ABD Dışişler Bakanı Pompeo Avrupa Birliği Dışişleri Konseyi toplantısına katıldı

Avrupa Birliği Türkiye'yi Doğu Akdeniz'deki gerginliği azaltmaya çağırdı.
Avrupa Birliği'nin Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Brüksel'in Ankara'nın bölgedeki hareketleri konusundaki endişelerini dile getirdi.
Borrell, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun katılımıyla telekonferans yoluyla düzenlenen Dışişleri Konseyi'nin tamamlanmasından sonra konuştu.
Borrell, Yunanistan ve Kıbrıs’ın, Türkiye'nin kıyılarındaki sondaj faaliyetlerini haklı olarak protesto ettiğini ve 27 Avrupa Birliği üyesinin de Türkiye’nin artan provokasyonlarından endişe duyduğunu belirtti.
Bazı üye devletlerin konuyu Konsey ile gündeme getirdiğini söyleyen Borrell, gerginliği azaltma ve gerçek bir ortaklık ihtiyacı konusunda anlaşmaya varıldığını kaydetti.
ABD Dışişleri Bakanı'nın Türkiye'ye provokasyonları konusunda ortak bir mesaj çağrısına nasıl yanıt verdiği sorusuna ise Borrell, konunun tartışıldığını söyledi.
Mike Pompeo’nun, Akdeniz'deki durumu incelediğini, ancak esas olarak Libya'da olanlara odaklandığını ifade etti.
Kaynaklara göre, Joseph Borrell 13 Temmuz'da yapılacak bir sonraki Dışişleri Konseyi'ne hazırlanmak için yakın gelecekte Kıbrıs'a gelecek.
Aynı kaynaklar, bu ziyaretin amacının Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki yasadışı eylemleri hakkındaki tartışma için hazrılık yapmak olduğunu belirtiyor.

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği Dışişleri Konseyi'nde gündeme getirilen Türkiye’nin Doğu Akdeniz'deki zorlukları ile ilgili endişelerini dile getirdi. Üst düzey Avrupalı diplomatik bir kaynağa göre, endişeler, esas Libya’daki durum ile ilgili dile getirildi.
Aynı kaynağa göre, Joseph Borrell, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yu Yunanistan ve Kıbrıs aleyhindeki eylemleri nedeniyle Ankara'ya karşı güçlü bir mesaj vermeye davet etti ve bunu, bölgeyi olumsuz etkileyen daha geniş bir tasarımın parçası olarak gördüklerini ima etti.
Aynı kaynağa göre, ABD ve Türkiye Başkanları Donald Trump ve Tayyip Erdoğan da son zamanlarda bu konuyu tartıştı, ancak tartışma iyi sonuçlanmadı
Pompeo’nun telekonferans toplantısına katılımı hakkında konuşan ABD dışişleri Bakanlığı temsilcisi Morgan Ortagus, transatlantik ortaklığın pandemiden sonra ekonomiyi yeniden inşa etmenin öneminin yanı sıra Rusya ve Çin'in demokratik toplumları baltalama girişimlerine karşı bir destek görevi gören demokratik değerlere olan ortak bağlılığını sürdürdüklerini söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:51

Son Haberler

14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Kyprianou: AKEL'in geniş çapta kabul gören bir hükümete katılımı söz konusu değil
13:46
Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesi çerçevesinde Mitsotakis ile görüştü
13:45
Basın Özetleri 14.06.2021
13:20
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
13 Haziran
Anastasiadis: Kıbrıs Rum tarafı AB'nin ilkelerine ve değerlerine saygı duyan bir devlet istiyor.
18:09
Cumhurbaşkanı: Siyasi parti liderleriyle Kıbrıs'ı ileriye taşıyacak uzlaşı ortamı yaratılması hedefleniyor.
18:07
Sayıştaylık, vatandaşlıklarla ilgili Araştırma Komitesi'ni görev tanımını aşmakla suçladı.
18:05
Tüm haberler

Video on Demand