basın özetleri 29.06.20


Basın özetlerimizle başlayacağız bugünkü programımıza. Alithia gazetesinde “Baf Devlet Hastanesini entrika grupları yönetiyor” şeklinde bir manşet görüyoruz. Haravgi gazetesi karantina döneminde havaalanlarından uçan ve toplam 153 yolcu taşıyan özel jetlerin ve marinalar vasıtasıyla yurt dışına çıkıp giren kimselerle ilgili bir haber veriyor ana haber olarak. Filelefteros gazetesinin manşetinde “Ankara diyaloğu reddediyor – Olası bir çözümden sonra kurulacak yeni devletle diyaloğa oturmaya hazır olduğunu bildirdi” diyor. Politis ise Başsavcı ve Başsavcı yardımcısı makamlarına atanan Savidis – Angelidis ikilisinden gerek devletin gerekse de halkın beklentilerinin çok olduğuna ilişkin bir haberi öne çıkarmış.
Filelefteros gazetesi:
Gazeteye göre Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Sorumlusu Josep Borel daha Türkiye ziyaretine karar vermeden, Ankara, AB yetkilisinin Kıbrıs Cumhuriyeti ile diyalog çağrısına cevaben olumsuz mesaj verdi.
Jozep Borel Lefkoşa ziyareti sırasında Ankara ziyaretinde Münhasır Ekonomik bölgelerin belirlenmesi maksadıyla Ankara’da Kıbrıs Cumhuriyeti’yle diyalog konusunu gündeme getireceğini açıklamıştı. Gazeteye göre Türk Dışişleri Bakanlığı bu açıklamaya muhtemelen Borel’i konuyu gündeme getirmekten vazgeçirmek amacıyla sert ve tepkici bir cevap verdi. Haberde Tük Dışişleri Bakanlığının açıklaması veriliyor ve ancak Kıbrıs sorunu çözüldükten sonra, bu konuda müzakere yapabileceğini söylediğine vurgu yapıyor.
Aynı haber Haravgi gazetesinde Türkiye: Münhasır Ekonomik Bölgeler ancak çözümden sonra belirlenebilir başlığıyla veriliyor sd. Türk Dışişleri Bakanlığının açıklamasında ancak çözümden sonra bu konuda bir diyaloğa girilebileceğini yazıyor ve Türkiye’nin Borel’in çağrısını “ciddi değil” nitelendirmesini vurguluyor.
Alithia gazetesi ise aynı konudaki haberini “Ankara: Çavuşoğlu – Hristodulidis görüşmesi söz konusu bile olamaz. Borel’in teklifi ciddiyetten yoksun” başlığıyla veriyor ve “Ankara Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı’yı da konu dışı bırakarak Hristodulidis’in bu konudaki muadili Kudret Özersay olduğunu söyledi” diye ekliyor.
Filelefteros gazetesinde Eğlence bölgesinde tilkiler dolanıyor başlıklı bir haber var. 
Habere göre son günlerde Eğlence semtinin mahallelerinde tilkilerin görüldüğünü, hatta kimi durumlarda yavrularıyla birlikte dolaşacak kadar kendilerini rahat hissettiğini yazıyor. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde tilkilerle karşılaşan halk insan varlığından pek de korkuyor gibi görünmediklerini söyledi. Av İdaresi ve Fauna Bölümü sorumlularından Petros Anayotos bunun sıradan bir durum olarak algınıldığını çünkü Eğlence’de mağaraların olduğunu ve oralarda tilkilerin barınabildiğini söyledi.

Haravgi gazetesi:
“Karantina ortasında özel jet uçaklarıyla seyahatler yapıldı – O dönemde 28 ucuş 153 yolcu taşıdı – Marinalardan ise özel tekne seyahatleri yapıldı – Ulaştırma Bakanlığı gazetenin sorularına cevap verecek bilgilere sahip olmadığını söyledi” haberin başlıkları sd. Haberde “Ulaştırma Bakanlığı seyahat edenlerin karantinaya girip girmediği, virüs taşıyıcısı olup olmadıkları, hastalanıp hastalanmadıkları konusunda bilgi almak için Sağlık Bakanlığına başvurmamızı önerdi” diye yazıyor.
Ara Müzik
Haravgi gazetesinden bazı haberler:
- Korona virüs krizinin ilk verilerine göre çalışan maaşları ve ödenekleri ve aynı zamanda da istihdam konusunda yoğun baskı hissediliyor. Haravgi gazetesinin yaptığı bir veri araştırmasına göre kriz karşısında en hassas durumda olan ve en düşük ücretleri alan çalışan grubunu otelcilik sektörü çalışanları oluşturuyor.
- Hükümetin destek programlarına başvurular başladı
13 ile 30 Haziran dönemiyle ilgili Hükümetin çalışanlara ve işletmelere yönelik 5 özel destek paketine başvurular başladı. Çalışma Bakanlığının veb sitesinde Yeminli Muhasebeci örneğine de yer veriliyor.

Alithia gazetesi ana haberini, “Baf Devlet Hastanesini entrika grupları yönetiyor” manşetiyle veriyor. Gazeteye göre Baf Devlet hastanesinin yaşadığı sorunların kaynağı farklı çıkarlara hizmet eden ayrı ayrı grupların varlığı ve bunlardan her birinin hastaneyi kendi malı farz etmesi. Haberin diğer başlıkları şöyle:
İdareyi kimin üstleneceği partisel, kişisel ve hatta duygusal konularla içiçe – Klikler hastanedeki pek çok kişiye arka çıkarak torpil yoluyla çalışıyor ve bu şekilde hastanedeki yozlaşmış durum sürdürülüyor – Baf Belediye Başkanı ise klikler sorunu olduğunu kabul etmekle birlikte bina olarak Kıbrıs’ın en eski hastanesi olduğunu ve çoğu sorunun da bundan kaynaklandığını söyledi.
Alithia’nın diğer haberlerinden bazıları:
- Koronavirüs yeni vakalarının sayısı yine sıfıra indi
- Limasol’da 66 yaşındaki bir kadını bağlayıp dövdüler ve evde bulundurduğu parasını çaldılar. Kadın başında ve vücudunun başka yerlerinde kırıklarla hastaneye götürüldü.
- Hükümet restart’a hazır – Adalet ve ve Savunma Bakanları bugün göreve başlayacak – Enerji ve Denizcilik Bakanlarının göreve başlama tarihi ise 7 Temmuz – Hukuk Dairesinde de bugün Başsavcılık ve Başsavcı Yardımcılığı makamlarında görev teslimi var. Gözler Başsavcılık görevinden ayrılan Kostas Kliridis’te

Aynı konuyu Politis gazetesi ana haber olarak veriyor. Manşet “Başsavcı ve Başsavcı yardımcısı makamlarına atanan Savidis – Angelidis ikilisinden gerek devlet gerekse halk çok şey bekliyor”.
Haberde şöyle yazıyor:
Hukuk Dairesi’nde bugün yeni Başsavcı Yorgos Savidis ve Başsavcı Yardımcısı Savas Angelidis resmen de göreve başlıyor. Kostas Kliridis’in 7 yıllık görev hizmetinden sonra yeni bir sayfa açıyor. İki yeni atananı zor görevler bekliyor. Bunlardan en önemlisi ise askıda bekleyen cezai ve diğer davaların durumu. Yeni Adalet Bakanı ile işbirliği çerçevesinde Adalet reformunu sonuca bağlamak ve uygulamaya sokmak durumundalar. Yeni Adalet Bakanı Emili Yoliti de bugün Yorgos Savidis’ten görevi devralacak. Eğlence Belediye Başkanı Haralambos Petridis’i de Savunma Bakanlığında görev teslim alımı bekliyor.
Politis gazetesi ön sayfasında ana haberin hemen altında Eğlence yeni Belediye Başkanının belirlenmesi için yapılacak seçimlerde partiler arası işbirliği hazırlıklarının başladığını yazıyor. DİKO’nun adayı eski Eğlence Belediye Başkanlarından Kostas Kortas. AKEL’in de Kortas’ı desteklemesi olası. DİSİ henüz aday arama safhasında. Bu arada EDEK’ten parti Başkan Yardımcısı Maria Vasiliadu Belediye Başkanlığına ilgisini ifade etti.
Gazetenin diğer haberlerine bir göz atalım.
- Sondaj programı resmen de bir yıllığına donduruldu – Bakanlar Kurulu ENI-TOTAL işbirliğine ait 7 parsel için de anlaşma imzaladı. En azından bir yıl boyunca Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik bölgesinde hiçbir çalışma yapılmayacak. Bununla birlikte tüm şirketler Kıbrıs Cumhuriyeti ile anlaşmalarının gereklerini gecikmeli de olsa yerine getireceklerini bir kez daha teyit ettiler.
- AB Türkiye konusunda iki yüzlü davranıyor başlığı altındaki bir haberde Macaristan Dışişleri Bakanı Siizarto’nun Politis gazetesine verdiği bir röportaj yer alıyor sevgili dinleyenler. Siizarto’ya göre AB-Türkiye ilişkilerinin en büyük sorunu iki yüzlülük. Macarista Dış İşleri Bakanı büyük sayıda üye ülkenin alenen başka kapalı kapılar ardında ise başka söylediğini savundu. Siizarto ayrıca zorunlu göçmen kotasını Macaristan’ın asla kabul etmeyeceğini zira kimlerle yaşayıp yaşamamak isteme hakkını saklı tuttuğunu belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:42

Son Haberler

23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Kousios: Geniş kabul gören hükümetin kurulmamasından Cumhurbaşkanı sorumlu değil
14:16
çevre 23.06.21
13:32
basın özetleri 23.06.21
13:31
ABD Dış İlişkiler Senatosu ABD ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliği tasarısını onayladı
08:25
Meclis komitelerindeki son durum bugün belli olacak
08:24
Cumhurbaşkanı bugün Brüksel'e gidiyor
08:24
Dün 122 yeni vaka kaydedildi
08:23
22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Tüm haberler

Video on Demand