Kıbrıs yatırım programıyla ilgili daha sıkı kriterler geliyor.

Bakanlar Kurulu, Kıbrıs yatırım programıyla ilgili daha sıkı kriterler uygulamaya karar verdi.

İçişleri Bakanı Nikos Nuris, Kıbrıs’taki programın artık, Merkez Bankası’nın kara para aklama konusundaki yasasıyla bağlantılı olduğunu açıkladı. Ayrıca kriterin 2 milyon euro değerinde yatırım yapılması olarak kaldığına dikkat çekti. Hedefin, yılda ortalama 700 vatandaşlık verilmesi olmaya devam ettiğini ve Avrupa Birliği’ne konu hakkında bilgi verildiğini kaydetti. Yeni kuralların, meclis olağanüstü süreciyle gönderileceği belirtildi. 

 

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

     E 10/6/20

ÖZETLER

- Adalet Bakanı Yorgos Savvidis, Protaras’taki eğlence mekânıyla ilgili olayın yönetiminin Hukuk Dairesi ile anlaşmalı olarak yapılması yönünde polise talimat verdiğini açıklayarak, yasanın herkes için aynı şekilde uygulanması gerektiğini vurguladı.

- Sağlık Bakanlığı dün geç saatlerde yaptığı açıklamada, iki yeni koronavirüs vakasının tespit edildiğini belirtti.

- Bakanlar Kurulu, Kıbrıs’ın yurt dışıyla olan bağlantılarını yeniden sağlamak amacıyla, önümüzdeki 6 ay için havayolu şirketlerinin finanse edilmesi yönünde karar aldı.

- Bakanlar Kurulu, Kıbrıs yatırım programıyla ilgili daha sıkı kriterler uygulamaya karar verdi.

SAVVIDIS TRITO ΣΑΒΒΙΔΗΣ ΤΡΙΤΟ

Adalet Bakanı Yorgos Savvidis, Protaras’taki eğlence mekânıyla ilgili olayın yönetiminin Hukuk Dairesi ile anlaşmalı olarak yapılması yönünde polise talimat verdiğini açıklayarak, yasanın herkes için aynı şekilde uygulanması gerektiğini vurguladı. Savvidis, kurumumuza yaptığı açıklamada, yaşananları çok ciddi olarak niteleyerek, polis birimleriyle sürekli olarak iletişim halinde bulunduğunu ifade etti. Yasayı ihlal edenlere daha sert cezaların uygulanmasıyla ilgili öneriye değinerek, siyasi partilerle sürekli istişareler yapıldığını, partilerin bazı çekinceler ifade ettiğini ve onların önerilerini de göz önünde bulundurduğunu dile getirdi. Meclisten, koronavirüsten korunmak için çıkarılan emirname ve talimatları ihlal eden restoranlara ve eğlence mekanlarına verilecek cezaların arttırılmasını öngören 2 yasa tasarısını onaylamasını beklediğini söyledi. Binlerce müşteriyi kabul eden eğlence mekanlarına 300 euro ceza kesilmesinin mantıksız olduğunu sözlerine ekledi. Protaras’taki eğlence mekânının çalışma izni olmadığı için kapatıldığına dikkat çekti. Savvidis, Cuma günü meclis hukuk komitesinin yasa tasarılarını görüşmek için telekonferans aracılığıyla toplanacağını açıkladı ve toplantıda bir sonuca varılacağı yönünde görüş bildirdi.

KROUSMATA NEO ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΝΕΟ

Sağlık Bakanlığı dün geç saatlerde yaptığı açıklamada, iki yeni koronavirüs vakasının tespit edildiğini belirtti. 2 kişinin de, adaya getirilen kişiler olduğu belirtildi. Dün toplamda 906 tahlil yapıldı. Daha öncesinde Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada 0 vaka bulunduğu belirtmişti. Son 24 saatte elde edilen sonuçlar temelinde pozitif vakaların sayısı 972’ye yükseldi. Mağusa hastanesinde 2 hata tedavi altında bulunmaya devam ediyor. Lefkoşa Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde ise biri solunum cihazına bağlı iki hasta tedavi altında bulunuyor.

KAROUSOS AEROPORIKES ΚΑΡΟΥΣΟΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΕΣ

Bakanlar Kurulu, Kıbrıs’ın yurt dışıyla olan bağlantılarını yeniden sağlamak amacıyla, önümüzdeki 6 ay için havayolu şirketlerinin finanse edilmesi yönünde karar aldı. Ulaştırma Bakanı Yannis Karusos, yolcuların finanse edilmesi için ayrılacak bütçenin 6,3 milyon euro olduğunu açıkladı. Haziran ayında 37 bin, Temmuz ayında 196 bin, Ağustos ayında 460 bin, Eylül ayında 634 bin, Ekim ayında 693 bin, Kasım ayında 388 bin ve Aralık ayında 334 bin yolcunun beklendiğini vurguladı. Karusos, Kıbrıs’ın yurt dışıyla olan bağlantısını destekleyecek ve ülkeye turizm sektöründe katkı sağlayacak önemli bir teşvik olduğunu söyledi. Aynı zamanda söz konusu kararın havayolu şirketleri için önümüzdeki 6 ayda Kıbrıs’a yönelik uçuşlar gerçekleştirmeleri yönünde ekstra bir teşvik olduğunun altını çizdi. Karusos, uçuşların doluluk oranı %40’ın üzerinde olan havayolu şirketlerinin söz konusu fon için hak sahibi olacağına açıklık getirdi. Bu şekilde, havayolu şirketlerinin alacağı riskin azalacağını ve bilet satmak için teşvikleri olacağını sözlerine ekledi. 20 şirketin Kıbrıs’a yönelik ucular gerçekleştireceği konusunda bilgi verdiğini belirtti. Önümüzdeki günlerde Kıbrıs’a uçuş gerçekleştiren havayolu şirketlerinin sayısının 40’a ulaşacağı yönünde görüş bildirdi.

NURIS

Bakanlar Kurulu, Kıbrıs yatırım programıyla ilgili daha sıkı kriterler uygulamaya karar verdi. İçişleri Bakanı Nikos Nuris, Kıbrıs’taki programın artık, Merkez Bankası’nın kara para aklama konusundaki yasasıyla bağlantılı olduğunu açıkladı. Ayrıca kriterin 2 milyon euro değerinde yatırım yapılması olarak kaldığına dikkat çekti. Hedefin, yılda ortalama 700 vatandaşlık verilmesi olmaya devam ettiğini ve Avrupa Birliği’ne konu hakkında bilgi verildiğini kaydetti. Yeni kuralların, meclis olağanüstü süreciyle gönderileceği belirtildi.

PRODROMOU SHOLEIA

Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu, meclis eğitim komitesinde yaptığı konuşmada, bu yıl eğitim döneminin daha erken başlayacağını açıkladı. Prodromu, 1 Eylül’de tüm eğitimcilerin okullarda olacağını belirtti. Her yıl Eylül ayının ilk Pazartesi günü öğrenim yılına başlayan eğitimcilere kıyasla, bu yıl 1 Eylül’de başlayacak olan öğretmenler durumdan etkilenecek. Prodromu ayrıca öğrencilerin 3 veya 4 Eylül’de derslere başlayacağını açıkladı. Derslerin ilk 10 günü, bu yıl pandemi dolayısıyla kaybedilen öğrenim süresinin telafi edilmesi için kullanılacak. Ayrıca, koronavirüs nedeniyle yapılan devamsızlıklardan dolayı sınavlara alınmayan öğrenciler olmayacak. Prodromu, tüm kararların eğitim örgütleriyle anlaşmalı olarak alındığına dikkat çekti.

Sevgili dinleyenler, Haber merkezimiz tarafından hazırlanan haberleri dinlediniz. Haber akışımızı www.riknews.com.cy adresindeki Türkçe sayfamızdan da takip edebilirsiniz.

KAIROS

Hava bu akşam genellikle açık olacak ancak özellikle batı ve kuzey bölgelerde bulutlanma görülecek. Sabaha karşı yer yer sis ve hafif bulutlanma görülmesi bekleniyor. Rüzgâr kuzeybatı ve kuzeydoğu yönlerinden hafif veya orta kuvvette esecek. Hava sıcaklığı iç bölgelerde 17, sahillerde 19 ve yüksek dağlık kesimlerde 14 derece dolaylarında olacak.

Hava yarın sisin dağılmasıyla genellikle açık olacak ancak zaman zaman bazı bölgelerde bulutlanma görülecek. Rüzgâr kuzeydoğu ve güneydoğu yönlerinden hafif veya orta kuvvette esecek. Hava sıcaklığı iç bölgelerde 35, batı sahillerde 26, geri kalan sahillerde 29 ve yüksek dağlık kesimlerde 25 derece dolaylarında olacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:51

Son Haberler

24 Haziran
Basın Özetleri 24.06.2021
14:28
Temas Takip ekibi başkanı: Önümüzdeki günlerde vaka sayısının ikiye katlanmasını bekliyoruz
13:35
Kıbrıs'a girişlerde AB dijital sertifikası kullanılabilecek
13:34
Kıbrıs'da Hint koronavirüs mutasyonu artan bir eğilim gösteriyor
13:33
Jean-Pierre Lacroix, dört günlük bir ziyaret için bugün Kıbrıs'a geliyor.
13:31
Yunanistan'da şırı kalabalık olmayan dış mekanlarda koruyucu maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı
10:11
Anastasiadis'in eksikliğinde Bakanlar Kurulu toplantısına Meclis Başkanı Annita Dimitriou başkanlık edecek
10:10
Avrupa Konseyi'nin niyeti Doğu Akdeniz'deki gerilimi azaltılmasını memnuniyetle karşılamak
10:09
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Brüksel'de
10:08
Dün 167 yeni vaka kaydedildi
10:07
23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Tüm haberler

Video on Demand