basın özetleri 26.06.20

Alithia gazetesi ile Filelefteros gazetesi Jozep Borel’in Kıbrıs ve Atina ziyaretini veriyor ana haberinde, Politis gazetesi Devlet Muhasebe Bürosunun Başsavcı Kostas Kliridis’in 1 Ağustos’tan önce görevden ayrılmasını talep etmesi olayını, Haravgi, yapılmamış korona virüsü testlerinin ücretinin alınmasıyla ilgili ortaya çıkan bir skandal olayını ana haber olarak veriyorlar.
Alithia gazetesinde “AB’nden Kıbrıs’a güçlü dayanışma mesajı -Borel: Kıbrıs’ın endişeleri AB’nin de endişeleridir” şeklinde bir manşet göze çarpıyor.
Habere göre AB Diplomasisi Yüksek Temsilcisi Josep Borel dünkü Kıbrıs ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile konuşurken Kıbrıs Cumhuriyeti’ne güçlü dayanışma mesajı gönderdi. Borel tam olarak “Mesajım güçlü bir destek mesajıdır. Kıbrıs’ın kaygıları, sizin kaygılarınız AB’nin de kaygılarıdır” dedi. Avrupalı Yüksek Yetkili Kıbrıs Cumhuriyeti ile Türkiye’yi MEB konularını uluslararası hukuk temelinde tartışmaya çağırdı. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasidis ise KRYK RİK’e verdiği bir demeçte Josep Borel’in Kıbrıs ziyaretinin AB’nin kendi sınırları da olan bir bölgede nasıl hareket edeceği konusunda kafa yorduğunu gösterdiğini belirtti. Josep Borel bugün Kıbrıs Cumhuriyeti Savunma Bakanı Savas Angelidis ve Milli Muhafız Gücü Komutanı ile birlikte Kıbrıs’ın MEB üzerinde helikopter ile uçup durumu bizzat yerinde görecekler.
Filelefteros gazetesi ise haberini “Borel MEB’de bizzat görgü tanığı olacak” manşetiyle ve Yavuz’un üzerinde uçacak olan Borel durumu kendi gözleriyle verecek – Borel Atina ve Lefkoşa’dan sonra Ankara’ya gidecek – Avrupalı yetkili olaya müdahil olacağız zira bölgenin istikrarı AB için öncelik teşkil ediyor, dedi.
Gazete haberinde Yunanistan’ın Meriç Sınırında ve Kıbrıs’ın MEB’ndeki durumu yerinde izlemek için gelen Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borel’in, gazeteye ulaşan bilgilere göre, ilgili tüm konuları Mevlut Çavuşoğlu ile ele almak üzere Ankara’ya uçacağını yazıyor.
Borel “AB’nin, Türk sondajları konusunda Kıbrıs Cumhuriyetine sarsılmaz destek ve dayanışmasını her fırsatta gösterdiğini ifade etti ve bunu Avrupa Konseyi toplantılarının çeşitli sonuçlarında, Mayıs ayında Avrupa Dış İlişkiler toplantısında ve kısa bir süre önce alınan ilgili önlemler vasıtasıyla gösterdiğini belirtti.
KC Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ise Borel ile yaptığı konuşmada “Ankara’nın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin çağrılarına cevap verip deniz sularının sınırlarının belirlenmesi için iyi niyetle ve uluslararası hukuka uygun olarak müzakereye oturacağına gambot diplomasisi yolunu seçtiğini” belirtti. Avrupalı yetkili Kıbrıs Cumhuriyetinin bu çağrısını selamladı ve bölge istikrarının onnun için büyük önem taşıması nedeniyle böyle bir durumda olaya AB’nin müdahil olacağını söyledi.
Sd Haravgi gazetesi aynı haberle ilgili olarak oldukça farklı bir başlık kullanıyor. “Borel tartışmalı alanlardan söz etti” başlığı altında verdiği haberinde gazete “Josep Borel Nikos Hristodulidis ile konuşurken “Türkiye’nin tartışmalı alanlarda yaptığı sondajlardan” söz etti. Hepimizin zararına olacak bir gerginlikten kaçınmak maksadıyla iki ülke arasında açık bir diyalogla ilişkilerin düzeltilmesi önerisinde bulundu” diye yazıyor.
Politis’in haberi şu başlıklarla veryor:
“Borel uçuşta… İstikamet Yavuz – Kıbrıs Cumhuriyeti’ne destek uçuşu – Borel’den AB dayanışması mesajı ve Türkiye ile diyalog tavsiyesi
ARA MÜZİK
Haravgi gazetesinin ana haberi:
“Hiç olmamış testlerin parasını aldılar – Test ücreti 170 avrodan şimdi 50 avroya düştü – 12 laboratuvarda 7,5 milyon değerinde testler yapıldı” başlıkları altında gazete “Devletin yaptırdığı korona virüs testlerinin yüzde 69’unu almayı başaran özel bir laboratuvar altın değerinde kâr etti. Sayıştay Dairesinin yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre çok sayıda yurttaş test randevusu aldığı halde testini yaptırmaya gitmedi. Buna rağmen cep telefonlarına yaptırmadıkları testin negatif çıktığı sonucu ulaştı ve faturası Sağlık Bakanlığına gitti” diye yazıyor.
Bu arada Politis gazetesi aynı konuyla ilgili haberinde Sağlık Bakanının, Sayıştay Bakanı’nın “pandemi döneminde moleküler testler konusunda hizmet satın alımı kurallarını kendi istediği gibi dayatarak görevini kötüye kullandığı” şeklindeki iddialarını kesinlikle reddettiğini yazıyor. Politis’e göre bunun yanısıra Sigma Televizyonunun gazetecisi Hristos Haralambus da korona virüs testleri için Sigmayla hiçbir alakası olmayan bir şirket adına ihale verdiğini ve bunun yasalara aykırı olduğunu yazıyor.
ARA MÜZİK
Politis gazetesi Devlet Muhasebe Bürosu Başsavcı Kostas Kliridis’in 1 Ağustos’tan önce görevden ayrılmasını talep etmesi olayını ana haber olarak veriyor. Haberin manşeti “Devlet Muhasebe Ofisi Yöneticisi Kostas Kliridis’i evine gönderdi – Rea Yeoryiu, müdahalesiyle, Kostas Kliridis’i bahanesiz bıraktı”, başlıklarıysa şöyle: Görev süresini tamamlayan Başsavcı Kostas Kliridis, yerine getirilen Yorgos Savidis’in atanmasını anayasaya aykırı buldu – Kostas Kliridis yasalara dayandırdığını iddia ederek 31 Temmuz’a dek görevde kalacağını açıkladı. Haravgi gazetesinde ise aynı konuda şöyle bir başlık kullanıyor: Başsavcı Kostas Kliridis’in en erken zamanda görevden ayrılması için baskı yapıyorlar. Kliridis Cumhurbaşkanına ateş püskürüyor. Filelefteros’ta ise Kliridis’in görevden ayrılmasıyla ilgili konuda üç dillilik hüküm sürüyor başlığı veriliyor. Haberde Kostas Kliridis’in görevinde bir ay daha kalması kabine değişikliğinin hayata geçmesini engelliyor diye yazıyor
ARA MÜZİK
Politis gazetesi bir başka haberinde Larnaka’nın Skala tiyatrosunun nakit para yokluğu nedeniyle kapanma riskiyle karşı karşıya olduğunu yazıyor. Geçen Mart ayından bu yana sahneye herhangi bir oyun konmadı ve bu nedenle de tiyatronun kasası boşaldı. Öte yandan Devlet Tiyatrosu THOK’un özel tiyatrolara verdiği mali destek de donduruldu.
Son haberimiz de Filelefteros’tan:
Filelefteros gazetesi bir haberinde Türk Hükümetinin Aya Sofya’nın camiye dönüştürülmesi çabalarıyla ilgili olaya ayırmış. Başlık: Ekümenik Patrik sarsıldığını açıkladı şeklinde.
Ekümenik Patrik Bartolomeus Washington Post gazetesine verdiği bir demeçte “1500 yıllık bir miras bizi birleştireceğine ayırıyor” dedi. Müzenin camiye dönüştürülmesi çabalarının kendisini gerçekten sarstığını açıklayan Bartolomeus “Atatürk döneminden beri hiçbir Türk Hükümetinin bu konuya dokunmadığını” söyledi ve bu gelişmelerden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:42

Son Haberler

12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Larnaka: Makenzi bölgesinde yaşayan 89 yaşındaki kadının evi soyuldu.
14:03
Pavlopulos: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek ve bölünemez olması gerek
13:56
Sağlık Bakanlığı son 24 saat içinde 60 yeni vaka saptandığını açıkladı.
13:54
11 Haziran
ECDC'den koronavirüs uyarısı
13:32
Varvitsiotis: Yunanistan'ın Kıbrıs ile dayanışması her zamankinden daha güçlü
13:30
Kaydedilen vakaların %95'i aşılanmamış kişilerde tespit ediliyor
13:29
G7 zirvesi başladı
13:28
Tüm haberler

Video on Demand