basın özetleri 30.06.20

Haravgi’nin ana haberinin başlıkları: “Mevcut delikleri kapatacaklarına boşluklar açıyorlar – Altın pasaportlar küçük bir developer grubunun işini görüyor – Meclisin İçişleri Komisyonu bu konuda karmaşıklık ve boşluklar görüyor – Programın yatırım yönü daha fazla genişletilemez”.
Haberde kısaca şöyle yazıyor:
Yurttaşlık verme ve altın pasaport konusuyla ilgili düzenlemelerin öngörülerinde Meclisin İçişleri Komisyonu belirsizlik, karmaşıklık ve boşluklar saptadı. Konu Meclise sunuldu ve tartışmaları başladı. Tartışmalar yeni yurttaşlık verilmesiyle yurttaşlığın geri alınması konularını içeriyor. Her şey, cevabı olmayan soruların çok olduğunu gösteriyor.
Öte yuandan sd, Alithia gazetesinde konuyla ilgili haberde Meclise sunulan yeni düzenlemelerin ciddi bir suçtan hapse mahküm olması ya da ciddi bir suçtan aranıyor olması gibi durumlarda yurttaşlık verilmiş yabancı şahısların yurttaşlığının geri alınmasını içerdiğini yazıyor.
Haravgi gazetesi AKEL Genel Sekreterinin Cumhurbaşkanı Anastasidis’e Kıbrıs sorununda diyalogun başlaması için insiyatif üstlenmesi çağrısı yapması ile ilgili bir haber veriyor.
Başlıklar: AKEL GS diyaloğun başlaması için insiyatif üstlenilmesini istedi – Aynı zamanda Cumhurbaşkanından kamu oyunu da hazırlamasını istendi
Haber şöyle:
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Sol Kanat ile yaptığı görüşmeyi izleyen açıklamasında Cumhurbaşkanının Kıbrıs Türk toplumundaki seçimlerden sonra diyaloğun başlamasına yönelik insiyatifinin hazırlıklarını şimdiden yapması gerektiğini söyledi.
Andros Kiprianu aynı zamanda kamu oyunun da Kıbrıs sorununun çözülmesi gerekliliği ve BM kararları, yüksek düzey anlaşmaları, uluslararası hukuk ve AB ilkeleri temelinde Kıbrıs sorununu çözmeyi başaramadığımız takdirde karşımıza çıkacak risk ve tehlikelerin büyük olduğunun algılanılmasına yönelik hazırlanmasının önemine değindi. Andros Kiprianu Cumhurbaşkanı müzakerelerin başlamasının elzem olduğu konusunda halkı ikna etmelidir, dedi.
Andros Kiprianu Sol Kanat’ı AKEL’in çözümle birlikte sosyal, ekonomik, ve çevresel sorunlar için çalışmaya yılmadan devam edeceğine dair teminat verdi.
****
- Makarios Caddesini bir yıllığına kapatıyorlar
Dükkan sahipleri Lefkoşa Belediye Başkanı Yorkacis’in caddenin Likavitos Polis Karakolu noktasından City Plaza’ya kadar olan bölümünün bir yıl boyunca kapalı kalması gerekliliğini öne sürerek yolu kapatmasına tepki gösterdiler. Makarios Caddesi inşaat çalışmaları en erken bir yılda bitecek. Dükkan sahipleri sert önlemler almakla tehdit etti.

Alithia gazetesi ana haberinde AKEL’le uğraşıyor. Manşet: Lamaris’in kafası alındı – AKEL’e para vermezsen olacağı budur.
Diğer başlıklarsa şöyle:
Parti üyesi Lamaris Meclis’ten ayrılırken aldığı ikramiyeyi partiye vermeyi reddedince partideki tüm görevlerinden alındı – Geçmişte aynı nedenlerle Hristodulidis, Mihailidis, Tirimos ve Haciyeoryiu partiden atılmıştı – Bu arada AKEL’de aynı konuda Kondidis gibi bazı kişilere iltimas geçildiği öğrenildi. Bazı AKEL çalışanlarının ise ikinci bir işleri daha var.
***
YESİ’de doktor üçkağıtçılıkları – Devlet Sağlık Sigortası Kurumunda alarm çanı –Veriler inceleniyor, önlemler alınacak
Bazı YESİ doktorlarında aşırı hasta ziyaretleri Sağlık Sigortası Kurumunu endişelendirdi. Devlet Sağlık Sigortası Kurumu Müdürü Knstandinos Panayidis’in Alithia’ya verdiği bilgilere göre ilgili veriler incelendikten sonra söz konusu doktorlar konuyla ilgili açıklama yapmaya çağrılacak. Olay daha büyük boyutlara ulaşmadan önü kesilmeli zira YESİ’nin yaşayabilirliği riske atılıyor. 
Filelefteros gazetesi:
Filelefteros’un ana haber başlıkları “Masraflar konusunda sıkı talimatlar – Ekonomi Bakanlığı devlet kasalarının zor durumda kalmaması amacıyla bakanlıkların masraflarında tavan belirledi”.
Haberde Koronavirüs krizi nedeniyle bu yıl devlet kasalarına girecek paranın öngörülenden 800 milyon avro daha düşük olacağından Ekonomi Bakanlığı, bakanlıklara ve devlet dairelerine 2021 yılı için belirlenen rakamın üstüne çıkılmasını kabul etmeyeceğini bildirdi.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Son yıllarda Yunanistan’da kronik sağlık sorunları olan kişilere tedavi umudu satan sahte doktor Kıbrıs’a da geldi. Yunan makamları konuyla ilgili olarak iki Kıbrıslı hastanın davalarını araştırıyor.
- Filelefteros gazetesinde Talasemi hastaları yeni talasemia tedavisini talep ediyor – Tedabi kan nakli ihtiyacını yarı yarıya düşürüyor
Haberde şöyle yazıyor: Kan nakli ihtiyacını yüzde 50 azaltan yeni talasemia tedavisini bekleyen Kıbrıslı hastalar yeni tedavinin YESİ kapsamına alınması için devletin vakit kaybetmeksizin gerekeni yapmasını talep etti. Kıbrıs Anemiyle Mücadele Derneği Başkanı Miltos Miltiadus Filelefteros’a şunları söyledi:
Avrupa İlaç Örgütü tedavinin ilk bölümünü onayladı. Söz konusu tedavi talasemia hastaları için yeni bir çığır açıyor. Bu nedenle de derneğimiz devletten bu tedavinin Kıbrıs’ta da gerektiği gibi değerlendirilmesi ve Kıbrıslı hastaların bir an önce tedaviyi alabilmesi için gerekli hazırlıkları geciktirmeden yapmasını talep ediyor.

Politis gazetesi:
Gazete manşetinde “Kıbrıs Elektrik Kurumu AİK’in fatura rakamları düşmeye devam ediyor – Düşük fiyatlı yakıt alımı başladı ve devam edecek – Ocak ile Haziran ayları arasında Elektrik Kurumunun fiyatları yüzde 18 düştü – Yüklü fiyattan alınan yakıt stokları tükendiğinden Temmuz ayında elektriğin fiyatlarının daha da düşmesi bekleniyor.
Politis’in bazı haber başlıkları:
- Hukuk Dairesinde büyük beklentilere yol açan değişim – Tonlar düşük, az söz, zorlu işler – Yorgos Savidis ve Savas Angelidis, dün, grup çalışması ve sıkı çalışma sloganıyla Başsavcılık ve Başsavcı Yardımcılığı makamlarını devralarak görevlerine başladılar.
- Kıbrıslı Rum bir öğrencinin okul gazetesinde çıkan din dersiyle ilgili makalesi ilahiyatçılar arasında tartışma ve tepkilere yol açtı. Çocuk Haklarını Koruma Komiseri Despo Mihailidu “hoşgörüsüzlük ve aşağılayıcı nitelendirmeler ifade edenler müdahalelerine derhal son versinler” açıklaması yaptı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:42

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand