Basın Özetleri 01.06.2020

Filelefteros Gazetesi
- YESİ’de Yeni Açılımlar
“İkinci aşama bugün başlıyor” alt başlıklı haberde, Genel Sağlık Sistemi YESİ kapsamında; doktorların %85'ine, yerel hastanelerin %75'ine, klinik laboratuvarlar ve eczanelerin neredeyse %100'üne ve Kıbrıs geneli 20'den fazla tanı merkezine ek olarak, vatandaşların yataklı bakım hizmetlerinin sunulmaya başlanacağı ikinci aşamanın bugün başlayacağı belirtildi. Habere göre, bu sayılara ek olarak, yakın gelecekte 50 hastanenin daha sisteme dahil edilmesi ve bu hastanelerin hizmetlerle bölümlerinin YESİ'ye girişiyle birlikte; doktor, laboratuvar ve tanı merkezlerinin sayılarının artacağı öngörülüyor. Haberde ayrıca, "cerrahi" uzmanlık alanları ve yataklı bakım hizmetlerinde aktif olan uzmanlık alanlarından (örneğin anestezistler) gibi çok sayıda doktorun halihazırda YESİ'ye kayıt için Sağlık Sigortası Kurumu’na başvuruda bulunduğu, bu başvurulara binaen ilgili sözleşmelerin yakın gelecekte imzalanacağı ifade edildi. Mevcut YESİ listelerinin kısa sürede tamamlanacağı ve önümüzdeki günlerde sistemin web sitesinde yer alacağı belirtildi. Sağlık Sigortası Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Thamos Antoniou’nun gazeteye verdiği rörotajda, yeni çalışma biçimine aşina olana kadarki geçiş döneminde gerek pratik gerekse teknik problemlerle karşılaşılabileceğini ifade ettiği ve vatandaşlardan bu prosedürler tamamlanana kadar sabırlı olmalarını istendiği de vurgulandı.
- Altı yıllık sürekli kuraklık öngörüyorlar
İklim değişikliğiyle ilgili haberde, araştırmacıların yaptığı uzun süreli kuraklık dönemi tahminleri ve artan yangın tehlikesi, Kıbrıs'taki ormanlık alanlar ve bitki örtüsü için kaygı verici olarak nitelendiriliyor. Uzmanların tahminlerine göre, iklim değişikliğinin yaratabileceği en kötü senaryoda, Lefkoşa ve Limasol bölgelerinin art arda 6 yıla kadar kuraklıkla karşı karşıya kalması öngörülüyor. Bu öngörülerin, bir Avrupa programı çerçevesinde; Kıbrıs, Yunanistan ve Bulgaristan'dan bilim insanları tarafından oluşturulan erken uyarı sistem tarafından hesaplandığı ifade ediliyor.

Politis Gazetesi
- YESİ'nin yeni aşamasına operasyonlarla merhaba
“Kıbrıs'ta sağlık sektörü için tarihi gün” üst başlığıyla verilen haberde, Kıbrıs’ta yataklı bakım hizmetleri konusunda yeni bir sayfa açıldığı, yüz binlerce YESİ faydalanıcısının tedavi olacakları kamu veya özel hastaneyi seçme hakkı elde ettiği belirtildi. Sisteme katılmaya ilgi duydukları bilinen 42 özel hastaneden şimdiye kadar 25’inin Sağlık Sigortası Kurumu’yla sözleşme imzaladığı ve bugün itibariyle oluşan bu yeni ortamda ilk ameliyatların gerçekleştirileceği ifade edildi. Haberde, yeni sağlık sisteminin ikinci aşamasının her ne kadar olumlu şekilde başlamış olduğu vurgulansada, ilk birkaç aylık sürecin hiç kimse için kolay olmayacağı belirtildi ve YESİ kapsamında ameliyatlar dahil tüm yataklı bakım hizmetlerinden yararlanılabilmesi için bir uzman ve/veya Acil Servis’ten sevk gerektiği ifade edildi.
- Ηükümet onaylanmadı
“Korona koşullarında ilk kitlesel protesto” üst başlığıyla verilen haberde, yüzlerce vatandaşın hükümetin göç politikasının kınamak için dün Eleftheria Meydanı'nda kitlesel bir protesto mitingi gerçekleştirdiği belirtildi. İçişleri Bakanlığı'nın göçmenlerle ilgili açıklamaları, toplum katmanlarında oluşan ırkçılık iklimi ve Kokkinortimitia'da bulunan çok sayıda göçmenin ikametgahı durumundaki Pournara merkezindeki kötü yaşam koşullarını protesto için 400’e yakın; vatandaş, grup, sivil toplum örgütleri üyeleri ve sanatçıların bir araya geldiği ifade edilirken, protestoların yoğun bir polis gücünün denetiminde gerçekleştiği vurgulandı. Meydandaki protestoların ardından kalabalığın İçişleri Bakanlığı'na yürüdüğü ve öğleden sonraya kadar eylemlerini burada sürdürdüğü belirtildi.

Alithia Gazetesi
- Büyük Adım Bugün
Diğer gazetelerde olduğu gibi Genel Sağlık Sistemi YESİ’nin ikinci aşamasıyla ilgili verdiği haberinde; vatandaşlar için bugünün önemli bir gün olduğu belirtilerek, YESİ'nin ikinci ve en büyük adımının atılmasıyla birlikte, kamu ve özel hastanelerin artık sistem kapsamında vatandaşlara yataklı bakım hizmetlerini de sunmaya başlayacağı ifade edildi.

Haravgi Gazetesi
- Beklentiler ve engellerle YESİ galası
Sağlık sistemindeki değişimle ilgili haberde; Kıbrıs Cumhuriyeti'nde şimdiye kadar yapılmış en büyük sosyal reformlardan biri olan Genel Sağlık Sistemi YESİ’nin ikinci aşamasının uygulanması bugün başlayacağı belirtildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:53

Son Haberler

01 Ağustos
Polis, son 24 saatte 72 vatandaş ve 16 iş yeri sahibi hakkında usulsüzlük kaydetti.
16:50
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Evros sınırında bir Türk'ün açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği haberini yalanladı
16:45
Orman Dairesi Müdürü: Yangın tehlikesi kırmızı alarm seviyesinde bulunuyor.
16:43
Türkiye'nin güneyinde, itfaiyeciler dev yangınları kontrol altına almak için 6 gündür mücadele ediyor.
16:39
Yetişkin nüfusun %65,3'ü aşılanmasını tamamladı.
14:34
Perdios: Ağustos ayındaki turist trafiği Haziran ayına göre biraz daha iyi olacak
14:33
Korniliou: Kıbrıs'ta özgürlük ve barış için Başpiskopos Makarios'un belirlediği yolda devam ediyoruz
14:32
Hristodoulidis: Türkiye'nin yaratmaya çalıştığı oldu bittileri engellemek için çabalar devam ediyor
14:32
AP başkanı Sassoli: Avrupa-Türkiye ilişkileri tarihsel olarak düşük seviyelere ulaştı
14:30
Genel nüfusa ücretsiz hızlı test uygulaması sona erdi
11:37
Bugün yeni sıkılaştırılmıs önlemler uygulamaya giriyor
11:37
Dün 2 can kaybı ve 527 vaka kaydedildi
11:36
Tüm haberler

Video on Demand