarafından yapıldığını belirtti. Sağlık sebeplerinden dolayı uygulanan kısıtlamaların kaldırılmasıyla ilgili olarak ise, Cumhurbaşkanı’nın epidemiyolojik ekibin görüşünü aldığını, Mustafa Akıncı ile görüştüğünü ve barikatların 8 Haziran’da açılması konusunda fikir birliğine vardıklarını ifade etti. İşgal rejiminin kararları nedeniyle, barikatların açılmasının mümkün olmaması durumunda, bunun olumsuz bir olay olacağını ancak kontrolün Kıbrıs Cumhuriyeti’nde olmadığını vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:53

Son Haberler

31 Temmuz
Sağlık Bakanı: Hastanelerin desteklenmesi için mümkün olan her türlü çaba sarf ediliyor.
17:40
Bakanlar Kurulu, yarından itibaren sadece nüfusun belirli gruplarına ücretsiz hızlı test yapılacağını hatırlattı.
17:37
Orman yangınları riski kırmızı alarm seviyesinde bulunuyor.
17:30
Yetkililer yangın riskine karşı tetikte bulunuyor.
17:27
Delta mutasyonu Kıbrıs toplumuna tamamen yayılmış durumda.
17:22
Kıbrıs Pediatri Derneği: 12 yaş ve üzeri çocukların iyiliği için aşılanmaları gerek
13:30
Hızlı testler yarından itibaren sadece nüfusun belirli grupları için ücretsiz yapılacak.
13:29
Son 24 saatte 3 kişi hayatını kaybetti ve 655 yeni vaka saptandı.
13:27
30 Temmuz
12-15 yaş arasındaki çocuklar da aşılanabilecek
15:12
Ölümlü trafik kazasında ceza belli oldu: Rus şahıs 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı
15:11
Reşit olmayan akrabasına karşı cinsel tacizde bulunana 76 yaşındaki şahıs hüküm giydi
15:10
AKEL Güvenlik Konseyi'nin kararından memnun
15:09
Tüm haberler

Video on Demand