Doktor sendikaları ve Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu anlaşmaya vardı.

Devlette çalışan doktorların sendikaları, 1 yıldan fazla süren istişarelerin ardından, devlet hastanelerindeki uzman doktorların gelirleri konusunda

Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ile anlaşmaya vardı. Anlaşma dün yazılı olarak sendikalara götürüldü ve kabul edildi. Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu Basın Sözcüsü Haralambos Harilau, iki tarafından da geri adım atımadığını belirterek, çalışma alanında huzur getirecek önemli bir anlaşma olduğuna vurgu yaptı. Anlaşma, uzman doktorlara toplamda 21 milyon euro verilmesini öngörüyor. Her doktora, maaşının yanı sıra 1,850 euro verilecek ayrıca verimlilik ve iş yüküne bağlı olarak ek bir miktar temin etme olasılığı bulunacak. Harilau, anlaşmanın 2021 yılının sonuna kadar geçerli olduğunu ve ortaya konulan ekonomik hedeflerin başarılmaması durumunda bir önceki yılların gelirlerine bağlı olarak yeni bir anlaşma yapılacağını açklığa kavuşturdu. Harilau, artık hedefin, devlet hastanelerinin hastalara hizmet etmeye odaklanabilmeleri için daha modern ve daha iyi hale getirilmesi olduğunu söyledi.


Hastalar Derneği Başkanı Marios Kulumas, sonsuz bir diyalogtan sonra Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ve uzman doktorlar arasındaki fikir ayrılığının çözülmesinden dolayı memnuniyetini ifade etti. Kulumas, kurumumuza yaptığı açıklamada, artık hastalara hizemt verilmesine ve hastanelerin karşı karşıya olduğu büyük sorunların çözümüne odaklanması gerektiğini belirtti. Devlet hastaneleri için kapsamlı bir iyileştirme planı oluşturulması gerektiğini söyleyerek, Pazartesi gününden itibaren, hastanelerindeki anlayışın ve atmosferin değişmeye başlayacağı umudunu dile getirdi. Kulumas, hasta derneklerinin beklediği şeylerin olmaması durumunda tepki gösterileceği konusunda uyarıda bulundu.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:50

Son Haberler

15 Haziran
Basın Özetleri 15.06.2021
14:21
DIPA da hükümete katılma önerisine olumsuz cevap verdi
13:37
DIKO'nun Hükümete katılıma yanıtı olumsuz oldu
13:36
Hristodoulidis ve Dendias telefon görüşmesi gerçekleştirdi
13:35
Ekoloji Hareketinden de Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e olumsuz yanıt geldi
13:34
Sizopoulos: EDEK muhalefette kalacak
13:33
Hristodoulidis: Yaklaşan Avrupa Konseyi'nin sonucu, Ankara'nın Kıbrıs sorununa ilişkin tutumuna göre değerlendirilecek
13:32
Erdoğan: Yunanistan-Türkiye ilişkileri için sakin bir yıl olacak
09:49
ABD: Kıbrıs'ta iki devletli bir çözüm söz konusu değil
09:48
Dün 1 can kaybı ve 57 yeni vaka kaydedildi
09:47
14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Tüm haberler

Video on Demand