Cumhurbaşkanı: Önlemler 30 Nisan’a kadar uzatıldı

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, koronavirüsle mücadele çerçevesinde alınan kısıtlayıcı önlemlerin 30 Nisan’a kadar uzatıldığını açıkladı.

Paskalya bayramının istisnai bir durum olmadığına, önlemlerin geçerli olacağına ve geleneklerin kutlanması için insanların bir araya gelmesinin yasak olduğuna dikkat çekti. Hükümetin aldığı yeni önlemler çerçevesinde, Cumhurbaşkanı, yurt dışındaki eğitim gören, üniversite yurtlarında kalan ve ilk eğitim yılında bulunan öğrencilerin Kıbrıs’a getirileceğini açıkladı. Ayrıca iş sebebiyle yurt dışında bulunan ve pandemi nedeniyle işi askıya alınmış olan Kıbrıslı vatandaşların da ülkeye getirileceğini belirtti. Bununla birlikte, önlemlerin açıklanmasının ardından ciddi yaralanma nedeniyle bakıma ihtiyacı olan ve hizmet alamayan kişiler, organ nakli ihtiyacı olan, organ bağışlayacak olan ve nakil işlemi gerekli olan kişiler, refakatçisi olmayan ve korunmaya ihtiyacı olan çocuklar gibi, insani sebeplerden dolayı ülkeye dönmelerinin gerekli görüldüğü Kıbrıslı vatandaşların ülkeye getirileceğini ifade etti.


Cumhurbaşkanı Anastasiadis, pandemiyle başa çıkılmasına yönelik tedbir amaçlı olarak, uzman ekibin önerileri temelinde, her kazada numune alınmasına karar verildiğini açıkladı. Önümüzdeki günlerde, Milli Muhafız ordusu askerleri ve Kıbrıs’a dönen kişiler de dahil olmak üzere, gerek özel gerekse kamu sektöründe çalışmaya devam eden kişilerden 20 bin numune alınarak tahlil yapılacağını söyledi. Cumhurbaşkanı ayrıca çalışanlara ve işletmelere yönelik devlet desteğinin 12 Haziran’a kadar devam edeceğini açıkladı. Buna ek olarak, 12 Haziran’dan sonra 4 aylık dönem için, bazı kriterler temelinde çalışanlara ve iş yerlerine devlet maddi desteğinin devam edeceğini sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı, koronavirüsün yayılmasının engellenmesi için alınan önlemlerin sonuç verdiğini tünelin sonundaki ışığın ortaya çıktığını belirtti. Bu mücadelenin de kazanılacağına inandığını ifade eden Cumhurbaşkanı, vatandaşlara bir kez daha evlerinde kalmaları için çağrı yaptı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 18:59

Son Haberler

08 Mayıs
Pazartesi yeniden faaliyete geçecek olan mağazalarda hazırlıklar son hızda devam ediyor.
16:26
Sağlık Bakanlığı, kalabalık toplanan yerlerde safe pass gösterilmesi zorunluluğuyla ilgili açıklama getirdi.
16:25
AB üyesi devlet ve hükümetlerin liderleri, on üç maddelik bildirgeyi kabul etti.
16:24
Anastasiadis: Avrupalı ​​ortaklar, Türkiye'nin çözüm önerisinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını düşünüyor.
16:21
DİKO Başkanı: Hükümetin pandemi yönetimi hayal kırıklığı.
16:21
AKEL'den partilerin oy pusulasında yer alacak isimleriyle ilgili hükümete ve DİSİ’ye eleştiri
16:19
3 hafta önce aşının ilk dozunu yaptıran çalışanlar, her hafta hızlı test yaptırma zorunda olmayacak.
15:34
Polis, covid-19’a karşı alınan tedbirlerin ihlal edildiği 162 usulsüzlük kaydetti.
15:34
Eğitim Bakanı, devlet okulların yapılacak bir dizi değişikliği açıkladı.
15:32
Avrupa Komisyonu Başkanı: Aşılardaki patentlerin askıya alınması, aşı tedarikleriyle ilgili sorunu çözmeyecek
14:14
07 Mayıs
anket 07.05.21
14:12
çevreden 07.05.21
14:10
Tüm haberler

Video on Demand