Cumhurbaşkanı: Önlemler 30 Nisan’a kadar uzatıldı

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, koronavirüsle mücadele çerçevesinde alınan kısıtlayıcı önlemlerin 30 Nisan’a kadar uzatıldığını açıkladı.

Paskalya bayramının istisnai bir durum olmadığına, önlemlerin geçerli olacağına ve geleneklerin kutlanması için insanların bir araya gelmesinin yasak olduğuna dikkat çekti. Hükümetin aldığı yeni önlemler çerçevesinde, Cumhurbaşkanı, yurt dışındaki eğitim gören, üniversite yurtlarında kalan ve ilk eğitim yılında bulunan öğrencilerin Kıbrıs’a getirileceğini açıkladı. Ayrıca iş sebebiyle yurt dışında bulunan ve pandemi nedeniyle işi askıya alınmış olan Kıbrıslı vatandaşların da ülkeye getirileceğini belirtti. Bununla birlikte, önlemlerin açıklanmasının ardından ciddi yaralanma nedeniyle bakıma ihtiyacı olan ve hizmet alamayan kişiler, organ nakli ihtiyacı olan, organ bağışlayacak olan ve nakil işlemi gerekli olan kişiler, refakatçisi olmayan ve korunmaya ihtiyacı olan çocuklar gibi, insani sebeplerden dolayı ülkeye dönmelerinin gerekli görüldüğü Kıbrıslı vatandaşların ülkeye getirileceğini ifade etti.


Cumhurbaşkanı Anastasiadis, pandemiyle başa çıkılmasına yönelik tedbir amaçlı olarak, uzman ekibin önerileri temelinde, her kazada numune alınmasına karar verildiğini açıkladı. Önümüzdeki günlerde, Milli Muhafız ordusu askerleri ve Kıbrıs’a dönen kişiler de dahil olmak üzere, gerek özel gerekse kamu sektöründe çalışmaya devam eden kişilerden 20 bin numune alınarak tahlil yapılacağını söyledi. Cumhurbaşkanı ayrıca çalışanlara ve işletmelere yönelik devlet desteğinin 12 Haziran’a kadar devam edeceğini açıkladı. Buna ek olarak, 12 Haziran’dan sonra 4 aylık dönem için, bazı kriterler temelinde çalışanlara ve iş yerlerine devlet maddi desteğinin devam edeceğini sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı, koronavirüsün yayılmasının engellenmesi için alınan önlemlerin sonuç verdiğini tünelin sonundaki ışığın ortaya çıktığını belirtti. Bu mücadelenin de kazanılacağına inandığını ifade eden Cumhurbaşkanı, vatandaşlara bir kez daha evlerinde kalmaları için çağrı yaptı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:59

Son Haberler

27 Mayıs
Basın Özetleri 27.05.2022
13:46
Duyarlı vatandaş bir kadının kaçırılmasını engelledi
13:26
20-26 Mayıs tarihleri arasında 2 can kaybı ve 1774 yeni vaka kaydedildi
13:25
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Ersin Tatar'a mektup gönderdi
13:23
Cumhurbaşkanı Ukrayna işgali ile Kıbrıs işgali arasında güçlü paralellikler ortaya koydu
13:22
ABD Putin'in Batı'nın uyguladığı yaptırımları kaldırma talebini reddetti
07:02
Rus ordusu ülkenin doğusunda Ukrayna güçlerinin kuşatılması hedefine yaklaşıyor
07:01
Lavrov: Zelensky Moskova ile müzakere etme niyetinde değil
07:01
26 Mayıs
Basın Özetleri 26.05.2022
13:47
Yüzleri maskeli bir grup Omonoia taraftarına saldırdı
13:29
Kadis: Çiftçileri desteklemek için Avrupa Birliği'nden beş milyon avroya kadar toplayabiliriz
13:28
Dünya Bankası Başkanı: Uluslararası bir resesyon tehlikesi var
13:28
Tüm haberler

Video on Demand