Basın Özetleri 11.05.2020

Filelefteros Gazetesi
- Protokollerle geri dönüş
“Son sınıf öğrencileri sıralara geri dönüyor, öncelik güvenlik ve sağlık” alt başlıklı haberde, devlet okullarının iki ay sonra açılacağı ve son sınıf öğrencilerin sıralara dönme zamanının geldiği belirtilirken, tüm paydaşlar için önceliğin eğitim değil güvenlik ve sağlık olduğu ifade ediliyor. Eğitim Bakanlığı, öğretmenler, öğrenciler ve örgütlü ebeveynlerin, takip eden süreçte A’dan Z’ye tüm güvenlik ve sağlık protokollerine sıkı sıkıya bağlı kalınması gereken bir dönemde olunduğunu vurladığı belirtilirken, öğrencilerin farklı gruplar halinde bile olsa, 9 Haziran'da yapılması öngörülen Kıbrıs Sınavları’na hazırlık için okullarında olacağı ifade edildi. Haberde; öğrenci, öğretmen herkesin güvenliği ve sağlığının konunması için düne kadar okullarda hummalı bir çalışma yapıldığı belirtilirken, öğrenci ve öğretmenlerin bugün, okul içi ve sınıf yapısı açısından benzeri görülmemiş koşullarda okullarına döneceği vurgulandı. Bu kapsamda öğrencilerin okulda bulunma zamanlarının ikiye ayrılacağı ve ilk grup öğrencilerin bugünden itibaren 07:30 ile 11:30 saatleri arasında okula gideceği, her sınıfta en fazla 12 öğrenci bulunacağı ve masaların belirli mesafelerde olacağı ifade edildi. Okul bahçelerinde kalabalığı önlemek için molalar için de özel düzenlemeler yapılırken; sarılma, yakın temas, nesnelerin paylaşılmasının yasak olacağı, kantinlerin açık olmayacağı bu nedenle öğrencilerin ve öğretmenlerin yiyecek ve sularını yanlarında getirmelerinin istendiği belirtildi. Tüm okul yönetimlerinden son günlerde yayınlanan genelge ve talimatlara uymaları istenirken; öğretmen, öğrenci ve velilerin okuldaki sağlık sorunları hakkındaki endişelerinin ise devam ettiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Eğitim Bakanı’nın son sınıf öğrenciler ve öğretmenlerin okullara geri dönüşünü denetlemek için bugün okulları ziyaret edeceği de belirtildi.
- Genel Sağlık Sistemi için kritik hafta
“Sağlık Sigortası Kurumu planlarının sunulması” üst başlıklı haberde, Sağlık Sigortası Kurumu’nun hastane içi bakımla ilgili yeni planını yarından sonra özel hastanelere teslim edeceği belirtiliyor. İlgili taslak yönetmelikler hazırlanırken, Genel Sağlık Sistemi (YESİ)’nin ikinci aşamasına geçiş için belirlenen 1 Haziran günü öncesi hazırlıklar ve diğer tüm prosedürleri tamamlanması için yalnızca 20 günlük bir sürenin kaldığı vurgulanıyor.

Politis Gazetesi
-"İlk" ders zili, geriye dönüş için test
“Ηer şey sağlık protokollerine uygun olarak değerlendirilecek” üst başlığıyla verilen haberde, lise ve teknik okullardaki son sınıf öğrencilerin bugün sıralara geri döneceği belirtildi. Bu durum öğrencilerin okullara dönüşünün ikinci aşaması için kritik bir test olarak değerlendirilirken, tüm seviyelerdeki öğrencilerin ise 21 Mayıs'ta yeniden ders başı yapacağı ifade edildi. Haberde, Eğitim Bakanı Prodromos Prodromou’nun, okulların yeniden açılması planı kapsamında, ihtiyati tedbirlerin uygulanması ve öğrenciler ile öğretmenlerin sağlığını korumaya ve her türlü vakanın yönetimine yönelik kursların verilmesi talimatlarını içerdiği konusunda güvence verdiği vurgulandı. Konuyla ilgili olarak öğretmenler, öğrenciler ve velilerin tepki gösterdikleri ayrıca, sağlık protokolleri ve uzmanlar tarafından vurgulanan birçok noktanın okul birimlerinde etkili bir şekilde uygulanması gerektiği ancak bunların uygulanması söz konusu olduğunda teoriyle pratik arasında oluşan farktan dolayı çekincelerini ifade ettiği belirtildi.
- Bazıları için öncelik mum, bazıları için öncelik aşı
“İbadethanelerdeki tedbirlerin gevşetilmesi konusu vatandaşları bölmüş durumda” üst başlığıyla verilen haberde, kiliselerde 4 Mayıs'tan itibaren ayinler dışında, içeride en fazla 10 kişinin bulunması şartıyla bireysel duaya izin verildiği hatırlatılatılarak konuyla ilgili gazetenin yaptırmış olduğu internet anketine yer veriliyor. Gazetenin anketine göre, katılımcıların %25’i tedbilerin gevşetilmesi konusuna aldırış etmezken, %53’lük bir çoğunluk mum yakmak için, %33 ise dua etmek için kiliseye gitmek istiyor. Diğer taraftan, katılımcıların %17'si COVİD-19 salgınının aşısı bulunana kadar kiliseye gitmeyeceğini, %20'sinin ise kiliseye gitmediklerini belirttiği ifade edildi.

Alithia Gazetesi
- Okullarda ilk adım
Okulların yeniden açılmasıyla ilgili haberde; öğretmenlerden, öğrencilerden ve velilerden gelen ve gelmeye devam eden tepkilere rağmen son sınıf öğrencilerin bugün okul sıralarına döneceği belirtildi. Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada gerekli tüm önlemlerin alındığına dair güvence verildiği ifade edililirken, geriye kalan öğrencilerin 21 Mayıs'ta okullara geri dönüşlerinin ortaya çıkacak sağlık verilerine tabi olduğu hatırlatıldı.

Haravgi Gazetesi
- Sorunlar ve sorularla ilk ders zili
“Yarısı Pazartesi-Çarşamba, yarısı Perşembe-Cuma”, “Birçok okul gerekli altyapıya sahip değil”, “Öğrenciler, veliler ve öğretmenler endişeli” alt başlıklarıyla verilen haberde; yaklaşık 10.000 lise 3’üncü sınıf öğrencisinin ve öğretmenlerin bugün itibariyle ders başı yapacağı belirtildi. Öğretmenlerin yanı sıra veliler ve öğrencilerin de, Eğitim Bakanlığı'nın planlamasının uygulanmasına ilişkin birçok soruları olduğu ifade edilirken, korona virüs vakalarının henüz tamamen ortadan kalmadığı, bu nedenle de hala gizli kalmış ve gözardı edilmemesi gereken risklerin olduğu vurgulandı.
- İKİ AY SONRA ÇİME ÇIKTILAR
Spor faaliyetleriyle ilgili haberde; korona virüs salgını dolayısıyla neredeyse iki aylık bir aradan sonra futbol takımlarının yeşil sahalara dönmeye başladığı belirtiliyor. Teknik personel, oyuncular ve kulüp personelinin Cumartesi günü korona testine tabi tutulduğu ifade edilen Omonia Futbol Kulübü’nde hiçbir vakaya rastlanmaması sonucu futbolcuların dün gruplar halinde antrenmanlara başladığı ifade edilirken, Nea Salamina ve AEL Limasol takımlarının ise bugün idmanlara yeniden başlamasının beklendiği belirtildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:55

Son Haberler

18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Tüm haberler

Video on Demand