Cumhurbaşkanı: Önlemler 30 Nisan’a kadar uzatıldı

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, koronavirüsle mücadele çerçevesinde alınan kısıtlayıcı önlemlerin 30 Nisan’a kadar uzatıldığını açıkladı.

Paskalya bayramının istisnai bir durum olmadığına, önlemlerin geçerli olacağına ve geleneklerin kutlanması için insanların bir araya gelmesinin yasak olduğuna dikkat çekti. Hükümetin aldığı yeni önlemler çerçevesinde, Cumhurbaşkanı, yurt dışındaki eğitim gören, üniversite yurtlarında kalan ve ilk eğitim yılında bulunan öğrencilerin Kıbrıs’a getirileceğini açıkladı. Ayrıca iş sebebiyle yurt dışında bulunan ve pandemi nedeniyle işi askıya alınmış olan Kıbrıslı vatandaşların da ülkeye getirileceğini belirtti. Bununla birlikte, önlemlerin açıklanmasının ardından ciddi yaralanma nedeniyle bakıma ihtiyacı olan ve hizmet alamayan kişiler, organ nakli ihtiyacı olan, organ bağışlayacak olan ve nakil işlemi gerekli olan kişiler, refakatçisi olmayan ve korunmaya ihtiyacı olan çocuklar gibi, insani sebeplerden dolayı ülkeye dönmelerinin gerekli görüldüğü Kıbrıslı vatandaşların ülkeye getirileceğini ifade etti.


Cumhurbaşkanı Anastasiadis, pandemiyle başa çıkılmasına yönelik tedbir amaçlı olarak, uzman ekibin önerileri temelinde, her kazada numune alınmasına karar verildiğini açıkladı. Önümüzdeki günlerde, Milli Muhafız ordusu askerleri ve Kıbrıs’a dönen kişiler de dahil olmak üzere, gerek özel gerekse kamu sektöründe çalışmaya devam eden kişilerden 20 bin numune alınarak tahlil yapılacağını söyledi. Cumhurbaşkanı ayrıca çalışanlara ve işletmelere yönelik devlet desteğinin 12 Haziran’a kadar devam edeceğini açıkladı. Buna ek olarak, 12 Haziran’dan sonra 4 aylık dönem için, bazı kriterler temelinde çalışanlara ve iş yerlerine devlet maddi desteğinin devam edeceğini sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı, koronavirüsün yayılmasının engellenmesi için alınan önlemlerin sonuç verdiğini tünelin sonundaki ışığın ortaya çıktığını belirtti. Bu mücadelenin de kazanılacağına inandığını ifade eden Cumhurbaşkanı, vatandaşlara bir kez daha evlerinde kalmaları için çağrı yaptı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:59

Son Haberler

12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Larnaka: Makenzi bölgesinde yaşayan 89 yaşındaki kadının evi soyuldu.
14:03
Pavlopulos: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek ve bölünemez olması gerek
13:56
Sağlık Bakanlığı son 24 saat içinde 60 yeni vaka saptandığını açıkladı.
13:54
11 Haziran
ECDC'den koronavirüs uyarısı
13:32
Varvitsiotis: Yunanistan'ın Kıbrıs ile dayanışması her zamankinden daha güçlü
13:30
Kaydedilen vakaların %95'i aşılanmamış kişilerde tespit ediliyor
13:29
G7 zirvesi başladı
13:28
Tüm haberler

Video on Demand