İçişleri Bakanı, yeni mülteci ve iltica politikasını sunarak,

İçişleri Bakanı Nikos Nuris, yeni mülteci ve iltica politikasını sunarak,

hükümetin amacının Kıbrıs topraklarına giren binlerce mültecinin azaltılmasını sağlamak olduğunu vurguladı. 2014 yılından bu yana iltica hakkı için başvuru yapan mültecilerin sayısının 34 bine ulaştığına dikkat çeken Nuris, bazı kişilerin yasada bulunan herhangi bir boşluğu veya eksikliği suiistimal etmesinin sonlandırılması için hazırlanan yeni süreçleri açıkladı. Sığınma başvurularının incelenme sürelerinin azaltılması, sahte evliliklerle mücadele için daha derin araştırmalar ve üçüncü ülkelerden gelen vatandaşlara yönelik üniversite kayıt koşullarının daha katı hale getirilmesi için anayasa değişikliği yapılmasını öngören 4 yasa tasarısının meclise götürüldüğünü belirtti. Nuris, hükümetin mültecilerin başvurularının incelenmesi tamamlanıncaya kadar kalacakları, Menoya’da yeni bir mülteci kampı inşa edeceğini açıkladı. Sığınma başvurularının 10 gün içinde incelenmesi ve mültecilerin güvenli ülkelere geri gönderilmesi için başvuruları inceleyecek ekibin 30 kişiye kadar arttırılacağını ifade etti. İçişleri Bakanı, Kıbrıs’ın karşı karşıya kaldığı mülteci dalgasıyla tam mücadele edilmesine yönelik, siyasi partilere hükümete gerekli araçları vermeleri için çağrı yaptı. Aynı zamanda Avrupa Birliği’nin üye ülkelerin göç ve siyasi sığınma konusunda ortak bir politika ile hemfikir olup olmayacakları konusunda yoğun endişe ifade ettiğini kaydetti.


DİSİ, hükümetin mülteci konusundaki yeni politikasıyla ilgili memnuniyet ifade etti. DİSİ Başkan vekili Haris Yeorgiadis, İçişleri Bakanı’nın siyasi iltica hakkında yasal çerçeveyle ilgili yaptığı açıklamaların gerekli ve doğru olduğunu dile getirdi. Konuyla ilgili ortak bir Avrupa yaklaşımının zorunlu olduğunu söyleyerek, DİSİ’nin Avrupa Halk Partisi’nin açık ne net tezleriyle hemfikir olduğunu ve Avrupa Komisyonu’ndan gelecek önerileri beklediğini kaydetti. Yeorgiadis, Kıbrıs’ın mülteci konusunda nüfusuyla orantısız olan büyük bir yük kaldırdığını, güvenlik sorunlarının, demografik bozulma riskinin ve aşırı mali yük gibi konuların ortaya çıktığını belirtti. Fanatiklik ve aşırılıklardan uzak ve aynı zamanda sorunun küçümsenmesine yol açan ideolojik at gözlükleri olmadan yapılandırılmış bir politika çizilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


DİKO, geç olsa da hükümetin artan mülteci akımlarıyla mücadele etmek için doğru tedbirler açıkladığını belirtti. DİKO Başkanı yardımcısı Mihalis Damyanu, hükümetin DİKO’nun önerilerinin çoğunu benimsemesini olumlu bir olay olarak niteledi. Bunların arasında, yabancı öğrenciler için daha sert kriterler, sığınma başvurularını incelemek için daha fazla personel alınması ve yeşil hat boyunca düzgün denetim olduğunu söyledi. DİKO’nun ayrıca, mülteci koordinasyon biriminin oluşturulmasını, Yunanca öğreniminin zorunlu olmasını, kamu desteği alanlar için gönüllü çalışmayı ve eğitim sisteminde değişiklikler yapılmasını önerdiğini sözlerine ekledi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:50

Son Haberler

23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Kousios: Geniş kabul gören hükümetin kurulmamasından Cumhurbaşkanı sorumlu değil
14:16
çevre 23.06.21
13:32
basın özetleri 23.06.21
13:31
ABD Dış İlişkiler Senatosu ABD ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliği tasarısını onayladı
08:25
Meclis komitelerindeki son durum bugün belli olacak
08:24
Cumhurbaşkanı bugün Brüksel'e gidiyor
08:24
Dün 122 yeni vaka kaydedildi
08:23
22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Tüm haberler

Video on Demand