basın özetleri 25.06.2020

Cumhurbaşkanı dün yine beklenmedik bir hızla hareket ederek yeni kabineyi atadı. Tüm gazetelerde mini kabine değişikliği ana haber doğal olarak.
Haravgi gazetesi “Yeni atamalar eski borçları ödeme çabası” manşetiyle verirken haberde şu başlıklar kullanılmış: Cumhurbaşkanı görevi boyunca değişmeyecek atamalar yaptı – Kostas Kliridis emekliye 1 Ağustos tarihinde ayrılacağını açıkladı – Petridis’in Savunma Bakanlığına getirilmesi dolayısıya Eğlence Belediyesinde yeni seçim olacak
Gazete Cumhurbaşkanının eski borçlarını yeni çekler-atamalarla ödediğini yazıyor. Haravgi’ye göre bunun en çarpıcı örneği Adalet Bakanlığına getirilen Emili Yoliti. Savunma Bakanlığına atanan Haralambos Petridis yeni bir sima ve aynı zamanda da sürpriz bir seçim oluşturuyor. Natasa Pilidu’nun Enerji Bakanlığına getirilmesi ise zaten bekleniyordu.
Alithia gazetesinin bu konudaki başlıkları:
Cumhurbaşkanı ağızları tıkadı manşetinin altında şu başlıkları görüyoruz:
- Cumhurbaşkanının hızlı hareket etmesi ve doğru isimler seçmesi dedikodu ve fısıldaşmalara olanak tanımadı
- Muhalefet dün de evvelsi gün de atanan bakanlar konusunda memnuniyet ifade etmek zorunda kaldı
- Atanan 4 bakan ise zengin bir CV’ye, iyi bir eğitime sahip olup alanlarında deneyim sahibiler. Genç yaşlardalar ve partide herhangi bir makama sahip değiller.
Politis gazetesi konuyla ilgili olarak Başsavcı Kostas Kliridis’le ilgili yönüne ağırlık vermiş. Gazetenin başlıkları şöyle: Kostas Kliridis’in son savaşı – Kendi geliri ve görevden ayrılma tarihi için mücadele – Kostas Kliridis Şubat ayında verileri değerlendirerek 8 Temmuz’da emekliye ayrılması gerektiğini söylemişti şimdi ise 23 gün daha istiyor. Görevden ayrılık tarihini 1 Ağustos’a devretmeyi hedefliyor.
Son olarak Filelefteros ise “Ufukları geniş dengeler” manşeti ve Cumhurbaşkanının yeni kabine hakkında yaptığı kulisi açıklayacağız – 2023 seçimlerine yönelik senaryoların oluşmasına olanak verdi başlıkları altında veriyor. Kısaca haberin içeriği:
Cumhurbaşkanı Anastasiadis yeni kabine oluşumuyla 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağına dair senaryolara olanak yarattı. Oysa daha önce 2023 seçimlerine aday olmayacağını açıklamıştı.
Kıbrıs Rum gazetelerinde yer alan bir diğer konu da barikatlarla ilgili gelişmeler:
Haravgi gazetesi “konuyu Limnidi barikatı konusunda rahatlama, Pergama’da ise gerginlik” başlığıyla veriyor. Haberde yarın Limnidi barikatının açılacak olmasından dolayı Dillirga halkının memnuniyet ifade ettiğini ancak Kıbrıslı Türklerin dün Bergama barikatında protesto eylemi yaptıklarını yazıyor. Bir Kıbrıslı Türk ailesinin geçişine çocuklarının koronavirüs testi olmaması nedeniyle izin verilmedi. Pileliler çocuklarıyla geçmelerine izin verilmediği takdirde bugün de protesto eylemi yapmakta kararlı olduklarını açıkladılar.
Alithia ise Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in olaya müdahale ettiğini ve Limnidi barikatının yarın açılacağını Kato Pirgos muhtarına bizzat açıkladığını yazıyor.
Filelefteros gazetesi konuyla ilgili olarak Limnidi’nin açılacağını ama Pergama barikatında Kıbrıslı Türklerin protesto eylemlerini öne çıkarıyor. Gazeteye göre “Kıbrıs Türk tarafının Limnidi barikatı konusundaki vaatlerini hayata geçirip geçirmeyecekleri yarın belli olacak. Epidemiyologların değerlendirmelerine kulak veren Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti Ledra kapısının açılmayacağını bir kez daha yineledi. Kıbrıs Türk tarafında ise Türkiye’den gelecek yolculara ilişkin tedirginlikler ifade ediliyor”.
Filelefteros’tan bazı başlıklar:
- Çalışanlara devlet desteği ödenekleri vergisiz olacak. Çalışanlardan vergi kesilmeyecek ve uygulama 2020 yılı için ve açıklanan programlardan istifade edenler için geçerli olacak
- Eski Lefkoşa’da geçen Pazar günü öldürülen 21 yaşındaki Hintli olayıyla ilgili olarak 4 fail aranıyor. Bu haberle ilgili olarak Alithia gazetesinden ise olaya karışmış bir zanlının tutuklu olarak soruşturma altında olduğunu ancak soruşturma hâkimleriyle işbirliği yapmaktan kaçındığı bilgisini alıyoruz.
- Avrupalı Yetkili Jozep Borel Lefkoşa’yı ve Yunanistan’ın Meriç bölgesini bugün ziyaret ediyor. Avrupalı yetkilinin iki ülkeyi ziyareti Türkiye’nin tahriklerini yerinde görmek
amacını taşıyor.
Alithia gazetesindeki bir haber ise son günlerde gündeme gelen Purnara Göçmen Merkezinde çocukların cinsel tacize uğramış olduklarına dair şikâyetlerle ilgi. Yüksek Komiserin bugün ifade vereceğini ve sözü edilen reşit olmayan çocuklardan iki tanesinin başka ve daha uygun tesislere götürüldüğünü yazıyor. Haravgi gazetesi ise konuyla ilgili olarak hükümetin göçmenlerin sorunlarına dair politikasının bütünsel bir bakış açısından yoksun olduğunu ifade yazıyor.


Pazartesi günkü gazetelerden birinde, somut olarak da Alithia’da, Eğlence Belediyesi Öncülük ediyor ve çevre bilinci yaratıyor başlıklı bir haber - röportaj vardı ve Eğlence Belediye Başkanı hem korona virüs döneminde halka yardım bağlamındaki çalışmalarını hem de Eğlence’nin Kathari bölgesinde uygulamaya giren alternatif bir atık toplama pilot programını anlatıyordu.
Bu arada dün Eğlence Belediye Başkanı Haralambos Petridis Cumhurbaşkanı tarafından Savunma Bakanlığına getirildi. Umalım ki yerine gelecek olan yeni Başkan da bu programı devam ettirsin. Habere bir göz atalım:
Eğlence Belediyesi tüm sakinlerinde çevre bilinci yaratmak için çalışıyor. Bu amaçla son aylarda avangard bir atık programını uygulamaya koydu. Her hanenin atık vergisi ürettiği çöpün ağırlığına göre belirleniyor.
Öncelikle değinmek istediğimiz konu sd Eğlence Belediyesinin pandemi sürecindeki “evde kal” döneminde yürüttüğü politika. Haralambos Petridis bu konuda şöyle diyor:
- “Belediyemiz başından itibaren ciddiyetle konuya eğilerek bir sosyal politika uyguladı ve ortaya çıkan sorunları bu şekilde göğüslemeye çalıştı. Tele-merkezimiz, öncelikle, harekete geçti, 24 saat boyunca yardım çağrılarına cevap verdi. Ayrıca o zamana kadar muhtaç 50 kişiye hizmet veren sosyal marketimiz güçlendirildi. Çünkü bir günden bir güne her şey değişmişti ve biz çok daha büyük sayıda ihtiyacı olan insana hizmet vermek zorundaydık. Dolayısıyla ilk işimiz sosyal markete bağış toplamak oldu. Ben dahi bir maaşımı markete bağışladım. Yardım edebilecek durumda olan pek çok kişiden de bağışlar, yardımlar aldık”.
Yine aynı dönem içerisinde Belediyenin dikkat çeken bir başka programı ise “save our food” programıydı...
Bu program çerçevesinde fırın, restoran gibi kuruluşlardan yiyecek yardımı tedarik edildi ve aynı amaçla AB’den de finansman almayı başardılar.
Haralambos Petridis “save our food” programını şöyle anlatıyor:
- “Avangard bir proje söz konusu. Program Paskalya’dan önceki Kutsal Hafta içinde yürürlüğe girdi. Belediyemizin restoran, fırın ve benzeri kuruluşların bize her gün belli bir sayıda öğünler vermelerini sağlamayı başardık. Devamında bu öğünler ihtiyacı olan 70 haneye dağıtılıyordu. Programı en az bir yıl boyunca hatta mümkünse daha da fazla yürütmek niyetindeyiz. Şu anda da programı genişletme aşamasındayız, ki gerçekten ihtiyacı olan daha çok insanımıza yardım sunabilelim”.
Eğlence Belediyesinin çevreyle ilgili başlattığı program:
Bütünsel atık idaresi programını da Belediye yine pandemi günlerinde yürütmeye başlamış. Holistik atık üretiminin hedefini Petridis “çöp üretimiyle çöp vergisi arasında bir bağ oluşturmak” olarak açıklıyor. Şöyle diyor: “Yani ne kadar çok atık üretiyorsan o kadar çok vergi ödeyeceksin. Özünde belediyemiz atık vergisini kaldırdı. Çünkü atık vergisi standarttı. Hane halkı ister iki kişi olsun ister 5 aynı parayı ödüyordu. Halbuki bizim şu an yaptığımız şey farklı. Mor rengi plastik torbalar çıkardık. Bu torbalar belediyeden ve daha başka satış noktalarından tedarik edilebilir. Belediyenin çöp kamyonları sadece bu mor torbaları topluyor. 20 litrelik torbalarımızın tanesi 1 avroya, 35 litrelik torbalarımız bir buçuk avroya, 56 litrelik torbalarımızın tanesi de 2 avroya satılıyor.
Eğlence’nin sadece Kathari adlı bölgesinde yürütülen bu pilot programın şu ana kadar elde ettiği başarı oranı nedir, sorusuna ise BB şu cevabı verdi.
Program 3,5 aydır uygulanıyor. Hayata geçtiği ilk gün başarı oranımız yüzde seksen sekiz oldu, şimdiyse yüzde 99’u yakalamış bulunuyoruz.
Petridis son olarak da programın belediyenin atık harcamalarının azalmasına katkı yapıp yapmadığına ilişkin olarak “eskiden Koşi bütünsel atık tesislerine 80 ton atık veriyorduk buna karşılık olarak ise yılda 2 milyon avro ödüyorduk. Şimdi atık miktarımız 40 tona indiğine göre belediyenin ödeyeceği para miktarı da ona göre düşecek.
Çevreyle ilgili ikinci bir haberimiz de Afrodit taşında 2021 yaz döneminde yapılması planlanan konserlerle ilgili. Geçenlerde Filelefteros’un “Bölgeye konserlerin vereceği zarar ya da yapacağı etki konusunda gerekli inceleme çalışmaları yapılmadığı halde konserlerin reklamlarına başlandı bile” başlığı altındaki haberinde şöyle yazıyordu:
Gelecek senenin yaz aylarında Afrodit Taşı bölgesinde yapılacak olan bir dizi etkinlik için henüz gerekli izinler alınmamış olduğu halde Turizm Müsteşarlığının veb sayfasında reklamları yapılıyor. Hatta 70 ile 500 avro arasında değişen etkinlik fiyatları bile veriliyor. Reklamda “The path of Afrodite” adı altında düzenlenen etkinliklerin Mayıs ile Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleşeceği bilgisi de mevcut.
Önümüzdeki Cuma günü bilirkişiler kurulu toplanarak Afrodit Taşı ve Beyaz Burun arasındaki alan için özel çevre değerlendirmesi yapılacak. Etkinliklerin bu konuma mesafesi sadece 40 metre. Etkinlikleri düzenleyenler Çevre Dairesi, Ormancılık Dairesi ve Av Yönetimi Dairesinden bölgedeki fauna ve flora türlerini hakkında bilgi istedi.
Çevre Komitesinin toplantısında programlanan etkinliklerin bölgeye, bölgenin flora ve faunasına ve Natura 2000 ekolojik alanına etkileri ele alınacak.
Etkinliklerin amacının, verilecek bir harmoni ve barış mesajıyla Tanrıça Afrodit’i onurlandırmak olacağı açıklandı. Afrodit’in tarihi bir dizi müzik, tiyatro ve dans gösterisi vasıtasıyla anlatılacak. Gösterilerde Kıbrıslı talentlerin yanısıra uluslararası bir yaratım ekibi de yer alacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:42

Son Haberler

15 Haziran
Basın Özetleri 15.06.2021
14:21
DIPA da hükümete katılma önerisine olumsuz cevap verdi
13:37
DIKO'nun Hükümete katılıma yanıtı olumsuz oldu
13:36
Hristodoulidis ve Dendias telefon görüşmesi gerçekleştirdi
13:35
Ekoloji Hareketinden de Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e olumsuz yanıt geldi
13:34
Sizopoulos: EDEK muhalefette kalacak
13:33
Hristodoulidis: Yaklaşan Avrupa Konseyi'nin sonucu, Ankara'nın Kıbrıs sorununa ilişkin tutumuna göre değerlendirilecek
13:32
Erdoğan: Yunanistan-Türkiye ilişkileri için sakin bir yıl olacak
09:49
ABD: Kıbrıs'ta iki devletli bir çözüm söz konusu değil
09:48
Dün 1 can kaybı ve 57 yeni vaka kaydedildi
09:47
14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Tüm haberler

Video on Demand