Basın Özetleri 18.05.2020

Filelefteros Gazetesi
- 32.000 çalışan işe geri dönüyor
“SMS kaldırıldı; kuaförler, enstitüler, catering servisleri açılıyor - 21 Mayıs Perşembe günü başlıyor” alt başlıklı haberde, 4 Mayıs 2020 tarihinden sonra mağazaların açılışı ve ekonominin kademeli olarak normale dönmesi için ikinci "kilit tarih"’in yaklaştığı vurgulandı. 21 Mayıs'tan itibaren SMS atma sürecinin tamamen kaldırılacağı ve vatandaşların hareketlerinin özgür olacağı belirtildi. Kıbrıs’ın, 21 Mayıs Perşembe gününden 8 Haziran'a kadar sürecek önlemlerin kaldırılmasının ikinci aşaması için hızla ilerlediği ifade edildi. Habere göre, tedbirlerin kaldırılması stratejisine destek veren bakan ve bilim insanlarının şuana kadar elde edilen verilere dayanarak bu düşüncelerini değiştirme planı olmadığı vurgulanırken, bunun 32.000'den fazla çalışanın işlerine geri döneceği anlamına gelidiği belirtildi. Sürecin Perşembe günü kuaför, berber ve güzellik salonları olmak üzere toplam 5.484 kişiye istihdam eden 4.127 işletmenin açılmasıyla başlayacağı, bunları 25.475 kişiyi istihdam eden restoran, bar ve catering işletmelerinin takip edeceği ifade edildi. Haberde ayrıca, 21 Mayıs'tan itibaren ilkokul ve ortaokulların da faaliyete geçmesinin beklendiği belirtildi. Her şeyin yolunda gitmesi durumunda, kısıtlamaların kaldırılmasının üçüncü aşamasının ise 9 Haziran - 13 Temmuz tarihleri arasında olacağı hatırlatılan haberde; bu kapsamda alışveriş merkezleri ve büyük mağazaların, kademeli ve şartlı olarak havaalanları / havayollu şirketlerinin, liman servis ve yolcu gemilerinin, catering hizmetlerinin, iç ve dış mekan hizmetlerinin, otellerin, plajların, güvenli sosyal mesafenin koruması koşuluyla; açık hava tiyatroları, sinemalar ile spor salonlarının ve yükseköğretim kurumlarının yaz programlarının açılmasının plandığı ifade edildi.

Politis Gazetesi
- 2020 yılında Mart 2013’deki hataları yapmayız
“N.Anastasiadis: Devlet garantileri konusunda Odisseus gözlemci olarak bile olmaz” üst başlığıyla verilen haberde, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in devlet garantili kredi borçlarının partilerin talepleri nedeniyle bir gemi enkazına dönüşmesinden endişeli olduğu belirtildi. Gazeteye verdiği röportajında muhalefete hitap eden Anastasiadis’in, "2013'deki aynı hatalarına yol açacağımıza inanmak istemiyorum" dediği vurgulandı. Cumhurbaşkanı’nın, Denetim Ofisi'nin şirketlere kredi verilmesine ilişkin başvuruları inceleyen komitelere gözlemci olarak bile olsa katılımını hiçbir şekilde kabul etmeyeceğini açıkladığı ve böyle bir gerekliliğin yürütme yetkisinin ikamesine müdahaleyle eşdeğer olduğunu belirttiği ifade edildi. Habere göre Cumhurhaşkanı aynı zamanda, Denetim Ofisi'nin tüm ülkelerde olduğu gibi prosedürleri daha sonra kontrol etme yetkisine sahip olduğunu açıklığa kavuşturdu. Anastasiadis’in ayrıca vatandaşlığa geçiş yatırımlarımlarına da atıfta bulunduğu, sigorta döngülerinin güçlendirildiğine dikkati çekerek, kapsamının yalnızca inşaat endüstrisiyle sınırlı kalmayacağını belirttiği ifade edildi. Habere göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis yapılan röportajda, ideolojik olarak her zaman merkez'in adamı olduğunu ve neoliberal düşünceyle uyuşmazlığını da vurguladı.
- Salgın konusunda yalnızca uzmanlara güveniliyor
“Vatandaşlar son sınıfların dönüşü lehine” üst başlığıyla verilen haberde, yapılan ankete göre vatandaşların pandemi konusunda "en çok kime güveniyorsunuz?" sorusuna karşılık; %77 gibi ezici bir çoğunlukla epidemologlardan oluşan bilim ekibini tercih ettiği, bu konuda hükümete güvenin ise yalnızca %9’da kaldığını ortaya koyduğu belirtildi. RetailZoom'un aynı zamanda 2.155 katılımcıyla gerçekleştirdiği eğitim konusundaki anketinde; %75'lik kesimin hükümetin yalnızca lise 3’üncü sınıf öğrencilerin okula geri dönmesi kararını benimsediği, katılımcıların %63'ünün ise Eğitim Bakanlığı'nın öğrencilerin okula gitmeyerek sınıflara yerleştirilecek bir kameradan derse katılması kararını desteklediği ifade edildi.

Alithia Gazetesi
- Alevlerle mücadelede ilk defa birleştiler
Omorfo bölgesinde dün meydana gelen büyük yangınla ilgili haberde; Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile Kıbrıs Türk toplumu lideri Mustafa Akıncı’nın hızlıca harekete geçtikleri ve 1974'ten bu yana ilk kez büyük bir yangının söndürülmesi için Kıbrıs Cumhuriyeti'nden yardım istendiği, Cumhurbaşkanı’nın ise bu talebe derhal olumlu yanıt verdiğine değiniliyor.

Haravgi Gazetesi
- YESİ için kritik gelişmeler
Sağlık hizmetleriyle ilgili haberde; Genel Sağlık Sistemi YESİ'nin ikinci aşamasının başlaması konusunda bir sonraki sürecin çok önemli olduğu, çünkü Sağlık Sigortası Kurumu’nun özel hastanelere yaptığı revize edilme teklifi sonrası gelişmelerin beklendiği belirtildi. Habere göre kesin olan tek şeyinse, özel hastanelerin YESİ'ye katılımının yalnızca 1 Haziran'da planlanan YESİ’nin ikinci aşamasının düzgün başlaması için değil, aynı zamanda devlet hastanelerindeki durumun sürdürülebilirliği için de gerekli olduğu ifade edildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:55

Son Haberler

16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Dün 1 can kaybı ve 230 yeni vaka kaydedild
08:38
Cumhurbaşkanı Anastasiadis EU-MED zirvesine katılmak üzere Atina'ya gidiyor
08:37
15 Eylül
Başsavcı Savvidis Prodromou'nun açıklamalarından duyduğu şaşkınlığını dile getirdi
13:41
Prodromou: Gabriel'in Eğitim Hizmetleri Komitesi'ne sevk edilmesi kararı Hukuk Dairesi'ne ait
13:40
basın özetleri 15.09.21
13:19
Eğitim Hizmet Komisyonu'nun ressam Gabriel hakkındaki karar tepkiye neden oldu
10:19
Dün 2 can kaybı ve 126 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
10:17
Tüm haberler

Video on Demand