23.06.20

Alithia gazetesi ana haberini barikatlarla ilgili gelişmelere ayırmış. “Tatar’la Özersay barikatlarla siyasi oyun çeviriyorlar”                                                             manşeti altında verdiği haberinde şöyle yazıyor.
Haberde Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıs Cumhuriyetinin Pazar günü barikatları açma kararından sonra, başlangıçtaki planlarını alelacele değiştirme ve dün barikatlarından bazılarını açma yoluna gittiğini yazıyor. Alithia’ya göre sözde hükümet Kıbrıs Türk toplumu içerisinde siyasi oyunlar ve iktidar oyunları peşinde olup asıl karar verenin Mustafa Akıncı ya da Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti değil de kendisi olduğu mesajını vermek için Limnidi, Lefke, Derinya ve Ledra Palas barikatlarıını kapalı tutmaya devam ediyor. Ama bu arada Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümetinin açmadığı için açılamayacak olan tek barikat olan Uzunyol barikatını da açtığını açıkladı. 
Tatar – Özersay ikilisi bu konuda ne Mustafa Akıncı’yı ne de Cumhurbaşkanı Anastasiadis’I bilgilendirdi. Bu arada özellikle Pirgos bölgesi sakinlerinin faydalandığı Limnidi barikatını açmamaları Kıbrıs Cumhuriyetinin Uzunyol barikatını açmaması kararına misilleme olarak yorumlanıyor. 
Bütün bu koşullar altında, dün, iki taraflı açık olan barikatlardan kitlesel geçişler başladı. Polisin açıkladığı verilere göre Ay Demet barikatından 605 kişi özgür bölgeye geçti. Bu kişilerin arasında adanın kuzeyinde mahsur kalanlar, Maronitler ve kuzeye yeniden yerleşenler de bulunuyordu. Yine aynı verilere göre 13 Haziran gününden 21 Haziran’a dek tüm barikatlardan özgür bölgelere 122 kişi geçmişti. Kıbrıs Rum tarafından açılan barikatlardan ilk gün olan Pazar günü 51 kişi geçti. 16, 19 ve 21 Haziran günleri ise güneyden kuzeye geçen kişilerin sayısı 15 idi. 
Sözde Hükümet ilgili kararları hakkında BM’i dahi bilgilendirmeye gerek duymadı. 22 Haziran sabahı Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından Hükümetinden Mustafa Akıncı’nın bürosu telefonla arandığında bu konularda hiçbir bilgilendirme almamış oldukları cevabı alındı.
Hükümet Sözcüsü Kiryakos Kuşos yaptığı açıklamada şöyle konuştu: Neden Cumhurbaşkanıyla Sayın Akıncı arasındaki anlaşma temelinde hareket etmediler? Neden hem Sayın Cumhurbaşkanının hem de Sayın Akıncının görüşlerini görmezden geldiler? Bizim K/Türk çalışanlara yardımcı olmak için Kermia barikatıyla yaptığımız gibi, Pirgos çalışanlarına yardımcı olmak için neden Limnidi barikatını açmadılar? Neden bizim açmadığımız Uzunyol noktasını açmaya gerek duydular? Biz Uzunyol geçiş noktasını neden açmadığımızı neden açıkladık. Yaya olarak geçenlerin çok sayıda olması sebebiyle o noktada izdihamı önlemek maksadıyla dedik” dedi. 
Kuşos Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümetinin özgür bölgede yaşayan kişilerin kuzeye geçişlerinde, dönüşte en fazla 72 saat önce yapılmış negatif PCR testi göstermesi zorunluluğunun, barikatları kapalı tutmanın bir çaresi şeklindeki eleştirileri kesinlikle reddetti ve tek amacın halkın sağlığının korunması olduğunu söyledi.
Haravgi gazetesi ana haberini ekonomiyle ilgili gelişmelere ayırmış.
Manşeti “1,5 milyar avroluk vergi borcu görmezden gelindi” şeklinde. Başlıklar şöyle: Gelir Vergisi Dairesinin toplam 2,5 milyar avroluk alacağı var – Ödenme vadesi geçmiş borçlar için bir uzatma planı hazırlandı”.
Birinci sayfada haberin özeti şöyle: Vergi Dairesine 1,5 milyar avro yüksekliğinde ödenmesi geciken vergiler var. Hiçbiri belirli bir ödeme programı kapsamına alınmamış. Ekonomi Bakanı ile Yeminli Muhasebeciler Derneği arasında vergilerin ödenmemesi durumunda ceza verilmesi konusunda anlaşmazlıklar var.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları: 
-Purnara Göçmen Kampında 18 yaş altındaki çocuklar cinsel istismara uğruyor – Göçmenler Yüksek Komiserliği Meclis’te Purnara göçmen kampında çocukların taciz edidiğine ilişkin şikayetlerde bulundu. AKEL Genel Sekreteri bugün göçmen merkezini ziyaret edecek. 
-Hemşirelerin taleplerine ne Sağlık Bakanlığından ne de Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu OKİPİ’den herhangi bir cevap geldi – Bu durumda hemşireler yarın greve gidiyor
-Hava alanlarınının açılışının ilk aşamasında 142 uçuş oldu, 11.600 yolcu geçti – İkinci aşamanın başlamasıyla Kıbrıs’ın bağlantıda olduğu ülkelerin aşamalı olarak artacağına ve eski haline döneceğine ilişkin umut ifade edildi – Turizm acentaları yurttaşlar tarafından satın alınmış seyahat paketlerinin karşılığında daha düşük değerde vauçer veriyor – Uçuşların bir hafta içinde 550’ye yükselmesi bekleniyor.
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün yaptığı bir açıklamayla DİSİ’yi farklı bir dil kullanan herkesi “halk düşmanı” ilan etmekle suçladı – Kiprianu “DİSİ kendileriyle hemfikir olmayanları, onlardan farklı şeyler söyleyenleri “halk düşmanı ilan etmek” gibi bir mentalite geliştirmiş” dedi.
Politis gazetesi, Filelefteros’un da olduğu gibi, ana konu olarak sağlık alanındaki gelişmeleri seçmiş sd.
Politis “Devlet Sağlık Hizmetleri OKİPİ’nin ilk başta söylediklerinden vazgeçmesi sağlığın temellerinde bir bombadır” manşeti ve “Yarın devlet hastaneleri felç, hemşireler 24 saatlik greve gidiyor – Dokrorların da önlemler alarak güçlü bir tepki vermeleri olasılığı mevcut – Sağlık personeli sendikaları OKİPİ’yi kendileriyle dalga geçmekle suçluyor” başlıklarıyla veriyor. 
Filelefteros gazetesi ise aynı konudaki ana haberini “Devlet hastanelerinde yangın” manşeti ve “Hemşireler grevde, doktorlar istişarelerde, röntgen uzmanları ise önlem almakla uyarıyor – OKİPİ yeni işe alımlar konusunda yeni teklif getirdiyse de red cevabı aldı” başlıklarını kullanmış.
Politis gazetesi haberinde OKİPİ’nin yeni teklifinin, yapılan ilk anlaşmada kabul edilen yeni hemşire alımlarının yarı sayısını içermesi ve ambulans hizmetlerinin otonomlaşmasını uzun vadeye yayması nedeniyle reddediğildiğini yazıyor. Gazeteye göre doktorlar da savaş pozisyonu almış durumda. Kıbrıs Devlet Doktorları Sendikası Başkanı Sotiris Kumas OKİPİ ile Sağlık Bakanlığını mevcut şartlar altında doktorlardan yeni bir toplu işten ayrılma dalgası beklendiğini söyledi. Filelefteros gazetesi ise buna ek olarak dünden itibaren durumun çok daha fazla gerildiğini ve şimdi röntgen uzmanlarının da, taleplerine, Ekonomi Bakanlığında takıldıkları için, iki yıldır cevap alamamış olmaktan dolayı önlem almakla Bakanlığı tehdit ediyorlar. 
Filelefteros gazetesinin diğer haber başlıklarından bazılarıyla şöyle:
-Sarsıcı iddia: Purnara Göçmen Merkezinde 18 yaş altı çocuklar cinsel tacize uğruyor. İçişleri Bakanı Nuris Merkezde soruşturma emri verdi 
-Koronavirüs gene dört nala gidiyor – Dünya Sağlık Örgütü uyardı
-İşgal rejimi aynı türküyü çalıp duruyor – Barikatlarda izlenim yaratma çabaları
-Baf Metropoliti Yeoryios Tsada Kilisesinin Kilise Kurulunu görevinden aldı – 1 yıldır ödenmemiş elektrik faturaları bardağı taşıran son damla oldu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:42

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand