Dışişleri Bakanı: Türkiye’nin tahriklerine karşı, istişareler ediyor.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tahriklerine karşı, yoğun diplomatik istişarelerin devam ettiğini açıkladı.

Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamada, ilk aşamada komşu ülkelerle ve ikinci aşamada Avrupa Birliği’ndeki ortaklarla temasların yapıldığını söyleyerek, çok yakında gelişmelerin beklendiğini ifade etti. Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin bölgedeki istikrar bozucu eylemleri ve bu eylemlerin nasıl sonuçlanabileceğine dair yoğun endişe duyduğunu belirtti. Dışişleri Bakanı, ‘İlk kez Avrupalı ortaklarımızın, uzun zamandır savunduğumuz, Kıbrıs’a karşı yapılan ihlallerin izole bir olay olmadığını ve Türkiye’nin yarattığı gerginliğin sadece Kıbrıs’ı etkilemediğini fark ettiğini görüyoruz’ dedi. Ayrıca, daha somut sonuçların alınabilmesi için temasların daha yoğun bir şekilde devam edeceğini belirterek, sadece Kıbrıs’ın değil herkesin yoğun endişe duyduğu bir dönemden geçildiğini dile getirdi. Avrupa Birliği’nin bir mesaj göndermek için gerekli araçlara sahip olduğunu sözlerine ekledi.


Nikos Hristodulidis, geçmişten beri özgür geçişleri yasaklayan tarafın Kıbrıs Cumhuriyeti değil işgal rejimi olduğuna dikkat çekti. Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamada, 2004 yılında kısıtlamaların kısmi olarak kaldırılmasının işgal rejimi tarafından yapıldığını belirtti. Sağlık sebeplerinden dolayı uygulanan kısıtlamaların kaldırılmasıyla ilgili olarak ise, Cumhurbaşkanı’nın epidemiyolojik ekibin görüşünü aldığını, Mustafa Akıncı ile görüştüğünü ve barikatların 8 Haziran’da açılması konusunda fikir birliğine vardıklarını ifade etti. İşgal rejiminin kararları nedeniyle, barikatların açılmasının mümkün olmaması durumunda, bunun olumsuz bir olay olacağını ancak kontrolün Kıbrıs Cumhuriyeti’nde olmadığını vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:53

Son Haberler

30 Temmuz
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Tüm haberler

Video on Demand