basın özetleri


Alithia gazetesi manşetinde Biz onları kovacağız, Frontex bize para ödeyecek – Göçmen politikası değişiyor.
Gazete haberini şu başlıklar altında şöyle özetliyor:
1. Tüm iltica başvurusu yapan göçmenler, başvuruları inceleninceye dek, şu anda Menoya’da inşa edilmekte olan bir binada tutulacaklar.
2. İlticası reddedilen yasadışı göçmenleri sınır dışı etmek için uçuşlar kiralanacak ardından ise Avrupa örgütü Frontex maliyet masraflarını bize geri ödeyecek
3. İçişleri Bakanı Nikos Nuris ile Atilla’ya övgüler düzen Göçmenler Örgütü KİSA Başkanı Doros Polikarpu yüz yüze görüşecekler.
S.d. Doros Polikarpu bir hafta kadar önce Türkiye adaya gelmeseydi eğer faşistler solcu ve demokrat bırakmayacaktı. Birinci Atilla bize yasal düzeni geri getirdi açıklaması yapmış ve şimşekleri üstüne çekmişti.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Baskı yeni gelişmelere yol açıyor – Dün barikatlarda hareketlilik azdı, işgal rejimi K/Rumların geçmesine izin vermedi – Kıbrıs Türk tarafının Liimnidi barikatını açması bekleniyor
- Gırgır bir nerden buldun yasası: Deve kuşu gibi davranmanın trajik komedisi…
Cumhurbaşkanı, bakanlar ve milletvekilleri için nerden buldun yasasının gerektirdiği belgede sahte bilgiler vermenin hiçbir bedeli yokken geri kalan tüm diğer yurttaşlar için ceza var
- Beş gün üstüste sıfır yeni vaka kaydedildikten sonra dün bir yeni vaka bulundu
- Bugünden itibaren sokak kedilerinin kısırlaştırılması planı yürürlüğe giriyor. Toplam maliyeti 75 bin avro olacak.

Haravgi gazetesi:
Haravgi’nin ana haberi Mısır’dan Libya’ya savaş boruları çalınıyor manşetiyle veriliyor
Alt başlıklar şöyle: Uluslararası toplum ateşkes çağrısı yaptı – “Libya’nın cevabı “ellerinizi bizden uzak tutun” – Kıbrıslı Dışişleri Bakanı Hristodulidis Mısır ve İsrail ile iletişimde
Gazete ilk sayfasında haberi kısaca şöyle özetliyor:
Mısır Başkanı Al Sisi Libya’ya dolaylı alıcısı Ankara olan bir mesaj verdi. Al Sisi net bir şekilde Mısır’ın kırmızıçizgilerinden bahsetti ve ordusuna seslenerek içte ve dışta müdahalelere hazır olmasını istedi. Trablus Hükümeti ise bu hafta gerçekleştirilecek olan Arap Birliği ülkeleri dışişleri bakanlarının toplantısını boykot edeceğini açıkladı.
Bu arada gazete Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in Tel Aviv’e bir yıldırım seyahatı yapacağını ve orada 23 Haziran Salı günü İsrailli mevkidaşı Gabi Aşkenazi ile görüşeceğini de yazıyor. İki bakanın telefon görüşmesi sırasında Nikos Hristodulidis Aşkenazi’nin davetine olumlu cevap verdi. İki Bakan Kıbrıs-İsrail ilişkilerini ve geniş Doğu Akdeniz bölgesindeki gelişmeleri ele alacak.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- DİSİ ahlaksızlık yolunu seçti – Yalan ve iftiralarla “AKEL’i herşeyi sıfırlamakla” suçluyor
Yalan ve iftirayı kuşanan DİSİ AKEL’i suçladı. AKEL’in cevabı “biz hakikate hizmet etmeye devam edeceğiz ve halkımızı “Kıbrıs bölgenin efendisi oluyor” illüzyonuna sürüklemeyeceğiz” oldu.
DİSİli milletvekili D. Dimitriu’nun AKEL’e ve GS’ine yönelik “Cumhurbaşkanını suçluyor ama Türkiye’ye karşı hiçbir tepki göstermiyorlar” şeklindeki suçlamalarına yanıt veren AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu “Genel Sekreterin söylememiş olduğu şeyleri açıklamasıymış gibi gösteriyorlar” dedi.
- Sözde Hükümette yeni krizden korkuluyor – «Çalışma Bakanının” istifası konusu gündemde
- Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin Kran Montana’da kalındığı yerden başlayamayacağını söyledi. Yunanistan’ın Kathimerini gazetesine röportajında 1960’tan bu yana çok sayıda planın gelip geçtiğini ve artık metodların tükenmiş olduğunu savundu. Özügergin “Şurası çok nettir ki, Kıbrıs Rum tarafı idareyle zenginliği K/Türklerle paylaşmak Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğini tanımak ve K/Türk mevkidaşlarının güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak niyetinde değildir ya da kabullenemiyor, dedi.
Özügergin Kıbrıs Rum tarafının bundan önceki 50 yılda olduğu gibi çözümü geciktirmesine Türkiye’nin izin vermeyeceğini ifade etti.

Politis gazetesi eski Kooperatif Bankasından kredisi olan siyasilerle ilgili yapılan araştırmaları konu alıyor sd.
Ana haber başlıkları şöyle:
162 politikacıya hesap soruyoruz – Denetim Komitesi Kooperatif Bankasındaki “günahkâr” kredileri araştırıyor – Halen mevkisini koruyan ve eski 53 devlet yetkilisinin eski Kooperatif Bankasından aldıkları kredilerde özel muamele görüp görmedikleri konusu araştırılıyor – 109 kişi ve akraba ya da şirketleri için de kontrol devam ediyor.
Politis gazetesinin diğer başlıklarından bazıları:
- Kıbrıs Türk tarafı bugünden itibaren 5 barikatı açıyor – Özden çok şov yapma – Türkiye’den gelecek uçuşlar konusunda hiçbir karar değişikliği yok
- Hastanelerde hemşirelerin durumu karıştı
Devlet Hastanelerinin ek personelle güçlendirilmesi ile ilgili çok bahsedilen rapor geçtiğimiz hafta sonu da hemşire sendikalarının eline ulaşmadı. Önümüzdeki Çarşamba günü hemşire sendikaları 24 saatlik greve gidiyor. Sadece acil durumlara hizmet verilecek.

Ve günün son gazetesi de Filelefteros sd.
“Kıbrıslı Rumlara blok kurdular – İşgal rejimi dün barikatların geçilmesine izin vermedi – BM durumu izliyor” gazetenin ana haberinin başlıkları sd.
Diğer bazı başlıklarsa şöyle:
- Afrodit Taşı’nda konser ve gösteriler – Çevreye etkileri raporu henüz çıkmadan konselerin reklamlarına başlandı bile
- Genetiğiyle oynanmış ürünlere çifte güvenlik supabı
Bakanlar Kurulu son toplantısında çvreye genetiğiyle oynanmış ITO yayılımının önlenmesine karar verildi. Bakanlar Kurulundan genetik açıdan değişime uğramış ürünlerin ekilmesine ve onaylanmasına hayır kararı çıktı
- Sıfır yeni vaka serisi dün bir yeni koronavirüs vakasıyla kırıldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:42

Son Haberler

19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Toplum içindeki koronavirüs bulaşı düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor.
10:11
18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Tüm haberler

Video on Demand