Basın Özetleri 15.05.2020

Filelefteros Gazetesi
- Tüm parti dişlilerine
“Ekonomi sıkıştı – devlet garantileri, turist kampanyaları, kira indirimleri bir birine girdi” alt başlıklı haberde, Meclis Ekonomi Komitesi'nin dünkü oturumunda, devlet garantileri gibi sıcak ve sıkıntılı bir meseleyi çözmek yerine daha fazla ateşe verdiği belirtildi. Hükümet ve muhalefetin devlet garantileri yasa tasarısında ortak bir zemine ulaşamadığı ve konuyla ilgili oylamanın belirsizliğini koruduğu ifade edildi. Bununla birlikte, tasarının milletvekillerinin çoğunluğu tarafından kabul edilse bile uygulanacağı hala kesin olmadığı, çünkü değişikliklerin anayasayı zayıflatacağı veya anayasal sorunlar yaratacağı şekilinde çekincelerin olduğu ve meclisin Yüksek Mahkeme’yi referans göstererek tasarıyı sevk edebileceği belirtildi. Habere göre, Maliye Bakanı Konstantinos Petridis’in ise, bakanlığın tasarı üzerinde başka değişiklik yapmayacağı konusunda taraflara bilgi verdiği; ayrıca, tarafların tasarıda teşvik ettikleri değişikliklere istinaden, sorumluluklarını üstlenmesi gerektiğini açıkladığı belirtildi. Haberde, Meclis Ekonomi Komitesi’nin tasarıdaki değişiklikleri görüşmek üzere Cumartesi günü tekrar toplanacağı vurgulanırken, muhalefet partilerinin oylamaya katılmayacaklarını açıkladıkları ifade edildi.
- Fransa sismografik araştırma gemisi Barbaros'u engelliyor
“Fransız Donanması Tatbikatı - Ankara rahatsız oldu” alt başlıklı haberde, Fransa’nın Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki yasadışı Türk faaliyetlerine kendi yoluyla müdahale ettiği ve bugünlerde Türk sismografik araştırma gemisi Barbaros'un hareket ettiği bölgede deniz tatbikatları gerçekleştirdiği belirtildi. Fransa’nın Kıbrıs Cumhuriyeti’nden özellikle Kıbrıs Cumhuriyeti'nin sorumluluk alanının güneydoğu kesiminde deniz tatbikatları alanı talep ettiği ve bu şekilde bölgenin güvence altına alındığı vurgulandı. Habere göre Fransız tatbikatlarının amacı, hem zamanı hem de gerçekleştirildikleri alandan da anlaşılacağı üzere yalnızca bir mesaj göndermek değil, aynı zamanda Türkiye'nin uluslararası hukuku ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarını açıkça ve engelsiz bir şekilde ihlal edemeyeceğini göstermektir. Haberde ayrıca, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Arama ve Kurtarma Koordinasyon Merkezi aracılığıyla, 12, 16 ve 19 Mayıs'ta deniz tatbikatları yapılacağına yönelik bir Navtex yayınladığı ve bu bölgede Barbaros tarafından gerçekleştirilen sismik araştırmalar için yayınlanan yasadışı Türk Navtex'ini kapsayan bir yerin de bulunduğu belirtilirken, bunun Türkiye'yi çok rahatsız ettiği vurgulandı.

Politis Gazetesi
- Barikatların açılması ortak kararla
“Guterres’den geçiş noktaları için Anastasiadis ve Akıncı'ya mesaj” üst başlığıyla verilen haberde, Birleşmiş Milletler’in barikatlar konusunda hem Kıbrıs Rum tarafına hem de Kıbrıs Türk tarafına net bir mesaj gönderdiği belirtildi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Türk toplumu liderine yazdığı bir cevap mektubunda; Anastasiadis ve Akıncı'ya, sağlık alınında durumun istikrara kavuşturulmasıyla birlikte geçiş noktalarının açılması için müşterek düzenlemeler yapılması çağrısı yaptığı ifade edildi. Haberde ayrıca, Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü UNFICYP'in görev süresinin yenilenmesine yönelik olarak Elizabeth Spehar’ın hazırlayacağı raporu, 10 Temmuz'da BM Güvenlik Konseyi'ne sunulacağı belirtilirken; rapor taslağının Haziran ortasında hazır olacağı ve raporun ana hatlarında; askeri sorunlar, barikatlar ve ölü bölgedeki olaylar konusunda doğrudan iletişim mekanizması olacağı ifade edildi.
- Υargılamak için yazılmadı
“Yeni Meclis: Korona virüs tarafından "yendi"” üst başlığıyla verilen haberde, 1994 yılında tasarlanan yeni meclis binası için eski eser kazılarının 15 yıl sürdüğü, 2010 yılına gelindiğinde ekonomik kriz tarafından "yendiği", şimdi ise korona virüs salgını sonucu devlet kamu fonlarında yaşanan darlık nedeniyle ekonomiyi güçlendirme planlaları kapsamında bir sonraki duyuruya kadar yeni bir erteleme yaşanacağı belirtiliyor. Pandemi tarafından tüketilen bir başka proje ise, eski araçların geri çekilmesi ve elektrikli araçların teşvik edilmesi planı olduğu ifade ediliyor.

Alithia Gazetesi
- Bu yıl için futbolda sona doğru
Futbol ligleriyle ilgili haberde; epidemiyoloji ekibinin devreye girdiği ve liglerin bitirilmesi durumunda Kıbrıs Futbol Federasyonu KOP’un herhangi bir yaptırıma maruz kalmamak için Avrupa Futbol Federasyonları Birliği UEFA'ya açıklama yapmak zorunda kalacağı belirtildi. KOP Yönetim Kurulu’nun sezonun geleceği konsunda nihai kararı vermek üzere bugün toplanacağı belirtilen haberde, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda dün gerçekleşen toplantıda, liglerin askıya alınmasının her zamankinden daha görünür bir senaryo durumuna geldiği ifade edildi. Öte yandan, konunun KOP Yönelim Kurul üyeleri tarafından oylamaya sunulmadan önce kesin olarak hiçbir şey söyleneyeceği vurgulanırken, KOP Başkanı George Koumas’ın; Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki toplantıdan sonra UEFA ile yaptığı dünkü temasları ve hükümet ile epidemoloji ekibinin durum hakkındaki düşünceleri konusunda bilgi vereceği belirtildi.

Haravgi Gazetesi
- Önceden biriken taksitlerle 894,2 milyon Euro
Ertelenen kredi taksitleriyle ilgili haberde; Merkez Bankası tarafından dün açıklanan verilere göre, 31 Aralık'a kadar askıya alınan kredi taksitlerinin 7,4 milyar Euro tutarında olduğu belirtildi. Bu durumda askıya alınan kredi taksiti tutarının; işletmeler için 632,6 milyon Euro ve hane halkı için 261,6 milyon Euro olmak üzere daha öncekilerle birlikte toplam 894,2 milyon Euro’yu bulduğu ifade edildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:55

Son Haberler

18 Eylül
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Tüm haberler

Video on Demand